Doktorlar

Kuş gribiyle ilgili merak edilenler

Kuş gribiyle ilgili merak edilenler

Kuş gribinin insanlara bulaşması mümkün müdür? Hastalığın insanlardaki belirtileri nelerdir?

Kuş gribi nedir ve nasıl bulaşır?

Kuş gribi (avian influenza, tavuk vebası) halk arasında tavuk vebası olarak bilinen İnfluenza A tipi virütik bir enfeksiyondur. İnfluenza virüs ailesinde 3 tip virüs vardır. Bunlardan B ve C tipi insanlarda hastalık yaparken A tipi kanatlı hayvanlarda hastalık yapar. Şu anda gündemde olan virüs A tipi virüs olup normalde hayvanlarda hastalık yapması ile bilinir. A tip influenza yani kuş gribi kanatlı hayvanların solunum ve sinir sistemini tahrip ederek hayvanlarda ölüme yol açar. Hayvanlar üzerinde çok hızlı ve ölümcül seyreder. Hastalanan hayvanların hemen hemen tamamı ölebilir. Hastalık hava yolu ile ve cilt teması ile bulaşabilmekte olup 1-2 km alan içinde etkili olabilmektedir.

Hastalığın insanlara bulaşması mümkün müdür?

Hastalık bir hayvan hastalığı olmasına rağmen virüslerin hepsinin ortak özelliği olan yapısını değiştirme yeteneği sayesinde insanları etkileyebilecek bir şekle girebilmektedirler. 1997 yılımda bunun bir örneği Hong Kong'da görüldü. İlk olarak kanatlı hayvanlarda başlayan hastalık insanlara da bulaştı ve 6 kişinin ölümüne yol açtı. Güney Asya'da, Hollanda'da başlangıç salgınları olmuş ve hemen önlem alınarak yayılması önlenmiştir. Hastalığı saklayan hayvanlar göçmen su kuşları ve yaban ördekleridir. Evcil kanatlı hayvanlarla bu hayvanların teması sonucu hastalık yayılmaya başlar. Kuşların tükürük, boğaz salgısı, dışkılarında temas yolu ile de geçebilmekte olan hastalık ayni zamanda soluma yolu ile de geçmektedir. Yapılan incelemelerde yumurta kabuklarında da tespit edilmiştir. Burada önemli nokta bu virütük durumda insanda hastalık yapmamasıdır. Ancak hastalık yapabilecek pozisyona çok çabuk dönebilme riskinin olduğu bir gerçektir.

Hastalığın insanlardaki belirtileri nelerdir?

Bu virütik enfeksiyon diğer gribal hastalıklara gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrıları tipik başlangıç bulgularıdır. Bunun sonucunda zatürre ve solunum sıkıntısı ve ölüme kadar giden bir takım tablolar oluşabilir. Bu belirtiler hastalıkla temastan 2-3 saat ile 3-4 içinde de başlayabilir. Ancak 7-10 günlük kontrol daha doğru olacaktır.

Hastalıktan nasıl korunabiliriz?

Enfekte hayvanlar 10 gün virüs çıkarma yeteneğine sahiptir. Bu bölge acilen karantinaya alınmalıdır. Bu bölgede yaşayan halk da olabilecek enfeksiyonlara karşı kontrol altında tutulmalıdır. Bu hastalığın direk bir ilacı yoktur ancak hastalıktan korunmak için bazı ilaçlar elimizde vardır ve gerektiğinde kullanılmalıdır. Tavuk eti yenecekse 60 derecede 30 dk, 100 derecede 10-15 dk virüsün ölmesine yeter. Yumurtaların kaynatılarak yenmesi uygun olur.

Uzm.Dr.Soner Dileklen
Memorial Hastanesi Suadiye Polikliniği
Yayın tarihi: 12.10.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
2973
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.