Doktorlar

Yenileniyoruz!

Yenileniyoruz!

Kişisel gelişim uzamanı Ömer Yalçın sorunlarınıza çözüm bulmanın anahtarını açıklıyor...

İnsan olmanın getirilerinin farkında olmak ve donanımlarımızın neler olduğunu tam anlamıyla keşfedebilmek,kişisel yolculuğumuzda yapmamız gerekenlerin başında yer almaktadır.

Yaratılış itibarı ile birçok özellikleri ile üstün olan insan, sahip olduklarını tam anlamıyla bilebilseydi yaşadığımız dünyaya uyum sağlama ve bu uyumun getirdiği mutluluğu tüm varlığında hissedebilirdi.

Mutluluğu iyi huylu bir virüs gibi gittiği her yere götürebilir, karşılaştığı her insana bu mutluluk virüsünü aşılayabilirdi. Bizim amacımız da bize, sevdiklerimize ve çevremizdekilere bu mutluluğu ulaştırmak, kendimizi en iyi şekilde tanımak sureti ile hayata sımsıkı bağlanmak olsa gerek.

Bu yolculuğun ilk kuralı ise 'istemek' ve farkında olmak...

Bir hedefe ulaşmanın yarısıdır onu gönülden istemek tabi bunu tüm kalbimiz ve aklımızla inanarak istemek kaydıyla...

Mutlu olmak her insanın istediği bir olgu ama herkes bu amaca ulaşamaz çünkü sahip oldukları ve sahip olduklarını nasıl kullanacağını bilmemeleri yanlış seçimler yapmalarına neden olur ve mutluluk adına atılan her adım onları usul usul mutsuzluğa götürmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de öğrenmeyi bilinçsizce reddedişimizdir.

Öğrenmenin önündeki en büyük engel ise hayatımız boyunca zihnimize yerleştirdiğimiz yargılar ve bildiğimizi zannettiklerimizdir. Günümüzde eşi benzeri görülmeyen bir bilgi kirliliği var ve hayatımızın herhangi bir anında bu kirlilik bizim zihnimizi de kirletmekte.

Sahip olduğu donanımın farkında olmayan insan duygusal bir anında etkilendiği bir yanlış fikri zihnine doğru olarak yarleştirmekte ve o fikrin bayraktarı konumuna gelebilmektedir. İnsanın zayıf yönü olan duygusallığı zihnini bu saçma fikirlerle doldurmasını fevkalade desteklemektedir.

Bu nedenledir ki karşılaştığımız fikir ve görüşleri doğru ve yanlış olarak damgalayıp zihnimize yerleştirmeden önce bir mantık ve araştırma süzgecinden geçirmemiz en doğrusu olacaktır.

Zihnimizdeki yanlış ve doğru olmayan fikirlerin bayraktarlığını yapmamız ise doğruyu bilen bir kişi karşısında gerçekten gülünç duruma düşmemizi sağlamaktan başka bir işe yaramaz.

İşin ciddi tarafı ise tam bir trajik komedi olması, düşünsenize daha küçük yaşta zihnimize yerleştirdiğimiz asılsız fikirleri yaşantımız boyunca beleyerek bir bina inşa ediyorsunuz ve hiç beklemediğiniz bir anda o fikrin doğrusuyla karşılaştığınızda binanın temeline koyulan bir dinamit etkisi yaparak zihnimizde bir gökdelenlik boşluk oluşuyor.

Bu nedenle öğrenmeye açık olan bir kişi her şeye hazırlıklı olmak durumunda ve hedefimiz olan mutluluğa ulaşmada sıkıntı ve zorluklara telsi olmamalıdır.

Bizim yöntemimiz zihnimizdeki yanlış fikirleri çürütmek yerine doğru fikirlerle yeni binalar inşa ederek kullanım tarihi geçmiş fikir ve düşünceleri rafa kaldırma şeklinde olacaktır. Bunu yapabilmemiz içinde benlik duygularının esiri olmamamız ve öğrendiğimiz her bilgiyi bahsettiğimiz süzgeçlerden geçirdikten sonra zihnimize yerleştirmeliyiz.

Öğrenmeyi engelleyen faktörler nelerdir? Yazının devamını okuyun....

Yayın tarihi: 23.11.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
13750
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.