Doktorlar

Diş sıkma/gıcırdatma (Bruksizm)

Diş sıkma/gıcırdatma (Bruksizm)

Diş sıkma, diş hastalıkları içinde en karmaşık, en yıkıcı etkiye sahip ve en yaygın olarak görülenidir.

Bruksizm, genel olarak işleve yönelik olmayan amaçlarla diş gıcırdatılması olarak tanımlanır.

Yapılan çalışmalarda bruksizm sıklığının toplumda %5'ten %96'ya kadar değiştiği bildirilmektedir. Diş sıkma, diş hastalıkları içinde en karmaşık, en yıkıcı etkiye sahip ve en yaygın olarak görülenidir. Diş, diş eti, destek dokular ve kas bozukluklarının yanında çene eklemlerinde de yıkıma sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Bruksizme zemin hazırlayan çeşitli faktörler vardır:

1. Psikolojik
2. Duygusal
3. Diş ile ilgili
4. Mesleki
5. Sistematik


Psikolojik faktörlerin bruksizmin en yaygın nedeni olduğu düşünülmektedir. Freud'un psikosomatik teorisine göre ağız bölgesinin şiddetli duygusal önemi vardır.

Stresler, bireylerin amaçlarına ulaşmasını ya da ihtiyaçlarını temin etmesini engelleyen iç ve dış kısıtlamalardan doğar ve bu stresler karşısında bireylerin verdiği tepkiler, çoğunlukla olayları öncelikle kendi içinde çözmeye yöneliktir ve bu diş sıkma eylemi ilk fiziksel belirti olarak ortaya çıkar.

Günlük sıkıntı ve stresler, uyku esnasında ortaya çıkar ve kişi şiddetle dişini sıkar; hatta gıcırdatabilir.

Psikolojik ve duygusal nedenlerin dışında ağızda yapılan protez veya dolgulardaki birtakım sorunlar da diş sıkma sebebi olabilir.

Her ne sebeple olursa olsun, diş sıkma önemli ve çözülmesi gereken bir problemdir.
Çoğunlukla kişiler, sabahları baş ağrısı, yüz ağrısı veya boyun ağrısıyla ve dinlenmemiş olarak kalkarlar. Bunlar, diş sıkmanın etkisiyledir.

Sorun psikolojik ise bir psikoloğa gidilmeli aynı zamanda dişleri ve diş etlerini korumak için de 'gece koruyucusu' kullanılmalıdır. Aparey, geceleri uyurken takılan at nalı şeklinde ince bir plaktır. Bu sayede hasta uyurken dişlerini sıkamayacak ve bu alışkanlık kırılmış olacaktır.

Uyku sırasında kas sistemi dinlenecek ve hastanın semptomları yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Bu şekilde uygulanan tedavi hastanın yaşam kalitesini artıracaktır.
Dr. Dt. Sibel Öznur Örsal
Periodontoloji Uzmanı
Doktorlar Merkezi Diş Polikliniği
Abdi İpekçi Cad. No: 57 Reasürans Han,
E Blok K:4 Nişantaşı
Tel: 0212 219 32 41
Faks: 0212 219 28 65
www.doktorlarmerkezi.com
Yayın tarihi: 18.05.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
9462
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.