Doktorlar

Felçli bacaklara özgürlük

Felçli bacaklara özgürlük

Klasik Rehabilitasyon sistemleriyle tedavi edilen hastalarda 1-2 senede alınamayan sonuçlar, Robotik Rehabilitasyonda 1-2 ay gibi çok kısa zaman dilimi içinde alınıyor...

Felçli hastalara yönelik önemli bir gelişmeden söz etmek istiyorum. Son yıllarda tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojisinden yararlanılıyor. Robotlar yardımıyla çeşitli girişimler veya ameliyatlar yapılarak iyileşme süresi kısaltılabiliyor. Robotların kullanıldığı alanlardan biri de felçli hastaların rehabilitasyonu. Bu uygulamada gelinen son aşama, felçlilerin en büyük hayalini gerçekleştirmeye yönelik. Kollarını veya bacaklarını kullanamayan felç mağdurları için "Robot Ekso" modeli geliştirildi.

“Giyilebilen Robot” olarak da isimlendirilen Robot Ekso, hastanın bütün hareketlerini hafızasına kaydediyor. Sadece yürüyemeyen kişiler değil aynı zamanda yürüyüş bozukluğu olan, denge kaybı yaşayan hastalar için de kullanılıyor. Rehabilitasyonda bir devrim olan “Giyilebilen Robot", yürüme sırasında bacaklardan beyne sinyaller yolluyor. Beyinde normalleşme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bu sayede beyin hasarı ve omurilik felçli hastalarda yürüme restorasyonu yeniden yapılabilmekte.

Bugün için dünyanın en ileri teknolojisine sahip robotik rehabilitasyon aygıtı, hastalara sadece yürüme yeteneğini tekrar kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda merdiven inme ve çıkma becerilerini de kazandırır. İnsan yürüyüşünün her aşamasını birebir yeniden yaptırabilme kabiliyetine sahip. Günlük yaşamdaki her türlü hareketi bağımsız olarak kendi başına yapabilme şansı verir. Ekso, bazı hastalarda bacak kaslarına özel elektrik uyarıları vererek, yürümeye kendiliğinden katılımın sağlanmasını mümkün kılıyor. Kullanımı çok kolay. Her hasta için en uygun olduğuna karar verilen egzersiz ayarlarını sistem hafızasında tutarak bir sonraki seansta en kısa zamanda sonuç alınmasını sağlıyor. Terapiye hazırlık safhası çok kısa; ortalama 5 dakika bunun için yeterli. Bu nedenle bir çalışma gününde daha fazla hastanın tedavi programına alınması söz konusu. Tedavilerde maksimum etkinin hemen alınabilmesi sayesinde 20'şer dakikalık sürelerde bile tedavi yapılabilmekte.

Her boy ve ağırlıktaki hastanın tedavisinde başarıyla uygulanıyor. 90 cm'den itibaren çocuklarda bile özel bir ayarlamaya gereksinim olmadan kullanabiliyor. "Akıllı kontrol"e sahip cihaz, hastada mevcut olan en ufak bir hareket yeteneği ya da ortaya çıkabilecek herhangi bir beceriyi değerlendiriyor, daha da geliştiriliyor. Hastanın vücudunda herhangi bir travma oluşturmayacak şekilde tasarlanmış. Sistem her hastaya ait tüm verileri hafızasında tutuyor. Tedaviye verilen cevapların kolayca izlenmesini sağlıyor.

İyileşme şansı

Robot, hastanın gövde ağırlığının bir kısmını üstlenerek onun yürümesini kolaylaştırıyor. Bunu sağlamak için yürüyemeyen felçli hasta özel askılar yardımıyla robotik sisteme bağlanıyor. Bacakların iki yanına yerleştirilen robotik kollar yardımıyla normal yürüyüş şekline birebir uygun yürüme hareketleri yaptırılıyor. Yürüme temposu ve şekli gelişmiş yazılım sistemleri tarafından kontrol edilebiliyor.

Klasik Rehabilitasyon sistemleriyle tedavi edilen hastalarda 1-2 senede alınamayan sonuçlar, Robotik Rehabilitasyonda 1-2 ay gibi çok kısa zaman dilimi içinde alınıyor. Geçirilen her türlü nörolojik problem, trafik kazası veya her hangi bir travmayı takiben yürüme yeteneğini, kollarını kullanma olanağını kaybeden kişilerin bu fonksiyonlarını tekrardan kazanmaları için robottan istifade ediliyor. Robot tarafından hareket ettirilen kol ya da bacaklarda ortaya çıkan özel sinyaller beyinde çalışmayan bölgeleri üzerine gönderiliyor. Böylece çalışmayan kasların yeniden çalışması, hareket etmeyen bir kol ya da bacağın ilerleyen tedavi seansları içinde hareket etmesi mümkün olabiliyor. Bu tedaviler sırasında yarım saatte ancak 40-50 adım atabilen felçli bir hasta, robotik sistem yardımıyla bu süre içinde 800 adım atabilmekte! Böylelikle her seansta atılan bu ekstra adımlar sayesinde hastalarda daha kısa zaman içinde iyileşme şansı ortaya çıkıyor. 23 yaşındaki Mutlu Göktaşlar'ın da trafik kazası sonrası felç olarak sürdürduğü yaşamı bu robotla değişti. Yeniden ayağa kalkma şansını bu teknoloji ile yakalayan genç yeniden yürüme yeteneğini kazanmış bir hasta..

El robotu

"Amadeo" adı verilen el parmak robotik sistemi ise parmakların bağımsız olarak tek tek veya bir arada çalışmasını sağlıyor. İlk ve tek mekatronik formatlarda rehabilitasyon yaptıran bir cihaz... Cihaz hasta elin hareket etme ve doğal kavrama hareketini taklit eder. Hareket ve kuvvet hastanın diğer ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir. Tedavi esnasında hasta cihazın önünde rahat konumda oturur. Hastanın kolu desteklenir ve parmaklar cihaza takılır. Hastanın gereksinimlerine bağlı olarak pasif veya aktif hareketler yaptırılır. Bunlar aynı zamanda sensörler yardımıyla cihaza kaydedilir. Bu sistemler, beyin ve omurilik hasarlarından sonra veya ellerdeki sinir kesilerine bağlı felçlerin tedavisinde başarıyla kullanılmakta. El cerrahisi geçiren hastaların ameliyat sonrası rehabilitasyonunda da muhteşem yararlar sağlanabiliyor.

Bu konuda her türlü sorularınızı mail adresime gönderebilirsiniz...

Prof. Dr.Turgut Göksoy

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Adres : Doğu Mah. Yücel Sk. No: 2 Pendik / ISTANBUL

Telefon : 0216 585 32 00

E-posta: info@turgutgoksoy.net

Yayın tarihi: 06.01.2014
« tüm yazıları
Soru Sor
6122
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.