Doktorlar

Çocuğum hiperaktif mi? (Sorularınızın yanıtları)

Çocuğum hiperaktif mi? (Sorularınızın yanıtları)

Psikolog Uğur Dalan sorularınızı yanıtlıyor.

İyi günler. Ben yaklaşık 1 buçuk yıldır ara ara nefes darlığı yaşıyorum. Doktora gittim bazı testler yapıldı. Ama bir şey çıkmadı. Psikoloğa gitmemi tavsiye ettiler. Psikoloğa gittim. Ben çok küçük şeyleri büyütüp kafasına takan biriyim, doktor bana sende kaygı sorunu var dedi bana ilaç verdi ama düzenli kullanamadım. Şu an da nefes darlığım beni gece uyutmayacak kadar ilerledi "x" içerek uyuyabiliyorum nefesim daraldığında. Bana ne tavsiye edersiniz. Teşekkürler.

Merhaba, nefes darlığı kaygı bozukluklarında görülen bir semptomdur. Bu durumun çözümü için bir psikoloğa veya psikiyatr a başvurmanız doğru fakat verilen tedaviyi de mutlaka uygulamalı doktorunuza mutlaka gitmelisiniz. Tedavinizi doğru bir şekilde uygularsanız bu durum ortadan kalkacaktır.

4 yaşındaki çocuğum hiperaktif mi merak ediyorum. Hiperaktif çocukla yaramaz çocuk arasındaki fark nedir.hiperaktifse hastanelerde sadece soru testi ilemi hiperaktif olduğu belirleniyor. yoksa tomografi gibi bazı testlerde de kesinleşebiliyor mu? cevabınızı bekliyorum.ve şimdiden teşekkürler...

Hiperaktivite klinik gözlemle ve soru testleriyle belirlenen bir durumdur. Hiperaktiviteye çoğu zaman dikkat eksikliği ve dürtüsellikte eşlik edebilir. Yaramaz çocuk ile hiperaktivite klinik gözlemlerle ayırt edilebilir. Eğer böyle bir düşünceniz varsa çocuğunuzu kontrole götürmeniz gerekecektir. Bunun sonucunda da doğru bir çözüme varabilirsiniz.

Selam, yıllardır uykusuzluk çekiyorum birçok dr a gittim fakat sonuç alamadım. Uykusuz kaldığım için iş yerinede çalışmakta zorlanıyorum sürekli gergin oluyorum selamlar.

Uykusuzluk üzerinde tartışılan ve pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilen bir durumdur. Nedenleri konusunda kesin bir şey söylemek yanlış olur. İstanbul'da bazı uyku merkezleri vardır. Oralara başvurarak daha geniş çaplı bir araştırma ve tedavi hizmeti alabilirsiniz.

24 yaşında rahim ağzı kanser i olduğumu öğrendim tedavi oldum iyileştim ama ben kendimi hep yalnız hissediyorum. Sanki kimse beni anlamıyor ve yardımcı olmuyor. Hastalığımla bile kendim savaştım. Şimdi de geceleri uyuyamıyorum.bunun nedeni acaba çok düşünmem mi?

Merhaba, yurtdışında ağır hastalık geçiren kişilere tedavilerinden sonra mutlaka psikolojik destek te uygulanır. Çünkü bu tedaviler sonucunda kişilerde fobiler, depresyon, kaygı bozukluğu veya post travmatik stres bozukluğu belirtileri ortaya çıkabilir. Sizin içinde genç yaşta yaşamız olduğunuz problemin getirdiği sıkıntılara ve tedavi sürecindeki zorluklara bağlı olarak bu tür bir durum söz konusu olabilir. Alacağınız psikolojik bir destekle hayata tekrar bağlanabilir ve yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Evliliğim kötü gidiyor eşimin beni aldattığını düşünüyorum o ise bunların benim kuruntularım olduğunu ve artık bunlardan bıktığını söylüyor ben onu çok seviyorum o da beni seviyor ama bunaldığını söylüyor sanki bir bayana karşı da ilgisi var ben o bayanı tanıyorum ne yapacağımı bilmiyorum.

Merhaba, ilişkilerdeki ve evliliklerdeki sebepsiz kıskançlıklar güzel giden ilişkiyi bir anda bozabilir. Kıskanan taraf için güvensizlik ve aldatılma düşüncesi, kıskanılan taraf içinse güvenilmeme ve haksız suçlanma düşüncesi ilişkiyi en çok etkileyen faktörlerdir. Eğer eşinizle ilişkinizin devam etmesini ve mutlu olabilmeyi istiyorsanız ilişkide güven ve sadakatin olması gerekir. Bunu yakalamakta güçlük çekiyorsanız bir aile terapisi programına başvurabilirsiniz. Saygılarımla.

Merhaba Uğur Bey, Ben 35 yaşındayım. 16 aylık bir oğlum var ve çalışan bir bayanım. Bebeğim olduktan sonra ona karşı çok titizlenmeye başladım.Evdeki hijyen takıntım yüzünden, ellerimde egzama oluştu. Ve aşırı derecede her şeye sinirleniyorum. (Çocuğuma, eşime, aileme) Her şeyi kafama takıyorum. Çocuğuma ve evime, yeterince zaman ayıramadığım için çok geriliyorum. Eşimde çok rahat bir insan, onun rahat tavırları da beni iyice geriyor. Psikiyatriste gidip İlaç tedavisine mi mi başlamalıyım? Ne önerirsiniz?

Merhaba, bu bilgilerle kesin bir şey söylemek zor, belki bir obsesif-kompulsif bozukluk ile karşı karşıya olabilirsiniz fakat onu söylemek içinde bu kadar bilgi yetmeyecektir. Durumu kesin değerlendirmeden ilaç tedavisi konusunda bir şey söyleyemeyiz.

Uğur bey ben ne düşünsem tersi oluyor bu da beni çok rahatsız ediyor. Kendime güvenimi kaybetmeme neden oluyor. Nasıl şöyleyim şu anda hayatımı ve ilişkilerimi beynimin içinden geçenlerin tersini yaparak geçiriyorum.bu kadar sorun edilecek bir şeyler mi yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba, bu durum sizi rahatsız ettiğine göre mutlaka çözülmesi gereken bir durumdur. Duruma şu şekilde bakmak gerekir; acaba olmasını istediğiniz şeylerin hepsinin tersinimi düşünüyorsunuz veya algılamanız sadece ters giden düşüncelere yoğunlaşmış ve onu mu algılıyorsunuz. Üzerinde düşünülmesi gereken asıl nokta bu. Eğer bu durumdan çok rahatsızlık duyuyorsanız ve bu durum günlük yaşantınızı etkiliyorsa mutlaka bir tedaviye başvurmalısınız.

Merhaba Uğur Bey ben 20 yaşındayım işim çok stresli çok çabuk sinirleniyorum ve ailemi hiç sevmiyorum evde bazen hayat cehennem gibi oluyor bu yüzden her ortamdan sıkılıyorum bir yerde 15 dk bile kalamıyorum.bana yardımcı olur musunuz çok teşekkür ederim.

Merhaba, anladığım kadarı ile işinizin ve hayatınızın getirdiği zorluklara bağlı olarak depresif bir duygu-duruma girmişsiniz. Girdiğiniz her ortamdan çabucak sıkılıp çıkma isteğinizde buna bağlı olarak gelişmiş bir durum olabilir. Bu durum için bir tedavi almalı ve hayatta sizin için olan zorluklarla nasıl baş edebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Panik atak için kullanılan ilaçlar kadınlarda hamile kalmayı önler mi?

Merhaba, bu konuda kesin bir cevap veremeyeceğim fakat şunu söyleyebilirim hamilelik dönemlerinde ve emzirme dönemlerinde ilaçları kullanırken çok dikkatli olun. Eğer gebelik söz konusu olursa ve siz ilaç kullanıyorsanız en kısa sürede doktorunuza başvurun ve onun tavsiyesini alın. Bunun dışında gebelik dönemindeyseniz veya çocuğunuzu emziriyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Oğlum 10 yaşında sorunlu 1 çocuk evimizde terör estiriyor bazen dayanamayıp pataklıyorum sizce çözüm nedir. Bazen kapıyı kapatıp tekrar tekrar açıyor kapıyor anahtar deliğinden bakıyor soruyoruz babasıyla oğlum ne görüyon ne var diyor hiç hiç lütfen bana acil cevap şimdiden teşekkürler.

Merhaba, çocuğunuzda davranış problemleri veya başka bir psikolojik problem olabilir. Durumu değerlendirmesi için mutlaka çocuk psikiyatriye başvurmalısınız.

Beyaz önlük korkusu; muayene olurken tansiyonuma bakılırken aniden heyecanlanıyor, nabzım yükseliyor,bu durumdan çok rahatsızım ne yapmalıyım?

Merhaba, bu bir özgül fobi durumudur. Bazı terapi teknikleri ile bu durum tedavi edilebilir. Başlayacağınız tedavi ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Sözlüydüm son zamanlarda aramız iyice açılmaya başladı iyice içime kapandım yalnız kalmaktan çok korkuyorum Daha önceden de yaşadım bunları aynılarını yaşamaktan çok ama çok korkuyorum Hiçbir şeyden zevk alamıyorum uyumaktan korkuyorum uyuduğum zamanda uyanmaktan gecenin bir yarısı yataktan fırlıyorum ağlamaya başlıyorum Artık herşeye neden demeye başladım her şeyin altında bir şeyler arıyorum bazen kendimi yargılıyorum kendimi tanıyamaz oldum Sizce bunun sebebi ne olabilir ve ne yapmalıyım?

Merhaba, bunlar depresif duygu-durumun belirtisidir. İlk olarak bu duruma sebebiyet veren olayları bulmalı ve onları çözümlemeye çalışmalısınız. Alacağınız bir tedavi ile de çok daha kısa sürede ve doğru bir şekilde bu durumu atlatabilirsiniz.

Psikolog Uğur Dalan
Es-Med Sağlık Hizmetleri
Yayın tarihi: 30.01.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
2235
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.