Doktorlar

Yedi yıldır geğiriyorum (Sorularınızın yanıtları)

Yedi yıldır geğiriyorum (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

6-7 yıldır geğirtim var, toplum içine çıkamıyorum, safra kesem ameliyatla alındı. devamlı ilaç kullanıyorum fayda etmiyor, film ve endoskopi çekildi, 12 parmak bağırsağında gastrit olduğu tek çözümün ameliyat olduğu söylendi. sizce hastalığımın teşhisi nedir. ne önerirsiniz.

Onikiparmakbağırsağında gastrit olmaz, gastrit midede olur. Gastrit için ameliyat gibi bir tedavi de yoktur. Eğer onikiparmakbağırsağında ülser gibi başka bir hastalık varsa onun da tedavisi ameliyat değildir. Bu nedenle gerçekten doğru işitmiş ve hastalık için bu öneride bulunulmuşsa bu fikri başka bir hekime de onaylatmanız önerilir. Bunun dışında geğirti yakınmanız için bulunduğunuz yerde iyi bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız sorununuz çok kısa süre içinde çözülecektir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Aşırı geğirme

Merhaba hocam ismim Osman rahatsızlığım benim midemde baskı gerilme ve bolca geğirme var ve en çok rahatsız eden sol kaburgalarımın altında aşrı bir ağrı ve derin nefes alamıyorum. Sanki göğüs kafesim sıkışmış gibi kardiyolojiye gittim ama kalbimle ilgili olmadığını söyledi fakat aşırı diyare dışkılamada değişiklik dışkılarken aşırı gaz var. Kayseri'de bir hocamıza gittim. Kolonoskopi yaptı kalınbağırsakta bir sorun olmadığını söyledi fakat verdiği ilaçlar fayda sağlamadı ben çok rahatsızım hocam ne yapmalıyım gaita kültür ve tüm kan tahlillerim sorunsuz. Bir de mide endoskopisi mi yaptırmalıyım, göğüs sıkışması ve sol kaburga altındaki ağrı için ne yapmalıyım saygılarımı sunarım.

Sol kaburga altındaki ağrılarda kalp, akciğer, böbrek, kalınbağırsak gibi organlar başta olmak üzere tüm dokular araştırılmalıdır. Yapılan tetkikler sonunda bir sonuca varılacaktır. Anlattığınız kadarıyla yakınmalarınız kalınbağırsaklarla ilgili olabilir. Bu nedenle aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlara başvuracak olursanız sorunlarınız çözülecektir. Aşırı geğirmeniz de ilgili hekim tarafından kontrol altına alınacaktır.

Sürekli geğiriyorum

Doğumdan sonra yaklaşık 1 senedir sürekli geğiriyorum doğumum sezaryen oldu acaba bunun bir etkisi var mı doktora gittim ama stres sıkıntıdan uzak dur dedi ama hala geçmedi bu artık insanları rahatsız etme boyutuna kadar geldi sosyal hayatım hiç kalmadı bu sebep yüzünden lütfen ne yapmam gerekiyor söylerseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim iyi günler.

Geğirmenizin geçirdiğiniz sezaryen operasyonu ile bir ilgisi yoktur. Stres ya da sıkıntı ile de bir bağlantısı bulunmaz. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız sorununuz çözülecektir. Geçmiş olsun.

Midem rahatsız

*Merhaba doktor bey yaklaşık 2 aydır midede problemim var. Adet olduğum zamanlar (diğer günler değil) mide bulantısı karnımda şişlik gaz geğirme ve koku ve tat alamama gibi sorunlarım var. İç hastalıkları doktoruna gittik ve gastrıt dedi ilaçları kullanıyorum fakat bir değişiklik olmadı acaba neden böle oluyor? Kolay gelsin.

*Merhaba doktor bey benim midem yemeklerden sonra hem şiddetli ağrı hem de bulantı, kusma ve şişkinlik yapıyor sizce ne yapmalıyım doktora gitmek istemiyorum çünkü hastaneden korkuyorum acele cevap verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim iyi günler.

*Sayın Nevzat bey benim şikayetim şöyle midemde fazlasıyla şişkinlik var gittiğim doktor reflüm olduğunu ve mikrop olduğunu söyledi iki gündür verdiği ilaçları kullanıyorum fakat herhangi bir iyileşme yok hala çok fazla şişkinliğim var bana verdiği üçlü tedavi beni çok kötü etkiliyor sizce ne yapmalıyım cevabınızı bekliyorum şimdiden tşk ederim.

*Merhaba.dün, midemdeki ekşime yanma ve ağrı için özel dahiliye uzmanı tarafından muayene edildim. bu rahatsızlık yaklaşık 2 yıldır var bende. Ülser teşhisi kondu ve protenex, motilium, üniklar ve largopen verildi. İki antibiyotiği birden kullanıyorum acaba bir zararı olur mu? bu ilaçları düzenli kullanım sonucu iyileşme olur mu yani yeterli ilaçlar mı?

*1996'da safra kesem alındı fakat 5 yıldır midemde problem var film çektiler midemde ülser ve reflü teşisi kondu üçlü tedavi kullandıktan sonra düzelir gibi oldum tekrar nüksetti. En sonunda helicobacter pylori bulundu. On günlük ilaç sonrasında tekrar gelmem söylendi. Bir aylık ilaç verecekmiş ama ben verdiği antibiyotikleri kullandım şikayetlerim arttı. Ne yapmam gerekiyor? teşekkür ederim saygılar.

Mide yakınmaları olduğunda izlenecek yol basittir. Eğer yakınmalar az ve kısa süre içinde geçiyor ve tekrarlamıyorsa fazla bir sorun olduğu düşünülmez. Ancak makul bir süre içinde geçmeyen veya tekrarlayan yakınmalarda mutlaka muayene olmalı ve tetkikler yapılmalıdır. Yapılacak işlemlerden sonra konulan tanıya göre tedavi verilecektir. Tedaviye cevap alınamaz veya tedaviye uyum sağlanamaz ise hekime tekrar başvurmak ve bu arada soruları takip eden hekime sormak gereklidir. Burada önemli olan nokta doğru branştan hekimi bulmanızdır. Mide (veya bağırsak ya da karaciğer hastalıkları) için başvuracağınız ünite Gastroenteroloji olmalıdır. Aksi halde sıklıkla karşılaştığım (ve bu sayfaları takip edenlerin de bildiği) gibi gereksiz tetkik ve tedavilerle boşa zaman kaybetmeniz işten bile değildir. Geçmiş olsun.

Kansızlık

Sayın hocam.Bir devlet hastanesinde hemşire olarak çalışıyorum.sorunum eşimle ilgili.2003 yılının sonunda eşim derin anemi nedeniyle hastaneye başvurdu.görüştüğümüz dahiliye uzmanı endoskopi, rektosigmodioskopi, parazit ve gerekli tüm laboratuar tetkiklerini yaptırdı ve eşimde sadece büyük bir hiatal herni tespit edildi.hmg.6,5 e düşmüştü.serum ferritin değeri çok düşük, B12, folat normal olarak gözlemlendi. demir bağlama yüksekti. karaciğer fonksiyonlarında herhangi bir sapma gözlemlenmedi. eşimde normal dışı tek bulgu tedaviyi bıraktığımız anda 14 seviyelerinde olan hmg.yine 6'ya düşüyor olması. bu durum yaklaşık altı yıldır böyle. Şimdi yine bir üniv.hastanesine gideceğiz ama önce sormak istediğim soru, hiatal herni hmg. bu kadar düşmesine neden olabilir mi? Kolon CA'dan şüphelenmemiz gerekir mi? bu arada gaitada gizli kan örnekleri negatif.şimdiden teşekkürler.

Beş yıldan beri kansızlık yakınması olan eşinizde bunun kansere bağlı olma olasılığı son derece düşüktür. Çünkü kansızlığa neden olabilecek bir kanser türü bunca yıl başka bir belirti vermeden kalmaz ve ilerlerdi. Bu nedenle eşinizin kansızlığının araştırılması ve bu araştırmanın hematoloji ile gastroenteroloji kliniklerince yapılması uygun olacaktır. Kemik iliğine bağlı hastalıklar, gizli kan kayıpları, yıkım artışı, yapım azlığı veya emilim bozuklukları ve daha birçok nedenin gözden geçirilmesi gereklidir. Geçmiş olsun.

Karaciğer kanseri

Sağ göğüste yaklaşık 3 ve 4. kaburga kemiği altında sternuma yakın 3 aydır devam eden bir ağrım var. Kalp, akciğer, mide, borusu ve onikiparmakbağırsağı için testler yaptırdım sadece midede gastrit çıktı. Acaba karaciğerle ilgili bir rahatsızlık mı, yoksa karaciğer kanseri miyim? İntertnette belirtiler arasında sağ üst kadranda ağrı diyor. Bu ne demek? yaş 3, bay, sigarayı 5 ay önce bıraktım. Acil cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

İnternet ortamında yakınmalarınızı yazarak kendi kendinize tanı koymaya çalışmanız anlamlı değil. Yani bu işe yıllarını vermiş onca hekim ağrınızın nedenini bulamadı da siz internetten bakarak mı bulabileceksiniz? Sizce bunda bir gariplik yok mu? Bu iş bu kadar kolay olsaydı hekim olarak bizler de yakınmaları ve tetkik sonuçlarını alt alta yazar, internetten arar ve bulurduk. Yakınmalarınızın altında önemli bir hastalık bulunmayabilir. Yakınmanızın önemli bir hastalığa bağlı olup olmadığına hekimleriniz karar vereceklerdir. Bu nedenle güvendiğiniz bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Göğüslerim küçük

Merhaba internet yoluyla bu soruyu birçok doktora sordum ama cvp alamadım umarım siz cevaplarsınız ben 23 yaşında bayanım benim göğüslerim çocukluğumdan beri hiç gelişmedi büyümedi yaşıtlarım gibi değil hiç 10 yaşındaki çocuk gibi aynı evlendiğimde problem olur diye çok korkuyorum bunun nedeni nedir ameliyat dışında tedavisi yani gelişmesi mümkün mü? cvp verirseniz çok sevinirim lütfen bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Sorununuz branşımla ilgili değil. Her insanın beden yapısı birbirine benzemez. Göğüslerin çok küçük ya da çok büyük olmasının gerçekten bir gelişme sorunu ile ilgili olup olmadığı belki zamanında araştırılmalıydı. 23 yaşından sonra yapılabileceklerin sınırlı olduğunu düşünüyorum. Yine de göğüslerinizin fonksiyonel olup olmadığı Hastalıkları Kliniklerince değerlendirilmelidir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Bağırsak kanseri

Dr. Bey benim sırtım kollarım boynum ağrıyor. Acaba bunlar mideden kaynaklanabilir mi? kan tahlillerim normal. Ailede bağırsak kanseri var. Bağırsaklarda bir sorun yokmuş. Bu arada yaşım 43. tavsiyeniz ne olur? Teşekkürler.

Kol ve boyunda olan ağrılarda (hiç ilgisi olmayan) mide hastalıkları niye aklınıza geldi anlaşılmıyor. Ailede bağırsak kanseri varsa özellikle hastanın birinci dereceden yakınlarının kalınbağırsaklarına (bir yakınma olsun ya da olmasın) kolonoskopik olarak bakılmalıdır. Doğru sonuç ve etkili takip için başka branşlar yerine mutlaka ve mutlaka Gastroenteroloji Ünitelerine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Sinirsel ishal

Eşim yaklaşık iki seneden beri ishal. Doktora gittik bağırsağı tamamen inceledi. hiç bir şey yok dedi. Sadece sinirsel olduğunu, kafaya bir şey takmaması gerektiğini söyleyerek üç türlü ilaç verdi. ülser ilacı kullan üç ay sonra gelin dedi. Ama hiç bir düzelme olmadı halen devam ediyor eşim ilgisizlikten sorunun çözüme ulaşmamasından dolayı doktoru tekrar gitmek istemiyor. Sizin düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler. İyi günler

İshal için gerekli muayeneler yapılmış ve tetkikler tamamlanmışsa sorununuz hakkında bilgi verilmiş olması beklenir. Eğer yapılanlar ve açıklamalar sizi tatmin etmemişse başka bir üniteye başvurmanızdan başka yol yok değil mi? Bunun için bulunduğunuz yerde güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit B taşıyıcısı ve diyet

*Ablama yeni tanı kondu karaciğer büyümesi ve hepatit B taşıyıcısı olduğu söylendi. Tedavi verilmedi şimdi ablam ölecek diye çok korkuyor.Yani hiç tedavisi yok mu, Kocaeli üniversitesinde tanısı kondu ve sadece diyet verildi hiç mi ilaç alamaz kafalarımız çok karıştı mutlaka bu tür rahatsızlığının tedavisi olmalı lütfen bizi aydınlatın teşekkürler.

*İyi günler hocam.hepatit B hastalığının tedavisi var mıdır. Enginar karaciğere iyi geliyor diyorlar doğrumudur.19 yaşında ve taşıyıcıyım aşı olsam faydası olur mu. Teşekkürler.

Hepati B taşıyıcısı olan birinin ölümden korkması anlamlı ve mantıklı değil. Belki de hayat boyu taşıyıcı kalacak yani bir sorun oluşturmayacak bu durum için gereksiz yere strese girmek anlamsız. Ablanızın bir Gastroenteroloji Ünitesinde düzenli olarak takip edilmesi yeterlidir. Hepatit B taşıyıcılığı için alkol ve sigaranın kesilmesi önerilir. Bunun dışında herhangi bir diyete gerek yoktur. Ablanıza ne gibi bir diyet verildiğini ben de merak ettim. İlerde oluşabilecek kronikleşme olasılığını azaltacak bir diyet yoktur. Siz nasıl besleniyorsanız ablanız da öyle beslenecektir. Taşıyıcılık tedavi değil takip gerektiren bir durumdur. Bu nedenle bir ilaç kullanmak da söz konusu değildir. Aynı biçimde aşı da gereksiz ve etkisizdir. Sağlıklı günler.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 26.05.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
14465
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.