Doktorlar

Panik ataklıyım(Sorularınızın Yanıtları)

Panik ataklıyım(Sorularınızın Yanıtları)

Psikolog Uğur Dalan sorularınızı yanıtlıyor.

12 yıldır panik ataklıyım halen ilaç kullanıyorum ve sıkıntılarım geçmiyor hiç geçmeyecek mi ve ben ölene kadar ilaç kullanmak durumunda mı kalacağım teşekkürler.

Merhaba, Panik bozukluk kesinlikle tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi için ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapi de almanız gerekmektedir. Kimi zaman sadece ilaç tedavisi veya psikoterapi ile ortadan kalkabilen bu rahatsızlık kimi zaman da her ikisinin beraber kullanılmasını gerektirir. İlaç tedavinize ek olarak alacağınız psikoterapik tedavi ile bu durumdan tamamen kurtulabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgiyi www.panikatak.org adresli sitemden de bulabilirsiniz. Saygılarımla

Çok mutsuzum,sebepleri çok eşimin ilgisizliği,hiperaktif çocuğumun sorumluluğu,maddi sıkıntılarım hepsi üst üste ve artık üstesinden gelemiyorum çok mutsuzum hiçbir şey yapmak istemiyorum kendime bakmıyorum ve bakamıyorum maddi sıkıntılarımı gideremiyorum çalışmak istiyorum fakat çocuğumu kimseye bırakamadığım için çalışmak istesem de çalışamıyorum inanın içinden çıkamıyorum artık eşimde anlamıyor kimsede.her şeye çok tepki gösteriyorum ve çok sinirliyim buda çocuğumu etkilediği için çok üzülüyorum sizce ne yapmalıyım ben bulamadım bulamıyorum.

Anlattıklarınız tipik bir depresyon tablosu, fakat bu sizi endişelendirmesin. Sorunlardan kaçmadan, soğukkanlı bir şekilde çözüm arayışına giderseniz ve akılcı çözümler yaratabilirseniz bu depresif duygu-durumda ortadan kalkacaktır. Sinirlerinizi kontrol etmeye çalışmalı, bulunduğunuz çevrede olanağınız varsa bir uzman eşliğinde tedaviye de başlamalısınız.

4 aylık evliyim. Çok mutsuzum. Eşimin psikolojisi aşırı bozuk ve sürekli aşağılama duygusuyla beni aşağılıyor, çok sevmesine rağmen. Eskiden aldığı darbe yüzünden hep benden şüpheleniyor. Eskiden bende psikolojik tedavi aldım düzeldim. Depresyona eğilimliyim ve artık ona dayanamıyorum. Beyin uyuşmalarım ve nefes alırken zorlanmalarım başladı çoktan.kendi tedavi olmuyor ve beni de eritiyor her geçen gün. Yaşamaktan bıkmış durumdayım. Birbirimizi çok seviyorduk ama soğuyorum ve kurtulmak istiyorum bu kabustan. Yardım edin bana ne olur. Yakında delireceğim.

Merhaba, henüz çok yeni evlisiniz fakat problemler şimdiden evliliğinizi sarsmaya başlamış. Eşinizin size karşı olan olumsuz tutum ve davranışlarından, yersiz şüphelerinden bahsetmişsiniz. Bu konuların ortadan kalkması için eşinizin psikolojik tedavi görmesi gerekiyor. Eşiniz bireysel olarak tedaviden kaçarsa bir aile terapisine de katılabilirsiniz. Eğer aile içindeki bu problemler ortadan kalkarsa sizinde yaşadığınız sıkıntılar ve belirttiğiniz semptomlar ortadan kalkacaktır.

Merhaba hocam ben 22(bay) yasındayım benim kalple ilgili bir sorunum var (mıtal kapak prolapsus) hocam tatile gittiğim yerde cildimde alerji oldu ve alerji iğnesi bende taşikardi b-ve tansiyon yükselmesine neden oldu o günden sonra 2 defa daha taşikardi şikayeti ile doktora gittim doktorum kullanmam için bana ısoptın 80 mg verdi fakat bende ilaç korkusu oluştu nereye gitsem bende taşikardi başlayacak fenalaşacağım gibi teoriler üretmeye başladım dışarıya çıkmakta korkar oldum. Geceleri uyuyamama korkusu uykumda bir şeyler olacak ve ölme korkusu başladı sürekli nefes almakta zorlanıyor ve bayılacak gibi oluyorum hocam beni psikologa yönlendirdiler doktorlarımız ama ben gitmedim ne yapmam gerekiyor bu şikayetleri ortadan kaldırmak için tedavi ise başlamak istiyorum teşekkür....

Merhaba, ölüm korkusu, nefes almakta zorlanma, bayılma hissi, kalp atışlarında hızlanma; bunların hepsi panik bozukluk belirtileridir. Doktorlarınızın sizi psikoloğa yönlendirmeleri doğru çünkü bu yaşadıklarınız psikolojik kökenli bir rahatsızlık olabilir. Alacağınız psikolojik tedavi ile bu problemlerin üstesinden gelebilirsiniz fakat kardiyolojik probleminiz için doktorunuzla irtibatı kesmemeniz gerekir.

Çok hassas ve kırılganım, problemi konuşmak yerine kaçmayı yeğliyorum. İnsanlara darılıyor ve konuşmuyorum. Haklı olsam bile bu durum beni antipatik yapıyor. Hayır kelimesini kullanmayarak kendime zarar veriyorum. Antideprasanlar bir yere kadar yardımcı oluyor. Ben devamlı olarak insan ilişkilerini sorguluyorum. Her şeyi içime atıp susuyorum. Zaman içerisinde de çok lüzumsuz yerde patlak veriyor. Herhangi bir problem karşısında sakinliğimi koruyamıyor ve panikliyorum. Çok aceleci bir yapım var buda başarılı olmamı engelliyor. Saygılar.

Merhaba, problemlerinizi çok güzel tanımlamış ve özetlemişsiniz. Problemlerinizin ne olduğunu bilmek çoğu zaman çözümün yarısı sayılır. Bu problemlerinizin bir kısmı kişilik yapınız ile ilgili, bir kısmı olaylar üzerine fazla yoğunlaşmanız ile ilgili. Bu durumun çözümü için antidepresanlardan ziyade bir psikoterapi almanız daha yararlı olacaktır. Doktor kontrolünde başladığınız bir ilaç varsa ona doktorunuz söyleyinceye kadar devam edin fakat psikoterapik bir tedaviye de başlayın. Saygılarımla.

Merhaba, 7 haftadır yutkunma güçlüğü çekiyorum. Kulak burun boğaz uzmanına göründüm. yemeni engelleyecek fiziksel hiç bir sorunun yok dedi bir psikiyatriste görünmelisin dedi. Lokmalar ağzımda kalıyor yutkunacağım zamanda gırtlağımda diziliyormuş hissi doğuyor Sonra da nefes boruma kacakmış hissi ile tamamen kilitleniyor.

Merhaba, yutma güçlüğü psikiyatrik/psikolojik bir rahatsızlıktır. Bunun tedavisi için bir psikiyatr veya psikoloğa gitmeniz doğru olacaktır. Alacağınız tedavi ile de bu problemden kurtulabilirsiniz. Saygılarımla.

Ben yaklaşık 3 yıldır hiç acıkmıyorum acıkma nedir unuttum acıkmadığım içinde yemek yiyemiyorum. Sürekli midem bulanıyor. Sebebi ne olabilir? Bir insan neden acıkmaz? Tahlillerim temiz çıkıyor, acaba yememe hastalığına mı yakalandım. Bana yardım edin ne olur?

Merhaba, bu problemin multidisipliner bir yaklaşımla ele alınması gerekir. Bir beslenme uzmanı ve bir psikoloğun beraber çalışması gerekir. Kesin olarak problemin tanımlanması ve ona göre bir tedavi yolu aranması gerekir.

Aniden sinirleniyorum. Bu bir spor maçından sonra olabiliyor, her konuda yapılan aykırı uygulamadan vs vs vs .Daha doğrusu gömleğimle kavga ediyorum.

Merhaba, ne güzel anlatmışsınız gömleğimle bile kavga ediyorum diyerek. Bu bir öfke yönetim problemidir. Öfkenin yönetilememesinin altında bir çok sebep olabilir. Hormonsal sebepler, fizyolojik sebepler, psikolojik sebepler öfke ve sinirlilik haline sebep olabilir. Bunların dışında öfkenin nasıl kontrol altına alınacağını bilmemekte buna sebep olabilir. Neden tanımlandıktan sonra uygulanacak öfke yönetim uygulamaları bu probleminizi çözmede size yardımcı olacaktır.

34 yaşında işiyle ve ailesiyle uğraşan bir aile reisiyim fakat evlendiğim günden bu yana aşamadığım tek bir sorunum var eşimin sürekli beni kıskanması artık dayanamıyorum bugüne kadar hiç aldatmadım fakat inandıramıyorum boşanacak duruma geldik iki tane çocuğumuz var bunu kimseyle paylaşamadım kendimde çok da fazla bir şans görmüyorum ama yardımınızı rica ediyorum.

Merhaba, bu yersiz kıskançlıklar eşiniz ile ilgili bir güven sorununa işaret ediyor. Boşanma kararında çok acele etmeden önce bir aile terapisi almanızı ısrarla öneririm. İnanıyorum ki alacağınız bir aile danışmanlığı evliliğinizi kurtarabilecektir. Kendinize ve evliliğinize bir şans verebilirsiniz. Saygılarımla.

İyi günler ben 26 yaşındayım bundan 8ay önce karnımda 7aylık bebeğimi kaybettim ondan sonra bunalıma girdim psikolağa gittim bir şey olmağını söyledi geçici olduğunu söyledi bana 50gr "x" tedavisi uyguladı 2ay içmemi söyledi hapı 1ay kullandım 1ay kaldı baya rahatladım geçmek üzere sıkıntılarım acaba "x" i bırakınca tekrarlar mı cevabınızı bekliyorum.

Merhaba, yaşadığınız olar bir travmadır ve sonrasında gelişen durumlarda Post Travmatik Stres Bozukluğudur. Travmanın üzerinden 2 aylık bir süre geçtiğini düşünürsek doktorunuzun kontrolünde ilacınızı bırakmanız sıkıntılarınızın tekrarlamasına neden olmaz.

Merhaba! Ben iki erkek çocuk sahibiyim.biri 11 biri 9 yaşında. Bazı şüpheli davranışları neticesinde yaptığım konuşmalarda bazı itiraflarda bulundular. Birbirleriyle bazı yakınlaşmaları oluyormuş.öpüşmek gibi. Bu durum normal değil sanırım ne yapmam gerektiği konusunda yardım ederseniz memnun olurum.şimdiden teşekkürler...

Merhaba, 11 yaşındaki çocuğunuz ergenlik çağına girdi veya girmek üzeredir, ergenlik çağında cinselliğe olan ilgi ve merak oldukça artar. Bir ilgi sonucu bu şekilde bir davranışa yönelmiş olabilirler. Paniğe kapılmadan çocuklarınıza öpüşmenin birbirini seven ile erkek arasında olması gerektiğini anlatmanız gerekir. Onları cezalandırmaktan ve bu davranış için aşağılamaktan kaçının. Çocukların yaşları bu durumu hatırlayacak yaşta olduğu için bir çocuk psikoloğuna da başvurmanızı öneririm.

Bende bu son 3,4 senedir huzursuzluk var ağlamak geliyor ve ağlıyorum her şeyden sıkılıyorum sinirliyim ya hayattan beklentim yok uyku sorunum var gece uyanıyorum korku geliyor evimde sanki bazı zaman duvarlar üzerime geliyor gibi ölmek istiyorum cinnet geliyor yorgunluk hissi var kimseye güvenemiyorum her şeyden nefret ediyorum cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar.

Merhaba, bu durumun 3-4 senedir sürdüğünü söylemişsiniz fakat bunun tedavisi için bir yere başvurup başvurmadığınız hakkında bilgi vermemişsiniz. Bu durum depresif duygu-durum veya anksiyete bozukluğu olabilir. 3-4 senedir sürmesi insan için oldukça zordur. Fakat bu durumlar kesinlikle tedavisi olan durumlardır ve bir tedaviye başvurursanız bu durumdan kurtulabilirsiniz. Saygılarımla.

Sorularınız ve ilginiz için tüm okuyucularımıza teşekkür ediyorum. Sorularınızdaki ilaç isimlerini olumsuz davranışları önlemek amacı ile "x" olarak belirtiyorum. Mümkün olan en kısa sürede cevaplarınızı yanıtlamaya çalışıyorum. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Psikolog Uğur Dalan
Es-Med Sağlık Hizmetleri
Yayın tarihi: 25.12.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
17920
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.