Doktorlar

Yemekten sonra midem bulanıyor (Sorularınızın yanıtları)

Yemekten sonra midem bulanıyor (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Makatta kaşıntı

Soru: Sevgili hocam makat bölgemde karşı konulmaz çok şiddetli bir kaşıntı var tahriş oluncaya kan gelinceye kadar kaşınıyor kaşınma sırasında deri artığı ve kıl dökülüyor zaman zaman batma hissi de yaşıyorum. Ağırlıklı olarak bu urumun sebebi ne olabilir çk zor durumdayım ne yapmalıyım?

Yanıt: Makatta kaşıntı parazitlere ve o bölgedeki mantara bağlı olabilir. Ayrıca makattan olan akıntılar, hemoroit ve temizliğin tam olmaması da buna neden olabilir. Öncelikle temizliğe dikkat edilmelidir. Buna rağmen yakınma sürüyorsa bir Gastroenteroloji Uzmanına gözükmelisiniz. Geçmiş olsun.

Sorun: Hepatit C

Soru: Merhabalar hocam annemin safra kesesinde özel hastanedeki doktor yüzlerce belirlenemeyen cisimlerin oluşturduğu ve büyüklüğü 5 cm büyüklüğünde taş olduğunu söyledi ve hemen 15 gün içerisinde safra kesesinin alınmasını önerdi.

Ameliyat olacaktı tahlil yaptılar hepatit C çıktı ve bizi ssk hastanesi enfeksiyon hastalıkları uzmanına gönderdi bunların taş değil çamur olduğunu ve hepatit C olduğu için ameliyat olmamasını önerdi ve biz çok karamsar kaldık ne yapmamız gerekir yardımcı olursa minnettar kalırım.

Cevap: Hepatit C ameliyata engel değildir. Ameliyata engel olabilecek durum karaciğerin ileri derecede hastalığı yani ilerlemiş sirozdur. O durumda da gerekirse yine (gerekli koşullar sağlanarak) ameliyat yapılır. Annenizin safra kesesi çamurla dolu olduğuna göre bu kesenin sorun çıkarma olasılığı çok yüksektir. Ameliyat önerisi ile bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız karaciğerin ve Hepatit C'nin durumu araştırılacak ve size sağlıklı bilgi verilecektir. Geçmiş olsun.

Sorun: Bulantı, kusma

Soru: Hocam iki yıldır sürekli her yemekten sonra midem bulanıyor ve genellikle de kusuyorum. Endoskopide az miktarda iltihap çıktı ama doktorum önemli değil dedi. Kusmalarımın sebebini bulamadım. Bana bir yol gösterirseniz çok mutlu olurum saygılarımla.

Yanıt: Endoskopide midenizde önemli bir sorun çıkmadığına göre yakınmalarınız ya başka bir hastalığa bağlıdır ya da sıkıntı, sinir - strese bağlıdır. Bu nedenle genel bir tetkikiniz yapılmalı, bir sorun saptanmaz ise psikolojik açıdan değerlendirilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 24.01.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
75073
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.