Kaçınmanız Gereken Aşk Hataları

Güncellenme tarihi:
Her şeyi bir trajediye çevirmek

İlişkide bir süre sonra kadın "Artık beni sevmiyorsun, yaptığım fedakarlıkları görmüyorsun" diye söylenmeye baslar, sevgilisini terk etmekle tehdit eder, erkek değişeceğine söz verir, ona ne kadar çok değer verdiğini söyler, sonunda öpüşür ve barışırlar. Peki, bilin bakalım aslında durum nedir? Aslında, erkek kendini hala karşısındakine adamamıştır, sadece tıpkı mızmızlanan bir çocuğa davranır gibi, onu sakinleştirecek şeyleri söylemiştir.

Neden yapıyoruz: Acaba böyle davranmamızın nedeni biraz olsun ilgi çekme isteğinden kaynaklanıyor olabilir mi? Kadınlar, kendilerini kurban gibi göstermenin erkeğin korumacı içgüdüsünü tetikleyeceğini ümit ediyorlar. Ama bu pek işe yaramıyor çünkü karşıdaki kişi bu duygu fırtınasına 'Dur!' diyebilmek ve durumu geçiştirebilmek için ne gerekirse yapıyor.

Neden yapmamalıyız: Aslında karşılıklı yapılan şey birbirine yalan söylemektir ve bu durum her iki tarafın da duygusal anlamda tükenmesine sebep olacaktır. Yüksek seviyede yaşanan duygusal krizlerin sonucunda bir süre sonra erkek bu durumdan yorularak ilişkiyi sonlandırıyor. Bu durumda kadın ya o güne kadar savurduğu tehditleri yerine getirecektir ya da sonunda söz konusu tehditlerin boş laflardan ibaret olduğu ortaya çıkacak ve güvenilirliğini yitirecektir. Bu senaryoda en çok zarar gören ilişkinin kendisidir.

Nasıl engelleyebiliriz: Hem kendinize hem de partnerinize karşı dürüst olmalısınız. Aslında söylemek istediğiniz şey "Kendimi güvende hissetmiyorum" iken bunun yerine "Beni sevmiyorsun" demeyin, ilişkinizden ve erkek arkadaşınızdan ne istediğinizi bilin ve bunu doğru şekilde dile getirebilmek için kendinizi geliştirin.
Yayın tarihi: 02.08.2016
298496
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.