Doktorlar

Geleceğin ölüm sebebi: Obezite

Geleceğin ölüm sebebi: Obezite

Özellikle gelişmiş ülkelerde şişmanlık belirgin seviyede artış gösteriyor.

Obezite yani şişmanlık küresel boyutta bir halk sağlığı sorunu olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün gündeminde ilk sıralarda yer alıyor. Araştırmalar son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde şişman insan sayısında hissedilir bir düzeyde artış olduğunu gösteriyor. ABD ve İngiltere bu sağlık sorununa en sık rastlanan ülkelerin başında geliyor.

Şişmanlık neden artıyor?

Teknolojinin ve bilimin ilerlemesi, son yıllardaki ekonomik düzelmeler insanları daha rahat ve hareketsiz bir yaşama itmiştir. Buna fast food tarzı beslenme alışkanlıkları da eklenince şişmanlık kaçınılmaz olmaktadır. Ülkemizde de gelinen noktada şişman insan sayısında hissedilir bir artış gözlenmektedir. Ülkemiz insanının hamur işi ve tatlıya olan bağlılığı açısından tarihsel bir geçmişinin olduğu da hesaba katılırsa gelecekte ciddi bir şişman popülasyonu ile karşı karşıya kalacağımız kesindir. Şişmanlık hep estetik yönü ile gündeme gelmektedir. Aslında büyük bir buz dağının sadece görünen kısmıdır estetik. Yapılan araştırmalar bize şişmanlığın kara yüzünü göstermiştir. Şişmanlık akciğer kapasitesini % 20-30 oranında azaltır. Beraberinde sigara içimi veya kronik bronşit gibi hastalıklar da varsa kişinin bir süre sonra nefes alabilmesi imkansız hale gelir.

Şeker hastalığına dikkat!

Şişman bireylerde şeker hastalığı oluşma oranının normal bir bireye göre 40 kat daha fazla. Kırk yaşından sonra ailesinde şeker hastalığı olan şişman bireylerin şeker hastalığı olma olasılığının % 100'e yakın. Hatta hipertansiyonun yanı sıra kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme ihtimali de 3-4 kat daha fazla saptanmıştır. Enteresan bir bulgu da şişmanlarda kansere olan eğilimin normal bireylere oranla daha yüksek görülmesidir. Özellikle akciğer kanseri 2-3 kat, prostat kanseri ise 2 kat daha fazla saptanmıştır. Şişmanlardaki bir diğer problem de safra kese taşlarıdır. Safra kese taşı oluşma ihtimali normal bir bireye göre 4-5 kat fazladır. Özellikle karaciğer yağlanması olasılığı da bu bireylerde hissedilir düzeyde artmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre 5 kilo verilmesinin ardından:

Şeker hastalığı oluşma olasılığı % 50 azalmakta
Şeker hastalığına bağlı ölümler %40 azalmakta
Kişinin ömrü 3-4 yıl uzamaktadır.

10 kilo verilmesi durumunda ise :

- Herhangi bir sebepten ölüm olasılığı % 20 azalmakta
- Kansere bağlı ölüm olasılığı % 37 azalmakta
- Kansere yakalanma olasılığı % 40 azalmakta
- Kalp hastalığına bağlı ölüm olasılığı % 15 azalmakta
- Kişilerin genel hastaneye yatış ihtimali %25 azalmakta
- Son olarak yaşam süresi 5-6 yıl uzamaktadır

Biz oluşturduğumuz obezite tedavi kampında şu 4 aşamaya büyük önem veriyoruz:

1. Hastaların muayene ve tetkiklerinin yapılması: Bu aşamada yapılan tetkik ve incelemelerle şişmanlığın nedenleri araştırılacak ve altta yatan bir hormonal sebep varsa ortaya çıkarılarak tedavileri yapılacaktır.

2. Şişmanlık nedenleri ortaya konduktan sonra diyetisyenler yardımıyla hazırlanan rejim planı hastaya öğretilecek.

3. Anlaşmaya varılacak bir spor kulübünde belirlenecek egzersiz programı ile haftada 4 gün sabah veya öğleden sonra egzersiz yaptırılacaktır. Bu egzersizler doktor, diyetisyen ve hemşirelerimiz tarafından gözlenerek sıkı bir takip programı oluşturulacaktır.

4. Son aşamada ise hastaların gün içinde aldıkları gıda ve yaptıkları faaliyetler hemşireler tarafından telefon ile kontrol edilerek hastanın programa olan motivasyonunun en üst düzeyde kalması sağlanacaktır.
Yayın tarihi: 08.08.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
1397
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.