Doktorlar

Kendimi çok itici buluyorum!

Kendimi çok itici buluyorum!

Uzman Psikolog Uğur Dalan, Ekolay Sağlık kullanıcılarının sorularını yanıtlıyor...

Soru: Merhaba benim sorunum kendimle kendimi sevmiyorum aynaya bile bakmıyorum kendimi çok itici ve sıkıcı buluyorum ki zaten öyleyim bence bir keresinde 2 hafta boyunca aynaya bakmamıştım kendimi sevmediğim için insanlarla doğru dürüst iletişimde kuramıyorum ses tonumda bana çok bayıcı ve itici geliyor. Cevabınızı ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.

Cevap: Merhaba, Bu bir özgüven eksikliğinin belirtisidir. Biraz daha kendinize güvenmeniz, kendinizi değerli görmeniz lazım. Hatalarınız olabilir fakat mutlaka doğru yaptıklarınız da vardır.

Başardığınız, iyi olduğunuz konular da vardır. Kendinize çok fazla haksızlık yapmayın. Beğenmediğiniz, yapmaktan kaçındığınız davranışlarınızın üzerine gidin ve onları yapmak için çaba sarfedin. Göreceksiniz ki yapacaksınız. Çok iyi olmasına gerek yok önemli olan üzerine gitmek ve yapabilmek. Biraz daha güven.

---------------

Soru: Eşim benden ters ilişki istiyor fakat ben istemiyorum internette bunla ilgili sitelere girdiğini gördüm ve gaylerle sohbet edip kendini tatmin etmeye çalıştıgını öğrendim konusmaya çalıştım inkar etmedi yapmayacagım dıyor fakat ben o isteğinin devam ettiğini anlıyorum bırbırımızı gerçekten çok seviyoruz ne yapmalıyım çok üzgünüm....

Cevap: Eşiniz de olsa istemediğiniz bir davranış için kendinizi zorlamayın ve bu konuda kendinizi suçlu hissetmeyin. Bunu istemediğinizi ve bunu duymaktan rahatsız olduğunuzu eşinize söyleyin. Bu şekilde bir açıklamadan sonra halen ısrarcı olursa bir danışmana başvurmanız gerekebilir. Bu tür davranışlar zaman zaman cinsel sapkınlığa girebilir.

-------------

Soru: Ben uyku sorunu yaşıyorum akşam 10'da da yatsam gece 02'de de yatsam sabah saat 6-7 arası bir saatte uyanıyorum uyandığımda kendimi yorgun hissediyorum ve erken kalktığım için sürekli erkenden yatmak istiyorum 20 yaşındayım öğrenciyim yani kendimi yormuyorum tatile girmemiz nedeniylede 2 haftadır evdeyim bu uykusuzluk neden oluyor ne önerirsiniz?

Cevap: Merhaba, uykusuzluğu tek bir neden bağlayamayız. Nedeni depresyon gibi psikolojik bir problemin belirtisi de olabilir, normal bir alışkanlık ta olabilir altında yatan başka nedenler de olabilir. Kesin bir şey söylemek doğru değil. Daha kapsamlı bilgi gerekiyor.

Yayın tarihi: 28.06.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
20316
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.