Doktorlar

Yanlış tedavi (Sorularınızın yanıtları)

Yanlış tedavi (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy ekolay.net/Saglik sayfasında cevaplıyor

Doktor Bey, 26 yaşındayım. Mide ağrısı ,gaz ve uzun hıçkırıklar yüzünden doktora gittim ilaçlı film çektirdim sonuç hipertrofik gastrit ilaç tedavisi gördüm şikayetlerim geçmedi. Endoskopi yapıldı. Endeskopik: 1.derece AÖS yetmezliği+gastrit. Mikroskopik bulgular: Mide mukozasında minimal mononükleer inflamatuar hücre infliltrasyonu görülmektedir. Yapılan giemsa boyamasında helicobacter pylori saptanmamıştır. Tanı: Hafif inflame mide mukozası. Bunun sonucunda h...pak tedavisi gördüm şikayetlerim biraz azaldı ama midemde baskı oluyor ve sırtıma vuruyor geğirerek rahatlamaya çalışıyorum ve boğazımda bir şeyler düğümlenmiş gibi hissediyorum. Bundan sonra ne yapmalıyım hangi tedavi şeklini önerebilirsiniz. Teşekkürler.

H...pak isimli ilaç midedeki bir mikroorganizma (Helicobacter pylori) için kullanılır. AÖS yetmezliği veya gastritte midede bu mikroorganizma olsa bile bir tedavi önerilmez. Üstelik sizin biyopsimizde bu mikroorganizmaya rastlanmamış. Yanı ilacı gereksiz yere kullanmışsınız. Bu üçlü tedavi paketinin içinde bulunan ve mide asidini azaltan bir ilaç yakınmalarınızı biraz olsun azaltmış olabilir. Doğru hekim, doru tanı ve doğru tedavi için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.. Geçmiş olsun.

Gastrit ve H...pak

Hocam ben 43 yaşındayım.Uzun zamandır mide yanması çekiyordum. Buna sürekli tuvalete çıkma isteği ve tuvaletten sonra midede boşluk hissi ,halsizlik eklendi.Endoskopi çektirdim,gastrit çıktı. H..pak ilacın tedavisine başlandı ancak ben bu ilacı bıraktım sadece 8 gün kullandım,yan etkileri yüzünden.İlacı bıraktıktan sonra yan etkileri devam etti ne kadar sürer,ateş basması ve terleme ile mide bulantısı iştahsızlık,denge bozukluğu başladı.Bu etkilerin sebebi bu ilaç mıdır?Yoksa Yeni bir hastalık belirtisi mi?

Mide yanması veya gastritte yapılacak ilk iş üçlü tedavi değildir. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Belirttiğiniz yakınmalar ilaca bağlı değildir. Geçmiş olsun.

Tedavi yanlış mı?

Hocam bana yapılan mide biyopsisinde h.pylori teşhisi kondu 2 aylık h...pak tedavi paketi verildi aynı zamanda antepsin şurup verildi ilacı aç karnına aldığım zaman mide bulantım çok oluyor safra cıkartıyorum tok karnına ilacı içebilirmiyim ve bu tedavi sonucu mikrop tamamen yok olur mu 2 tane cocuğum var onlara bulaşma riski var mı şimdiden teşekkür ederim.

Size verilen ilaç en çok 14 gün kullanılır. Bana kalırsa gereksiz tedavileri bir yana bırakıp doğruca bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Midedeki mikropla ilgili bilgileri o size verecektir. Ayrıca çocuklarınızda bu mikrop büyük olasılıkla zaten bulunmaktadır. Geçmiş olsun.

Üçlü tedavi

Merhabalar. Kalp hastasıyım kalp pili takılı, şeker hastasıyım ve insülin kullanıyorum. devamlı kabızlık şikayetim var ayrıca genelde yürüyüş yaptığım zaman karnımda aşırı derecede şişkinlik oluyor. yürüyüşten sonra geçiyor. genelde de devamlı şişkinlik var. gaz çıkaramıyorum. karnım devamlı tok gibi şişkinlik oluyor. H..pak diye üçlü bir ilaç seti kullandım hiç faydası olmadı. ne yapmam lazım.

Yakınmalarınız kalınbağırsağınızla ilgili. H..pak ise mide için kullanılır. Dolayısıyla doğru hekik, doğru tanı ve doğru tedavi üçlüsüne yönelmelisiniz. Geçmiş olsun.

Yağlanma ve Tr.o

Ben doktora gıttım ultrasyonda uzm dokdurun degı karacıgerde yaglana oldugunu soyledı tr.o ılac verdı 14 gunluk bır tedavı bu tedavı zaman alır mı ve karacıger yaglamsınn vucuda ne gıbı zararları vardır?

Tr.o karaciğer yağlanması için değil mideniz için verilmiştir. Öncelikle sorularınızı hekiminize sormalı ve onu doğru anlamaya çalışmalısınız. Daha sonra aklınıza takılan bir nokta varsa bu köşeye ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Üç ayrı doktora gittim çözüm bulamadım

Nevzat bey sıkayetım 3 doktor ayrı ayrı hastanelerde görevlı.ve hala sıkayetıme çözum bulamadım. Hazımsızlık cekıyorum agrı, sancı ve yogunluk oluyor ve gaz cıkarttıgımda rahatlıyorum. Yalnız masaj yaparak bu sekılde bı rafatlama yolu buldum kendımce. Kolonoskopı yapıldı sorun yok denıldı. Dıger bır doktora gıttım mıkrop kapmıssınız dedı helıpak verdı duzelme olmadı. Gıttıgım baska doktor da strese dayalı kasılmalar oldugunu söyledı. Stres gıbı agresıf davranıslar bagırsaklarda bulunan dıyafram vazıfesı gören mekanızma ile gaz sıkısması meydana gelıyor ve agrılara sebeb oluyor dıyerek spzmomen verdı 4 ay oldu rahatlamadım. İçmedıgım bıtkı cayı kalmadı. Tıbbı çözum bulamıyorum yada yanlıs tedavı yanlıs bılgılendırmeden öturu bunun ıcın sızınde bı fıkrınızı ögrenmek ıstıyorum .şimdiden tesekkur ederım

Yakınmalarınız hazımsızlık, ağrı ve sancı imiş. Verdiğiniz bu kısa bilgi ile bir fikir oluşturmak mümkün değil; ama midenizdeki mikrobun bu yakınmalara neden olmadığı kesin. Dolayısıyla doğru branştan hekime gitmediğiniz taktirde 3 değil 33 hekime de gitseniz yeterli bir sonuç elde etmeniz mümkün değil. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız sorununuz çözümlenecektir.

Karında guruldama

Öcelikle merhaba benim sorunum yiyorum yiyorum doymuyorum ve çok zayıfım yedikten hemen sonra karnım gurul gurul ses çıkarıyor ve 15 dakika sonra karnım bomboş oluyor 24 saat karnım gurulduyor yatarken yastığa ağzımın suyu akıyor kafama çok takıyorım karnımda kurt mu var diye aydınlatıcı bir cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler.

Karından gelen gurultu bir hastalığın belirtisi değildir. Çabuk acıkma, ağızdan su akması gibi yakınmalarınız için bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Karın yapısı

Benim 2 yaşında kızım var karın yapısı çok farklı sanki içinde ayrıca bir parça var gibi çok şiş kendisi zayıf karnı ön planda buda beni korkutuyor. Dr.a götürdüm filim çektiler gaz var dediler dedridat diye bir ilaç kullandık ama fayda etmiyor şişkinlik devam ediyor. Arada kabız da oluyor her gün bir defada yapmakta zorlanıyor katı yiyeceklerde yedirmemeye çalışıyorum. Ne yapmam gerekiyor hangi branşa götürmeliyim sizce? Şimdiden teşekkürler.

Kızınızın bağırsak ile ilgili sorunları olduğu anlaşılıyor. İlgili branş çocuk Gastroenterolojisidir. Karın yapısı açısından tetkik edilmiş ve bir sorun saptanmamışsa telaş etmenize gerek yok. Kabızlık için katı yiyeceklerden kaçınmak doğru değil. Her türlü besinle birlikte bol bol meyve sebze yemek yeterlidir. Geçmiş olsun.

Üre nefes testi

Mrb hocam benim 3 yıldır midem bulanıyor ve ara sıra şişme oluyor. Bir de acı su gelme gibi şikayetlerim vardı. Çok gezdim doktor hiç bir teşhis koyulmadı en son 1 hafta önce fakülte hastanesine gittim ve üre nefes testi yapıldı midemde mikrop teşhisi konuldu. Nasıl oluşuyor bu hastalık beni aydınlatır mısınız bu konuda ve neler yapabilirim? Teşekkür ederim.

Karında şişme ve ağza acı su gelme yakınmalarınızın midenizdeki mikropla bir ilişkisi yok. Fakültenin Gastroenteroloji Bölümüne başvurmalı ve doğru teşhis ile doğru tedaviye kavuşmalısınız. Geçmiş olsun.

Endoskopi

Kardeşim 12 yaşında ve erkek eskişehir tıp fakültesinde çocuk gastroloji bölümünde tedavi görüyor ve endoskopi ye girmesi gerkiyormuş. miğde bulantısından şikayetçiyiz ve kusmayla karşılaşıyoruz hocam size sorum şu acaba kardeşim ışıklı hortuma girerse bi sorun olr mu lütfen bizi aydınlatın buna çok ihtiyacımız var

Kardeşinize endoskopi yapılması düşünülmüş. Yapılacak tıbbi bir işlem hastalara zarar verecek olur ise bunu herhangi bir hekimin yapmak istemesi mümkün mü? Endoskopi işleminde önemli bir sorun çıkması beklenmez. Hekimlerinizin açıklamalarına kulak veriniz. Geçmiş olsun.

İritabl kolon sendromu

40 yaşındayım.Midemde ve bağırsaklarımda sürekli sorun yaşıyorum.3 defa endoskopiye girdim. 2 defada 10 gün civarı üçlü tedavi gördüm.Son girdiğim endoskopi sonucu: Pangastrit, duodenit, kös yetersizliği, özofagit grade 1-2. Ancak ben artık ilaç kullanamıyorum. Aynı zamanda hipertansiyonum var.Şu an midemde de problemleri var ama en büyük şikayetim ,sık sık tekrarlayan ishal ve karnımda aşırı şişme. doktorum iritabl kolon sendromu teşhisi tedavisi verdi ama, düzelme olmadı. Özellikle meyve çiğ sebze falan yiyince hemen ishal başlıyor. Fla..l içince rahatlıyorum ama gaita tahlili temiz çıktı. Ne yapacağımı şaşırdım doktorum Gastroentrolog lütfen bana bir yol gösterin. Teşekkür ederim.

İshal ve aşırı şişme yakınmalarınız araştırılmış ve iritabl kolon sendromu tanısı konmuş ise bu durumun neden olacağı yakınmalar hakkında bilgilendirilmiş olmalısınız. Bu köşede soru sorduğunuza göre bazı noktalar karanlıkta kalmış olmalı. Sorularınızı sizi takip eden Gastroenterologunuza sormalısınız. Geçmiş olsun.

Safra reflüsü

Merhaba 2001 yılında safra kesesi ameliyatı oldum.1 yıl sonra sabahları bulantı ile uyanmaya başladım ve her seferinde safra kustum.Endoskopi yaptırdım. Safra reflüsü dediler.Tedavi için uzun süre asit düzenleyici kullandım. Hiç faydası olmadı.Sürekli midem bulanıyor.Bu yıl tekrar endoskopi yaptırdım.Teşhis yine safra reflüsü. Doktorum kullanılacak bütün ilaçları kullanmışsın dedi. Bana Ant...sin verdi. Sürekli kullanmamı söyledi. Fakat bulantı yine devam ediyor. Size yazan bir hasta da benimle aynı durumdaymış. Sitenizde okudum. İlacı içince 15 gün rahatlıyormuş. Öğrenebilir miyim. Bu sorunu cerrahi yöntemle çözebilir miyiz. Teşekkürler.

Cerrahi yönteme gerek yok. Asit düzenleyiciler safra reflüsüne etki etmez. Ant...sin de kısmen etki eder. Bir Gastroenteroloji Uzmanına gidecek olursanız sorununuz çözülecektir. Geçmiş olsun.

Mide taşı (Bezoar)

Sayin doktor bey benim size bir sorum olacakta annemde yumurta buyuklugunde mide tasi bulundu doktor 20 gunluk ilac verdi git 20 gun sonra gel bakalim dedi peki mide tasi tehlikelimi neler yapmali yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden ilginize tessekurler

Mide taşı dediğiniz midenin içinde sebzelerin meyvelerin lifleri veya kıl gibi yabancı maddelerin birikmesidir. Bunu bazı besinlerin erittiğine dair yayınlar bulunmaktadır. Gastroenteroloji Uzmanları size yardımcı olacaklardır.

Geğirme

1- Merhaba doktor bey.. benim bi kuzenim var çok fazla geğiriyor ve çok normal sesler çıkmıyor uzun ve gürültülü kendide bundan çok rahatsız doktora gitti ama bişey dememişler sizce neden ve nasıl düzelir? teşekkürler..

2- Merhabalar benm sorunum aşırı gegirmek ne yesem ne içsem gegirmekteyim malisef gittigim tüm dr.sonuç alamadım..ilaçlar vs. fayda görmedim hayatım çekilmez hale geldi heran gegirmekten yokmudur bi tedavisi ? Hap kullandım şurup kullandım fayda yok yine aynı yine aynı

Geğirmeniz için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. O gerekenleri yapacak ve yakınmalarınızı kısa süre içinde sone erdirecektir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 28.09.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
45176
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.