Doktorlar

Yeni bir ilişkiye hazır değilim(Sorularınızın Yanıtları)

Yeni bir ilişkiye hazır değilim(Sorularınızın Yanıtları)

Psikolog Uğur Dalan sorularınızı yanıtlıyor.

5 yılık bir ilişkiden 2 hafta önce çıktım hayatıma birini sokmaya cesaretlendim aynı sonuç yaşamaktan korkuyorum ne yapabilirim?

Merhaba, bu şekilde uzun süreli ilişkilerden çıkıldıktan sonra yeni ilişkilere adım atmakta zorlanma, tedirginlik ve kaygı duyguları oldukça normaldir. Sizin için en önem şey zamandır. Eğer önceki ilişkinizde herhangi bir travma yaşamadıysanız biraz tanıdıktan ve alıştıktan sonra bu korkunuz geçecektir.

Ben yaklaşık 3 yıldır hiç acıkmıyorum yani o duyguyu unuttum. Aşırı derecede iştahsızım doktora gittim. Tetkiklerde bir hastalık bulunmadı. Ne olur bana yardım edin bende herkes gibi acıkarak bir şeyler istiyorum sürekli midem bulanıyor. Acaba anoraksiya nevrozayanı yakalandım.

Merhaba, Anoreksiya ruhsal bozukluklar içinde sonu ölümle bitebilecek nadir hastalıklardandır. Anoreksiya tanısının belirli kriterleri vardır bunlardan bir tanesi iştah kaybıdır. Bu iştah kaybı sonucunda hasta da kilo kaybı da başlarsa durum önem arz etmeye başlar. Durumun bir an önce değerlendirilip tedavisine başlamak gerekir. Saygılarımla.

Psikologum bana depresyon için "x" ve "x" ilaçlarını yazdı. 3 ay kullandım ve bende oluştu. İlaçları bırakalı 2 ay oldu ama hala aynıyım. Doktora gay olduğumu söylemiştim. Acaba gaylerden nefret ettiği için kasıtlı mı yazdı bunları bana? Geçecek mi? Ne olur yardım edin allah aşkına.

Merhaba, bazı ilaçların bu gibi cinsel ilişkiyi, cinsel isteği ve ereksiyonu engelleyebilici yan etkileri vardır. Halen bunların etkilerini yaşıyor olabilirsiniz fakat ilaçları bırakalı 2 ay oldu halen geçmedi demişsiniz. Genellikle bu kadar süre içerisinde ilaçların yan etkilerinin de ortadan kalkması gerekir. Bir süre daha bekleyin problem ortadan kalkmazsa bir tedaviye başlayabilirsiniz.

Merhaba, obsesif biriyim. Dört yıl ilaç kullandım. İki yıl önce bıraktım ve şuan kullanmıyorum ama hala obsesif kombülsif rahatsızlığın kesin bir çözümü yok mudur? Bu şekilde hayat çok zor teşekkürler.

Merhaba, obsesif kompulsif bozukluk tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Doğru ve düzenli uygulanacak bir tedavi ile kesinlikle ortadan kalkar. Hayatın bu şekilde sürmesi hem sizin hem de çevrenizdekiler için zor olacaktır. Bu zorluğu da düzenli bir tedavi ile aşabilirsiniz. Saygılarımla

Yayın tarihi: 28.12.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
5248
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.