Doktorlar

Bir kibrit kutusu beyaz peynir

Bir kibrit kutusu beyaz peynir

Konu zayıflamak olunca akla ilk, türlü çeşit diyet listesi geliyor

Zayıflamak isteyen herkes, yani herkes 'Bir kibrit kutusu beyaz peynir' söz öbeğiyle karşılaşmıştır. Şu sırada bile milyonlarca kişi; buzdolaplarının üzerindeki listeden, herhangi bir gazete ve dergiden, bir ünlünün televizyonda vermekte olduğu demeçten, bir ev gezmesinde kurabiyeleri çocuk patiği gibi yutan birinden bu sözcükleri okuyor, dinliyor.

Çünkü konu zayıflamak olunca akla ilk, türlü çeşit diyet listesi geliyor. Bir şekilde elimize geçen bu listeler, ilk haftalarda, hırs ve inat yardımıyla başarılı da oluyor üstelik. Ama kaybedilen suyun, kilonun değil, kaynağı kuruyunca; yasaklı tüm gıdaları umutsuzluğa katık ederek, yavaşlamış metabolizmamızın da desteğiyle, başladığımız noktaya dönüyoruz.

Tek suçlu bir kibrit kutusu beyaz peynir mi?

Suçluları saymakla bitiremeyiz; onlar cezalarını kilo kilo çeksinler diyelim ve önümüzdeki maçlara bakalım. Yani hayallerimize... Yaz tatilinde kumsalda pembe bikinimizle gezemeyek miyiz? Filanca'nın düğünündeki en güzel hatun olamayak mıyız? Bizi terkeden o cibiliyetsizin karşısına manken gibi dikilemeyecek miyiz? Merak etmeyin; hepsi olacak. Biraz sabır sadece.

Bilmemiz gereken ilk şey; diyetin kişiye özel olduğu ve matbu evrakın işe yaramadığı. Hiçbir liste, kişiye özel değilse, uzun vadede bir işe yaramaz. Ezber yapan çocuklar bile sınavlarda başarılı olamayacaklarını biliyor artık. Bilmemiz gereken bir diğer şey ise, mucize diyet ve mucize besinlerin sadece birer efsane olduğu. Gerçek dünyada yapabileceklerimize gelince... 75 gram frambuazla 25 gram dağ çileğini kiraz saplarıyla kaynatıp her sabah içeceğiz. Şaka, şaka...

Ezberci öğrencilik yılllarımız çok gerilerde kaldığına göre; yapılması gerekenin 'doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek' olduğunu hepimiz biliyoruz aslında. Doğru ve sağlıklı beslenmeyi bize kim öğretecek? Empati kurabilen bir Beslenme ve Diyet Uzmanı elbette... O, bize uzun uzun anlatıp açıklayacak; biz ona şokellaya saldırdığımızı, fındık fıstığı gizlice ağzımıza attığımızı birer birer itiraf edeceğiz. İki dost, abla kardeş, anne kız, öğretmen öğrenci gibi... Beslenme öykümüz ve kişisel vücut analizimiz yardımıyla bedenimizi tanıdıktan sonra; yaşam tarzımıza göre doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğreneceğiz. Ezberlemediğimiz için bir daha da hiç unutmayacağız.

Binsesin Sitesi
5. cadde 95. sokak
Magicare villası
Ümitköy / ANKARA
Tel : 0505 642 39 29
Yayın tarihi: 16.09.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
3164
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.