Doktorlar

Yanlış tedavi mi uygulandı? (Sorularınızın yanıtları)

Yanlış tedavi mi uygulandı? (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Hocam benim babam dil ameliyatından sonra radyoterapi ve kemoterapi tedavisi alıyordu. Tedavini süresinde ikinci kemoterapide kan değerleri düştü ve hayati tehlike taşıdığından hastaneye yatırıldı. Ağzından kanlı balgam geliyordu. MR çekildi ve akciğerinde 5 cm bir ödem oluştuğu ve dunun önemli olmadığı antibiyotikle tedavi altına alınabileceği söylendi. 3 gün daha radyoterapi uygulandı ve babam 2 kez kriz geçirdi nefes alamadı. Geçirdiği 3. krizde hiçbir müdahalede bulunmadılar ve babamızı kaybettik. Ölüm nedeni akciğer yetmezliği dendi. Hocam babamın iç organlarında böyle bir sorunla karşılaşmamıştık yanlış tedavi den dolayı akciğere zarar vermiş olabilirler mi? Bunun önüne geçilebilinir miydi? Onkoloji bölümü iç hastalıkları hakkındaki rahatsızlıklara bakabilir mi? Neden kendileri bu konuda tedavi uygulamaya çalıştılar. Böyle bir şey söz konusu mudur? Teşekkürler.

Rahmetli babanızın dil kanseri ameliyatı sonrasında hastalığın ilerlemesine engel olmak amacıyla ışın ve ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Tedavi sırasında kan ve akciğerlerle ilgili sorunlar çıkmış. Buna yönelik olarak yatırılarak gerekli tetkikler de yapılmış. Anlaşıldığı kadarıyla kanser olan babanıza eldeki son çare olan ağır tedaviler uygulanmış. Son çare olarak uygulanan bu tedaviler sırasında da bazı komplikasyonların yani istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması beklenmeyen bir durum değil. Kısaca özetleyecek olursak bir kanser hastası, ağır tedaviler alıyor ve bu arada hastaneye yatmak zorunda kalıyor. Yani son derece ağır bir durum ve çözümlenmesi zor bir tablo. Bu gibi istenmeyen komplikasyonlar kanserli hastalarda sıklıkla görülebilir. Hastanızın takip ve tedavisinde bir aksamanın olup olmadığı konusunda fikir vermek mümkün değilse de yazdıklarınız genel olarak çok beklenmedik bir durum değildir. Başınız sağ olsun.

Midem düşük

Merhaba iyi günler bende 4 senedir devam eden gaz şikâyeti ve ağrı yapan mide ya da bağırsak kasılmaları var. Birçok doktora gitmeme rağmen bir sonuç elde edemedim ancak galiba kendi sorunuma çözüm buldum. geçen gün bir kaç mekik çektikten ve biraz spor yaptıktan sonra sanki midemin yukarıya doğru kaydığını hissettim. 3-4 gün eskisinden çok az yedim ve bu durum şikayetlerimden kurtulmama neden oldu. Acaba benim sorunum mide düşüklüğü veya büyümesi olabilir mi? Bir seferde art arda 5-6 su bardağı su içebiliyorum ve bu bana bir rahatsızlık da vermiyor. ancak dediğim gibi 3-4 günlük bir süre sanki normale dönmüş gibiydim şimdi ise yine eski haldeyim. Hangi ilacı kullanmalıyım ki midem eski yerine dönsün? Ya da ameliyat mı olmalıyım? Bu ameliyat toplam bana ne kadara mal olur? Maddi sıkıntı yüzünden bir doktorla konuşamadım, onun için ortalama bir fiyat söylerseniz sevinirim birde polislik için başvurdum. Ameliyat olsam bu polisliğe engel olur mu? MAİLİMİ SABIRLA OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. BAŞARILAR.

Karında sancı ve gaz yakınmalarınız varsa bunun başlıca nedeni kalınbağırsaktır. Öncelikle bu organa yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Esasen bu araştırmalar sırasında diğer doku ve organlar da gözden geçirilecektir. Midenizin düşük olduğu kanısına nasıl ulaştığınız anlaşılmıyor. Karında hissettiğiniz kayma hissi böyle bir durumu aklınıza getirmeniz için geçerli değil. Ayrıca mide durduk yere büyümez. Sadece karındaki bir hisle midenizin düştüğünü düşünüp ilaçla ya da ameliyatla düzeltilmesi gerektiği kanısına varmışsınız. Hatta ameliyat olduktan sonra bunun polisliğe engel olup olmayacağını merak ediyorsunuz. Kendi kendinize teşhis koyamazsınız. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Helicobacter testi

Merhaba ben mide yanması ve ağrı şikayetiyle doktora gittim helicobakter testi yaptırmamı söyledi fakat gittiğim ikinci doktor bu teste gerek olmadığını söyledi ve bana antepsin meteospasmyl ve pulcet adlı ilaçları verdi. Hiç bir teste gerek duymadı. Ramazan ayında oruç tutabilir miyim? Çünkü aç kaldığımda da yanma oluyor ve midemdeki ülser mide kanserine dönüşebilir mi? Testi yaptırmalı mıyım? Teşekkür ediyorum.

Mide veya onikiparmakbağırsağınızda endoskopik olarak ülser saptanmışsa o zaman mikrobun araştırılması gerekir. Aksi takdirde mikrobun olup olmaması önemli değildir. Bu nedenle eğer ülseriniz varsa bu tetkiki yaptırabilirsiniz. Mide ülseri kansere dönüşmez. Ancak mide kanserinin başlangıcında hastalık ülser gibi görülebildiğinden mide ülseri olanlarda bu yaranın iyileşip iyileşmediği endoskopik olarak takip edilmelidir. İlaç kullanmanıza karşın mide yakınmalarınız sürüyorsa oruç tutmamalısınız. Geçmiş olsun.

Plt hastalığı

Benim çocuğum plt hastası. Öncelikle bu hastalığın sebepleri nelerdir diyerek başlamak istiyorum sevgili hocam yaklaşık 5 sene önce bu hastalığa yakalanıp ve tedavi gördü. Şimdi 12 yaşında ve sünnet ettirmek istiyorum. En son test sonucu değerlerin 16.000 olarak ortaya çıkması bu sorunun aklıma takılmasına sebep oldu. Sizce ne yapmalıyız ve her hangi bir tehlikesi var mıdır bide ne yiyip içmesini önerirsiniz? Daimi ve sürekli olarak tavsiyede bulunduğunuz bir şey varsa beni çok mutlu edersiniz hocam şimdiden sağ olun çok teşekkürler.

Plt (Platelet) hastalığı diye bir durum yoktur. Sanırım çocuğunuzun plateletleri düşük, ama bu düşüklüğün neye bağlı olduğunu yazmamışsınız. Yıllardır bu durum sürdüğüne göre sizi takip eden hekimlerinize bana sorduğunuz soruları sormuş olmalısınız. Hastalık hakkında son derece kısıtlı bilgi ile önerilerde bulunmak mümkün değil.

Hepatit B ve biyopsi

Nevzat bey. 4 aydır kan tahlilleri yaptırıyorum. ve tahlillerde hepatit B olduğunu söyledi doktorum. AST 38 ALT 52. virüs kopya sayısı 6.066.000. karaciğer biyopsisi yapacağız denildi. Nasıl bir tedavi görmem gerekiyor? Teşekkürler.

Sizi takip eden ünite Gastroenteroloji olmalıdır. Sizi muayene eden ve diğer tetkiklerinizi de gören hekim bir Gastroenteroloji Uzmanı ise ve biyopsi önerdiyse yaptırmalısınız. Aksi halde bulunduğunuz yerde bir gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Karaciğerinizin durumuna göre tedaviye başlanıp başlanmayacağına karar verilecektir.

Mide sancısı

Merhaba, Nevzat bey benim eşim çok mide ağrısı ve sabahları mide bulantısı çekiyor kusuyor doktordan da aklı çıkıyor sizce nedir eşim çok yemekten diyor ama bana inandırıcı gelmiyor hocam sizden bir cvp bekliyorum.

Yazdığınız iki satır yazı ile hem teşhis hem de tedavi olamayacağınıza göre hekime gitmekten başka çareniz yok. Kolay gelsin.

Alkalen reflü

Merhaba annemin mideden boğazına kadar yara olduğu söylendi. Sonuçlar şöyle doktor bey özofagus:doğal kardiya:gevşek,az miktarda safralı sıvı mevcut fundus: doğal antrum hiperemik,erozyonlar mevcut tanı:gevşek kardiya alkalen reflü gastrit sonuç bunlar doktor bey yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederim.

Annenizin midesinden boğazına kadar yani yemek borusunda yaralar olduğunu söylüyorsunuz ama endoskopi sonucunda yemek borusunda bir hastalık bulunmamış. Söylediklerinizle rapor uyumlu değil. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurarak doğruları öğrenmelisiniz.

Karın MR'ı yaptırmak istiyorum

İyi günler hocam ben Almanya' da yasiyorum.26 yasindayim.bundan iki sene önce asiri kusmayla ve atesle doktora gittim.mideme endoskopi yaptilar. Kronik gastrit teshisi konuldu. İlaclar kullaniyorum 2 senedir ama bir faydasini göremedim. Gecenlerde doktora gittim. dalagimda (2,5 santim) ve karacigerimde büyüme varmis gibi yazdi. Ama yapilan kan tahlillerimde hepsi temiz cikti. Son günlerde uykudan uyandigim zaman agzimda biraz kan var. ama tükürdügüm zaman geciyor. Midemde siskinlik hazimsizlik ve ağrı var. İdrarda renk degisikligi oluyor. İdrara cok cikiyorum ve son zamanlarda büyük abdestim kil renginde cikti. Karin MR'ı yaptirmak istiyorum. Sizce faydasi olur mu? Ya da neler yapmamı önerirsiniz? Cevap verirseniz sevinirim hocam. Şimdiden iyi günler iyi çalışmalar.

Karaciğer ve dalak büyüklüğü önemli bulgulardan olup araştırılmalıdır. Kendi başınıza karın MR'ı yaptırmak yerine yapılan araştırmalar sonunda gerekip gerekmediğine karar verilmelidir. Gastrit için kullandığınız ilaçlardan bir yarar görmediğinize göre yakınmalarınız gastrite bağlı değildir. Yapacağınız iş bir Gastroenteroloji (yoksa İç hastalıkları) Uzmanına başvurmak olmalıdır. Eğer bir nedenle Almanya'da sonuç alamıyorsanız izinli olarak geldiğinizde Türkiye'de tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

İnlet patch

Yemek borumda ülsere inlet patch var. Aşırı yanma yapıyor, bazen duramıyorum. İlacı veya tedavisi var mıdır? Ne kullanmamı öneriri siniz? Şimdiden teşekkürler...

Yakınmanız için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Bu köşeden ilaç önermek uygun değildir. İlgili hekiminiz size gerekli bilgi ve tedaviyi verecektir. Geçmiş olsun.

Alkol

Benim sorum alkol kullanımı ile ilgili olacak. Haftada ortalama olarak ne kadar alkol kullanmak karaciğer sağlığı açısından güvenlidir? ve alkol kullanırken şarabın tercih edilmesi gerektiği doğru mudur? Son olarak hem alkol alıp hem B kompleks vitaminleri ve enginar tabletleri kullanan biri alkolün karaciğere verdiği zararı yüzde kaç oranında önler sizin tahmininize göre (burası çok önemli, çok değişik söylentiler var çünkü). Teşekkür ederim.

Alkol beden için zararlıdır. Bu zarar özellikle her gün içilmesiyle çok artar. Sosyal içicilik dediğimiz durumda yani ara sıra arkadaş toplantılarında veya bazı özel günlerde (sağlıklı bir bireyde aşırıya kaçmadan) içilen alkolün kayda değer bir zararı olmadığı düşünülebilirse de en iyisi hiç içmemektir. Zararlı bir maddeyi içip sonra da ona panzehir niyetine başka maddeler araştırmak anlamlı değildir.

10 aylık bir kızım var plt yüksek 700 lerde lösemi olmasından korkuyorum lütfen cvp yazın.

Lösemide plt sayısının yükselmesi değil azalması beklenir. Bu tetkikin yapıldığı ünitede size bu konuda bilgi verilecektir.

Midede hafif yanma ve ishal ishale yakın bir durum var kan testi ve büyük abdest testi yaptırdım temiz cıktı 18 yaşında mide problemi ile hastaneye kaldırıldım 12 parmakta delık oldugunu söylemişlerdi bir doktora gittim fakat ilaclar iyi gelmedi sayılır ishalden kılo verdim yardımcı olursanız sevinirim.

İshale yakın bir durum dışında bir bilgi vermemişsiniz. Yetersiz bilgi ile bir sonuca ulaşmak mümkün değildir. Sorularınızı ayrıntılı olarak sormalısınız.

Makatta koku

Merhabalar hocam ben 2 yıllık evliyim. benim sorunum makattan koku gelmesi. gerekli hijyeni ve temizliği yapmama rağmen koku gitmiyor özellikle bu sorun cinsel hayatımda büyük problem oluyor. lütfen bana yardım edin.

Makattan olan akıntılarda koku olur. Bunun dışında aşırı bir koku olması beklenmez. Hemoroit, parazit veya mantar yönünden bir Gastroenteroloji Ünitesinde tetkik edilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Yemekten sonra dışkılama

Hocam ben 2 sene uyuşturucu extasy kullandım. Uyuşturucuya başladıktan 1 sene sonra bağırsaklarımda bir düzensizlik oluştu sık ve yumuşak yapmaya başladım. Epilepsi hastasıyım ve depakin kullanıyorum son 8-9 aydır içtiğim tableti artık dışkımda görüyorum. Hiç emilmemiş ilaç sadece yumuşamış. Devamlı bağırsak hareketleri oluyor ses dışardan başkası tarafından duyulabiliyor yemek yiyorum ve 2 dakika sonra dışkılama ihtiyacı duyuyorum. Hocam kolonoskopi yaptırdım temiz çıktı ama herhangi bir tedavi görmedim bana bilgi verirseniz sevinirim. Korkmalı mıyım ameliyatlık bir durumum söz konusu mudur? Teşekkür ederim.

Anlaşıldığı kadarıyla bağırsak hareketleriniz artmış. Bu durum bağırsaktaki bir hastalığa bağlı mı değil mi bunun ayırt edilmesi gerekir. Bir Gastroenteroloji Ünitesinde tetkik edilmelisiniz. Bağırsaklarda bir patoloji bulunmaz ise bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı ilaç kullanarak sorunlarınız giderilecektir. Ameliyatlık bir durum yoktur.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48

Yayın tarihi: 08.09.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
5749
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.