Doktorlar

Erkeklerde erken boşalma

Erkeklerde erken boşalma

Cinsel ilişkiden hemen önce veya hemen sonra boşalma: Erken boşalma...

Erkek cinselliğinde en önde gelen sorunlardan biri erken boşalmadır. En basit tarifi ile cinsel ilişkide, erkeğin kontrolü dışında boşalmasına erken boşalma denilir. Bazı durumlarda ilişkiye girmeden önce bile boşalma olabileceği gibi bazı durumlarda ilişkinin ilk birkaç saniyesinde de olabilir. Duruma göre her ilişkide erken boşalmanın görülebileceği gibi, her ilişkide görülmediği durumlar da olabilir. Yapılan araştırmalarda erkeklerin %25'inin erken boşalmadan şikayetçi oldukları bulunmuştur. Fakat önemli olan nokta şudur. Erken boşalma kıstası neye göre alınmalıdır?

Bazı filmlerde görüldüğü gibi bir erkeğin hiç durmadan ve boşalmadan onlarca dakika sevişmesi normal değildir.

Burada Dr. Kiper'in Sınıflandırmasını vurgulamakta yarar vardır. Dr. Kiper'in sınıflandırmasında;

- Penis vajinaya girmeden önce boşalma olursa: İleri derecede erken boşalma

- Penis vajinada iken 1 dakika ve daha altı zamanda boşalma : Orta derece erken boşalma

- Penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalma: Erken boşalma olarak tanımlanır.

İlişki sırasında sizin boşalıp partnerinizin boşalamaması durumunda her zaman erken boşalmayı düşünmemek gerekir. Burada bir uyum sorunu da olabilmektedir.

Erken boşalmayla ilgili gerçekler

1- Orgazm bir reflekstir; boşalmayı kontrol etmek (aynı idrar kesesi veya bağırsakları boşaltırken olduğu gibi) öğrenilebilir.

2- Endişe ve utanç duygularının strese yol açtığının bilinmesine karşılık, bazı erkeklerde problemin sebebi psikolojik olmayabilir.

3- Erken boşalmanın sebebi fiziksel bir anormallik değildir.

4- Erken boşalma konusunu kafasına takan kişi sorunu büyütüyordur.

5- Problemi çözmek için birleşme sırasında ilgisiz düşünceler akla getirmek veya hassaslığı giderici krem veya spreyler kullanmak kalıcı çözüm sağlamaz.

Sebepleri

Erken boşalmayı cinsel ilişkiden hemen önce veya hemen sonra boşalma olarak tarif etmiştik.

1- Uzun süre hanımından ayrı olanlarda, cinsel ilişkiye ara verdikten sonra tekrar cinsel ilişki kurmaya çalışanlarda erken boşalma olabilir.

2- Yaş ilerledikçe ve düzenli bir cinsel hayatı olanlarda cinsel ilişkinin esrarının ve cinsel organların hassasiyetinin azalması sebebiyle boşalma gecikebilir. Bir dereceye kadar öğrenilmiş kontrol süreci devreye girer. Bazı erkekler ise yıllar geçtiği halde bu kontrolü öğrenemezler. Bu kişilerin otonom (istemdışı) sinir sistemleri çok hassastır. Aşırı heyecanlıdırlar. Çeşitli ruhi faktörler kişideki öğrenme sürecini engelleyebilir. Stres, cinsellikle olsun veya olmasın problemi ağırlaştırır.

3- Tecrübesiz, genç erkekler de çabuk boşalabilir. Kimi erkek erken boşalmadan başlangıçta hoşlanabilir. Erken boşalma durumundan üzülmeye başladığı andan itibaren erken boşalmayı bekler olur. Sonunda, eşi orgazmı daha az hissetmeye başlayınca problemler ortaya çıkar.

4- Korku, üzüntü ve sevinç duygularının çok kuvvetli olduğu zamanlarda bedenin bunlara uyum sağlaması çok sınırlı ve yetersiz kalır.

5- Erken boşalmaya sebep olan faktörlerden biri, erkeğin ergenlik çağında çok sık mastürbasyon (istimna) yapmış olmasıdır. Bu şekilde boşalmaya şartlanmış olan bünye daha sonra bu alışkanlığı değiştiremez ve sonuç olarak erken boşalma meydana gelebilir.

6- Diğer bir sebep, kadının isteksizliğidir. Eşinin isteksiz davranışlarını "Karım birleşmeyi sevmiyor ve beni istemiyor." diye yorumlayan bir erkek, mümkün olduğunca çabuk sona ulaşmaya çalışabilir.

Erken boşalmanın tedavisi sorunun türü ile ilgilidir. Bu sorunun nedeni psikolojik de olabilir, organik bir nedeni de olabilir. Bu iki neden araştırılmalı ve ona göre bir tedaviye başvurulmalıdır. Genelde erkeklerin sorunlarının en başında erken boşalma kavramını tam olarak bilmemek gelir. Ve bu yüzden vakaların büyük bir çoğunluğu için psikoterapi de gereklidir.

Psikolog Uğur Dalan
Es-Med Sağlık Hizmetleri

Yayın tarihi: 10.05.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
3606
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.