Maddi sıkıntı yaratan 6 hata

Güncellenme tarihi: 01.11.2016
HATA 1: BORCU SAKLAMAK

"Evet, bu elbiseye kesinlikle sahip olmalıyım." Biz kadınların ortak tutkusu alışveriş yapmak öyle değil mi? Alışveriş çığlıklarımız gökyüzünü inletirken, kabul etmeliyiz ki gereğinden fazla alışveriş yapıyoruz. Daha etiketleri kesilmemiş elbiseler, pantolonlar dolapta itinayla saklanırken, yığınlar da arttıkça artıyor. Bizi bu kadar aşırı harcamaya iten sebeplerden biri de kredi kartlarının sunduğu cazip fırsatlar. Kredi kartları, yaratmış olduğu sanal parayı kullanmamız için bizi teşvik ediyor, aklımızda türlü türlü bahaneler üretiyor ("Nasıl olsa 12 taksit, aylık taksitler çok yüksek değil ki!" gibi). Kontrol dışı harcamalarımızı gizlememiz, kendimize dürüst davranmadığımız anlamına geliyor.

Nasıl durdurursunuz?
Ne kadar zor olsa da aşırı harcama yapıp yapmadığınızı kendinize sorun:
- Her gün alışveriş yapmak sizi stresten mi kurtarıyor, yoksa sorunlarınızdan kaçmanızı mı sağlıyor?
- İçinizde alışveriş yapmak için önlenemez bir istek mi var?
- Aynı şeyden birkaç tane mi alıyorsunuz ve bunları etiketleri üzerinde dolabınızda mı saklıyorsunuz?
- Moralinizi düzeltmek için mi fazla alışveriş yapıyorsunuz?
- Bugünlerde herkesin yaptığı gibi harcamalarınızı önemsemiyor musunuz? Bu sorulardan birine cevabınız "Evet"se, O zaman harekete geçmenin tam sırası... Kendinize ve sevdiklerinize karşı dürüst olun. Dürüstlüğünüzü tekrar kazanmak için sevdiklerinizden yardım isteyin. Eğer aşırı harcamalarınızdan bir türlü kurtulamıyorsanız, bir psikologa danışın.
66535
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.