Doktorlar

Olur olmaz her şeye sinirleniyorum(Sorularınızın Yanıtları)

Olur olmaz her şeye sinirleniyorum(Sorularınızın Yanıtları)

Psikolog Uğur Dalan sorularınızı yanıtlıyor.

Merhaba Uğur bey 1,5 yıldır olur olmaz her şeye aşırı sinirleniyorum sinirlerim bozulunca da korkunç buyun ağrıları çekiyorum. Poşet hışırtısı ve yüksek ses beni çileden çıkartıyor. 23 yaşındayım. 1 kızım var 1.sınıfa gidiyor.Çalışan bir anneyim 3,5 yıl önce kızımın babasından boşandım. Hayatım kızım ve işimden ibaret.Kendimi işime vererek öfkemi yenmeye ve karmaşık duygulardan arınmaya çalışıyorum. Ama yine de zihnim rahat değil. Çalışan bir anne olduğum için yeterince ilgilenemiyorum kızımla, ne yaparsam yapıyım ona karşı hep suçlu ve yetersiz hissediyorum kendimi. Bu düşünce beni kahrediyor. Dostlarım kuruntu yapma daha ne yapacaksın deseler de sindiremiyorum bu düşüncemi. Bütün bunlar normal mi? Depresyonda mıyım yoksa?

Merhaba, anladığım kadarı ile boşanma, çocuk ve bir de iş hayatı sizin için yoğun stres kaynakları olmuş ve sinirleriniz oldukça yıpranmış. Ufak şeylere bile tahammül edemez hale gelmişsiniz. Kızınız için yeterli olamadığınız kanısındasınız fakat siz kızınızı babası olmadan yetiştirmeye çalışıyor bir yandan da ekonomik ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz. Hem maddi hem manevi olarak kızınızla ilgileniyorsunuz. Anlattıklarınızdan depresif bir duygu-durumda olduğunuz kanısına varılabilir fakat kesin bir şey söylemek zor. Eğer bu duygu-durum günlük yaşantınızı devam ettirmenizde size engel oluyorsa bir tedaviye başvurmanızı öneririm. Sağlıkla Kalın.

Doktor bey eşimin inadı yüzünden evliliğim o kadar kötü gidiyor ki onu bu inadından nasıl vazgeçirebilirim bana yardımcı olun daha sonra daha ayrıntılı yazmak istiyorum çok teşekkürler.

Eşinizin inadının ne olduğunu neden olduğunu bilmeden bir şey söylemek zor. Eşinizle empati kurmaya çalışarak ve bu inadın neden olduğunu anlamaya çalışarak bir adım atabilirsiniz. Durumun içinden çıkamadığınız zamanlarda bir aile terapisi hizmetine başvurmanızı öneririm.

Sinirli biriyim hiç kimseye tahammül edemiyorum. İş yerinde de adeta nasıl oturacağımı bilemiyorum insanlarla konuşurken heyecanlanıyorum elimi nere koyacağımı bilemiyorum özellikle boş kaldığım zamanlarda sanki insanlar bana bakıyor gibi geliyor iş yaparken ellerim titriyor nasıl konuşacağımı bilemiyorum ayrıca insanlardan nefret ediyorum sizce neden yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Merhaba, anlattıklarınızın pek çok nedeni olabilir. İlk akla gelen şey sosyal-fobi olacaktır. Sosyal fobide dediğiniz gibi sosyal ortamlarda ne yapacağını bilememe, fiziksel semptomlar, heyecanlar görülebilir. Bu konuda uygulanan çalışmalar ve tedaviler vardır.

Merhaba, 18 yaşında bir oğlum var ÖSS'ye hazırlanıyor geçen yıl hem okul hem de ÖSS ikisini bir arada yapamadım diye bahanesi vardı ama busene değişen bir şey yok aslında akıllı bilinçli bir genç ama benimle diyalog yok, bana ağız açtırmıyor sürekli asi, sürekli anneyi tersleyen bir genç. Dershanede rehber öğretmene bile zor gidiyor,giyinsin kuşansın ayna karşısından ayrılmıyor,sosyal faaliyet olarak futbol oynuyor,oğlumum sınavlara bilinçli hazırlanması için nasıl motive etmem gerekir,agresifliğini nasıl bıraktırabilirim. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

Merhaba, öncelikle oğlunuza sınavında başarılar diliyorum. 18 yaşında bir erkekte bu anlattığınız asilik, aile içinden çekilme, anne-baba ile ilişkisini kısıtlama gibi durumların olması bir bakıma normaldir. O yaşta gençlere baktığımızda pek çoğunda bu tarz davranışları görüyoruz. Bu davranışları için oğlunuzu eleştirmemeli mümkün olduğu kadar onunla arkadaş olmaya çalışmalısınız. Sınavlara motive için ileriye yönelik isteklerine ve bu istekleri için sınavın ne kadar önemli olduğuna değinebilirsiniz. Başarısı ve deneme sınav sonuçlarında artış olmazsa profesyonel bir yardıma başvurabilirsiniz.

Merhaba Ben 26 yaşındayım 22 yaşında bir erkek arkadaşım var şimdiye kadar erkek arkadaşlarımdan genelde benden fazla beklentileri yüzünden ayrıldım ben dinime düşkünüm erkek arkadaşımla sevgili olursam kendimi evlendiğim eşime tam olarak saklamamış gibi hissedeceğimden ve ailem beni o halde görse utanırlar. Herhalde diye düşünüyorum kendimde böyle bir tabu oluşturmuşum ve bunu asamıyorum diğer erkek arkadaşlarımın böyle beklentileri oldu ve bu yüzden tartışıp ayrıldık. Ama bu erkek arkadaşımı çok seviyorum ve ailelerimizde biliyor evlilik düşünüyoruz ama evleninceye kadar bana dokunmasını istemiyorum ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.

Merhaba, şu anki erkek arkadaşınızın sizden böyle bir talebi olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmamışsınız, genel olarak bu konuya değinecek olursak, eğer her iki taraf ta istekli ve hazırsa, sosyal ve fiziksel bir sakıncası yoksa çiftlerin istekleri doğrultusunda bir zararı olmayacağı kanısındayım. Fakat bu konu için herkesin hayat görüşü, sosyal ve dini inançları farklı olduğu için yorumu size bırakıyorum.

Merhaba ben çok mutsuz biriyim hiç bir şey mutlu etmiyor beni her şeye sinirleniyorum ağlamak geliyor hep içimden kimseye güvenemiyorum cinsellikten soğudum duygusal bir sevgi istiyorum özgüvenimi yitirdim bana yardım edin ne yapmalıyım?

Merhaba, anlattıklarınız depresif duygu-durumun belirtisidir. Bu belirtileri 2 haftadan uzun süredir taşıyorsanız bir tedavi için başvurmanız gerekecektir. Saygılarımla

33 yaşındayım. Çalışan bir bayanım. Çekingenlik var yüz kızarması ve ateş basması gibi sorunlarım var. Yani sosyal fobi olduğumu düşünüyorum. Tedavi olmak istiyorum bana ne önerirsiniz?

Merhaba, anlattıklarınız sosyal fobinin belirtilerinden fakat kesin tanı koyabilmek için daha ayrıntılı bilgiler gerekiyor. Tedavi olmak için psikolog veya bir psikiyatra başvurmalısınız. Saygılarımla.


Psikolog Uğur Dalan
Es-Med Sağlık Hizmetleri
Yayın tarihi: 13.12.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
37598
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.