Doktorlar

Eyvah ağzım mı kokuyor?

Eyvah ağzım mı kokuyor?

Periodontal hastalıkların ortaya çıkmalarında en büyük etken, bakterilerin oluşturduğu bio-film tabakasıdır.

Halk arasında 'piyore' olarak bilinen periodontal hastalık terimi, diş eti dokularıyla dişin destek kemiğini etkileyen hastalıkları tarifler. Periodontal hastalıklar, toplumun büyük bir bölümünü etkilemekte ve tedavi edilmediği takdirde diş kayıplarına neden olmaktadır.

Bunun sonunda ise fonksiyonel ve estetik problemler ortaya çıkmaktadır. Periodontal hastalıkların ortaya çıkmalarında en büyük etken, bakterilerin oluşturduğu bio-film tabakasıdır.

Bio-film tabakası içinde bulunan mikropların etkisi ile oluşan diş eti iltihabı, tedavi edilmediği takdirde ilerleyip dişleri saran destek kemik dokusunu etkileyerek diş kayıplarına neden olmaktadır. Bio-film tabakası, etkisini ilk olarak diş eti iltihabı olarak göstermektedir.

Gingivitis olarak adlandırılan bu tabloda dişetleri kanamaya, gülkurusu pembe rengini kaybederek parlak kırmızı-mor ve şiş bir hal almaya başlar. Bu aşamada plak ortadan kaldırılsa dişeti tekrar normal sağlığına kavuşur. Film tabakasının ortadan kaldırılması hastanın yapacağı iyi bir ev bakımı ve basit bir diş temizliği ile sağlanır.

İyi bir ev bakımı, günde en az iki kez doğru metotla diş fırçalamayı ve diş ipi kullanımını kapsar.

Gingivitis tedavi edilmediği takdirde daha da ilerlemekte ve dişi saran dokulara yayılmaktadır. Gingivitis aşamasında hastayı uyaran en önemli faktörlerden biri de ağız kokusudur. Ağız kokusu, gerek sosyal hayat gerekse ikili ilişkilerde çok önemlidir. Eşler, çoğu zaman birbirlerine ağız kokusunu söylemekte çekingen davranırlar. Bu problem, tedavi edilmediği takdirde kişinin evliliğinin bozulmasına bile yol açabilir.

Bu koku, diş ve diş eti kaynaklı ise diş hekiminiz bunu derhal tedavi edecek, değilse gerekli branşa (kulak-burun-boğaz veya mide ile ilgili bölüme) sevk edecektir. Bu nedenle dişler kanamadan ve ağız kokmadan düzenli olarak fırçalanmalıdır.

Kanama, koku gibi sinyaller, çok ciddiye alınarak diş hekimine 6 ayda bir düzenli olarak kontrole gidilmelidir. Burada en önemli nokta, sağlığımızın ağızda başladığını unutmamaktır.Dr. Dt. Sibel Öznur Örsal
Periodontoloji Uzmanı
Doktorlar Merkezi Diş Polikliniği
Abdi İpekçi Cad. No: 57 Reasürans Han, E Blok K:4 Nişantaşı
Tel: 0212 219 32 41
Faks: 0212 219 28 65
www.doktorlarmerkezi.com
Yayın tarihi: 18.05.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
2979
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.