Doktorlar

Kadınlar sonbahardan daha fazla etkileniyor

Kadınlar sonbahardan daha fazla etkileniyor

Kadınların psikolojik ve hormonel dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınlar bu dönemlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor.

Sonbahar mevsimi insanlara birkaç yönden etki ediyor. Bunlardan ilki termal etkidir. Bu etki ısı değişimleri ve nem oranlarında ani azalmalar nedeniyle yaşanıyor. İkinci etki ise psikolojik etkidir. Güneş ve ısı insana mutlulukla huzur veriyor. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladığı için kişilerde depresif bir ruh hali ortaya çıkabiliyor. Böylece sonbaharın gelişiyle birlikte kişilerde halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk gibi şikayetler artıyor. Kadınların psikolojik ve hormonel dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınlar bu dönemlerden erkeklere oranla daha fazla etkileniyor.

Soğuk ülkelerde intihar oranları artıyor

Hava değişimlerini fizyolojik değişimlerin yanı sıra psikolojik değişimlere de yol açıyor ve soğuk havalarda intihar vakaları artıyor. Kuzey ülkelerinde kış ayları soğuk ve karanlık geçer. Ülke insanlarında depresyona girme oranları diğer ülkere göre daha fazladır. Bu ülkelerde intihara eğilim oranı daha çoktur. Oysa Güney ve Akdeniz ülkelerinde bu orana daha az rastlanmaktadır.

Depresyon, halsizlik ve yorgunluğun ilacı: Spor

Mevsim değişikliğine bağlı ortaya çıkan şikayetlerin geçiştirilmemesi gerekiyor. Spor, depresyon ve halsizlik için en iyi ilaç. Yorgunluk, halsizlik ve depresyon şikayetleri olan kişilerde konsantrasyonu artırıcı ve motivasyonu güçlendirici spor faaliyetlerine ve hobilere önem verilmesi büyük fayda sağlayacaktır. Genellikle hafif sporlara; balık tutma, avcılık, yürüyüş gibi faaliyetlere öncelik verilmelidir. Bu tür rahatsızlıkların kronikleşmesi beklenen bir durum değildir. Ancak depresyon geçiştirilemezse ilerleyebilir ve tedavisi güçleşebilir. Bu nedenle gerekli görüldüğü durumlarda bir uzmandan yardım istenmelidir. Bu mevsimde ortaya çıkan mide rahatsızlıklarının ilaçla tedavisi gereklidir. Aynı zamanda bu dönemde bağışıklık sisteminin bozulması nedeniyle solunum yolu enfeksiyonları sık sık görülmektedir. Bu yüzden bu aylarda özellikle vitamin takviyesi yapılmalıdır. Vücut su ve elektrolit dengesi ani ısı ve nem değişikliklerinden çok kolay etkilenir. Sıcağın ve nemin yoğun yaşandığı yaz aylarından soğuk ve yağışlı son bahar aylarına geçişte vucut sıvı dengesi de değişime uğrar. Özellikle giyim tarzına bu mevsim değişiklerinde dikkat edilmeli, mevsime göre giyinmeye özen gösterilmelidir.

Beslenmenize mevsim değişikliklerinde daha fazla dikkat etmelisiniz

Beslenme her mevsim dengeli ve düzenli yapılmalıdır. Bahar aylarında ise vücudun yaşadığı ani değişiklikler nedeniyle dışarıdan takviye gıdalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için C, B ve E vitaminlerinin alınmasına dikkat edilmelidir. Yine aynı aylarda kafein ve alkolden uzak durulmalı, ada çayı, gingseng ve melisa çayı sıkça tüketilmelidir.

Uzm. Dr. Soner Dileklen
Memorial Suadiye Diyabet ve Obezite Kliniği
www.memorial.com
Yayın tarihi: 20.09.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
1791
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.