Doktorlar

Yağlı karaciğer (Sorularınızın yanıtları)

Yağlı karaciğer (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Merhaba! Benim sorum karaciğer yağlanması ile ilgili. Ultrason ile yapılan muayene sonucunda bana "Grade II Hepatesteatoz" teşhisi konuldu. Ancak kanımdaki ALT ve AST enzimlerimin değerlerinde bir sorun yok. Yapı olarak da zayıf birisiyim ve 20 yaşındayım. Hiç alkol kullanmadım ve yağlı yiyeceklerden sakınmaya çalışırım. Kandaki tek sorun indirekt bilirubinin yüksek olması. Öğrenebildiğim kadarıyla karaciğer yağlanmasının ilaçla tedavisi yok. Tek çözüm yediklerime dikkat etmem (enginar, bal, ceviz ve nar suyunun iyi geldiğini duydum). Bu konuda sizin ne gibi tavsiyeleriniz olabilir? Neler yemeli ve yememeliyim? Yiyecekler dışında spor yapmak gibi uygulamaların bir faydası olur mu? Bu hastalığın Gilbert hastalığı ile ilgisi var mı? Karaciğer yağlanması genetik olabilir mi? Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar!

Genellikle kilolu, kan yağları veya şekeri yüksek kadınlarda görülen karaciğer yağlanması sizin gibi risk faktörleri olmayanlarda da görülebilir. Kan kolesterol, trigliserid düzeyi ile tiroit hormon testlerinizin sonuçlarını bilmeyi isterdim. Bunun dışında karaciğer yağlanmasının bilinen en etkili tedavisi (kilolularda) egzersiz ve zayıflamadır. Ama bu durum sizin için geçerli değil. Sizin yapacağınız ultrasonografik olarak yağlanmanın derecesinin takibi ve zaman zaman AST ve ALT düzeylerine baktırmaktır. Az yağlı olmak kaydıyla özel bir perhiziniz yoktur. Bal yiyerek yani aşırı kalori alarak yağlanmanın artmasına katkıda bulunabileceğinizi unutmayınız. Bu konunun uzmanları Gastroenterologlardır. Onların takibinde olmalısınız. Yağlanmanın ilerde siroza dönüşebileceği ileri sürüldüğünden bu takip sırasında karaciğerden parça alınıp alınmamasını da ilerleyen zaman dilimi içinde hekiminizle konuşmalısınız. Yağlanmanın arttığı saptanacak olursa o zaman bu alanda önerilen ilaçları yine hekiminize danışarak kullanabilirsiniz. İndirekt bilirubin yüksekliği ile seyreden ve zararsız bir durum olan Gilbert Sendromu ile karaciğer yağlanması arasında bir ilişki yoktur. Geçmiş olsun.

Süt ve kabızlık

Kızım 4 yaşında özellikle 1 yıldır ara ara kabızlık sorunu var. 1 yıl önce ve 1 hafta önce muayene ve testleri yapıldı süt 1 litreden fazla içtiği için 500 grama azaltıldı. Asıl olan daha ilk aylarından itibaren çok sık tuvalete gitmiyordu. Son 1 yıldır daha fazla sıkıntı yaşıyoruz. Benim sormak istediğim sütün bazı bünyelerde kabızlık yaptığını duydum doğru olabilir mi? Sütü kesmek faydalı olabilir mi? 2. büyük sorun tuvaletini yapmakta zorlandığı için tuvalete çıkmak istememesi. 3-5 günde bir baskı ile tuvaletini yaptırabiliyoruz. Nasıl ikna edilir bilmiyorum. Yardımınız bizi çok mutlu eder. Teşekkürler.

Süt bazı kişilerde ishal bazı kişilerde de (daha nadir olarak) kabızlık yapabilir. Çocuğunuzda sütün kabızlık yapıp yapmadığını öğrenebilmek için bir hafta kadar sütü kesip deneyebilirsiniz. Bunun dışında kabızlığı için bir Çocuk Gastroenterologuna başvurmalısınız. Gerekli ilaç tedavisi ile tuvalete çıkmasının sağlanması gerekir. Aksi halde bağırsağın son kısmı uzun süre içinde biriken gaita ile gerilmeye olan hassasiyetini kaybedecek ve (bir refleks olan) tuvalete çıkma isteği giderek azalacaktır. Bu da ilerde daha fazla soruna yol açacaktır. Üstelik uzun süre geçtiğinde ileri derecede katılaşan gaita çocuğu rahatsız edeceğinden kısır döngü sürecektir. Bol sebze, meyve ve posalı gıdalar yedirmek, muz, şeftali ve patates ile (dokunuyorsa) sütü azaltmak (ya da kesmek), bol su içmesini sağlamak yararlı olacaktır. Kayısı, kabuğuyla elma, erik ve incir, kabızlığı önlemede yardımcı olacaktır. Hekiminizin önerisiyle, (mümkünse) her gün tuvalete çıkmasını sağlamalısınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Midemde şişlik var

1) Uzun zamandır midemde sürekli bir şişlik ve ağrı var. İlaçların bir faydasını göremedim. Ağrı olduğu zaman nefes almakta güçlük çekiyorum.

2) Merhaba, benim yaklaşık 5 senedir mide problemim var. Midemde şişme oluyor ve inanılmaz bir ağrı yaşıyorum. Kesin olarak mide denemiyor çünkü endoskopi bile oldum fakat hiç bir şey çıkmadı. Uzun zaman lansor denen ilacı kullandım. Arada sırada da midemin ağrıdığını hissettiğimde meteospasmyl kullanıyorum. Geçirir gibi oluyor ama ağrı şiddetliyse hiç bir şey fayda etmiyor. Hangi bölüme, nereye gideceğime karar veremiyorum. Sizce ağrının kaynağı ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.


Mide hastalıklarında şiddetli ağrı olmaz. Ayrıca endoskopinin normal çıkması da yakınmaların mideden kaynaklanmadığını gösteriyor. Ancak karın üst bölümünde olan ağrılarda pankreas, kalınbağırsak ve safra kesesi başta olmak üzere araştırılmalar yapılmalıdır. Her 2 hastamızın anlattıkları eski deyim ile spastik kolon durumuna benziyorsa da bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmak yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Ertesi gün hapı

Bundan bir ay önce cinsel ilişkim oldu ve ertesi gün hapı içtim adet günümden bir iki gün önce dişim ağrıdığı için antibiyotik aldım. Adet sancım olduğu halde kanamam olmadı bende buna karşılık gebelik testi (Sabah idrarı dahil değişik zamanlarda) yaptım. Hepsi de negatif çıktı. Adet günüm yaklaşık 20 günü gecikti. Şu an çak huzursuzum. Acaba neden olabilir?

Kullandığınız gebelik testi hassas ise adet gecikmeniz başka bir nedene bağlıdır. Yine de kesin sonuç için bir Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Büyük tuvaletim simsiyah. Ne yapmalıyım?

Gaitanın zift gibi siyah gelmesi üst borusu, mide veya onikiparmakbağırsağından bir kanama olduğunun göstergesidir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız.

Genzimde aşırı yanma dilimde de acı hissediyorum. Midemde ağrı var. Endoskopi sonucunda; eritematöz antral gastrit ve bulbit tespit edildi. Bu sonuç dilimi de etkiler mi? Ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler.

Antral gastrit ve bulbit midenizdeki hastalığın bir ifadesi ve bunun için ilaç kullanmalısınız. Ancak midenizdeki bu durum dilinizdeki acıma hissini açıklamaz. Burun ve boğaz hastalıkları, diş ve diş eti sorunları, sigara gibi tahriş edici maddeler ve vitamin eksiklileri ile birlikte daha bir çok durumda dilde acıma hissi olabilir. Bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır.

Karnım ağrıyor

Merhaba. 3-4 seneden beri belli periyotlarda (aylarda-yıllarda) karnımda ve midemde ağrılar oluyor. Ağrılı dönemlerimde gülerken, uyurken, yürürken ve konuşurken zorluk çekiyorum. Aşırı ağrım olduğu zaman kusuyorum veya göbek deliğimden sıvı aktığında rahatlayabiliyorum. Ağrıların nedeni nedir acaba? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Midede ya da karında olan ağrılarınızın kusma, geğirme, gaz çıkarma veya göbekten sıvı gelmesi ile azaldığını belirtiyorsunuz. Karındaki sancıların bir çok nedeni vardır. Bütün bunların araştırılması gerekir. Bunun dışında "karın ağrılarımın nedeni nedir" gibi bir soruya eldeki çok çok yetersiz bilgiyle uzaktan yanıt vermek mümkün değildir (mümkün olsaydı biz hekimlerin işi de çok kolay olurdu). Göbekten olan akıntının ayrıca tedavisi gerekir ve bu durum karında yaygın bir ağrıya neden olmaz. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Kronik Hepatit B

Ben kronik hepatit B hastasıyım. 2 yıldır zeffix kullanıyorum. Şu an HbsAg ve AntiHBe pozitif, AntiHBs ve HbeAg negatif. HBV DNA 200.000'den 700 kopya/ml'lere, AST ve ALT 102'lerden 20'lere düştü. Bende tam iyileşme olur mu?

İki yıldır takip edildiğiniz ünitede sizi takip eden hekimlere bu soruyu sormuş ve yanıtını almış olmanız gerekirdi. Şu anda, sizde mevcut ilaç tedavisi altında Hepatit B virüsü oldukça düşük düzeylere gerilemiş. Tam iyileşme denilebilmesi için HBV DNA ve HbsAg'nin negatifleşerek (bağışıklığın gelişmesi yani) AntiHBs'nin pozitifleşmesi gerekir. Halen bedeninizden bu virüsü atamamışsınız. Tümüyle atılıp atılmayacağını zaman gösterecektir. Takip ve tedavinizin karaciğer hastalıkları üzerine uzmanlaşmış olan Gastroenterologlarca yapılması gerektiğini özenle anımsatırım. Sağlıklı günler diliyorum.

Sağda ağrım var

1 yıldır göğsümde nefes alırken yanma ve sağ kaburgamın altında ağrı oluyor. Nefes aldığımda bu bölgelerin şiştiğini hissediyorum ve ağrım artıyor. Sırtımın sağ tarafında ağrı oluyor. Kabızlık ve şişkinlik yaşıyorum. Karnım acıkınca ve çok yemek yiyince şikayetlerim artıyor. Ne yapmam lazım? Şimdiden teşekkürler.

Tarif ettiğiniz bölgede akciğer, karaciğer ve safra kesesi ile kalın bağırsak gibi organlar bulunuyor. Akciğer ve zarına bağlı hastalıklarda, karaciğer büyümelerinde ve yine o bölgeden geçen kalınbağırsakla ilgili sorunlarda karın sağ üst kadranla ilgili yakınmalar ortaya çıkabilir. Gerek bu bölge gerekse mide rahatsızlıklarınız için bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

Merhabalar, yaklaşık 2-3 aydır makat bölgemde küçük bir delikten ara sıra kan ve iltihap akıyor. Sanırım bende fistül var. Ameliyat olmaktan korkuyorum. Bunun herhangi bir ilacı varsa lütfen yardımcı olunuz. Teşekkürler.

Fistül oldukça rahatsız edici bir durum; ancak ameliyatı düşünmeden önce fistüle yol açabilecek Crohn Hastalığı gibi bir durumun mutlaka ekarte edilmesi gerekir. Crohn Hastalığına bağlı fistüllerde ameliyat yarardan çok zarar getirebilir. Bunun tespiti ise yalnızca bir Gastroenterolog tarafından yapılabilir. Mutlaka muayene olup tetkik edilmelisiniz.

Reflü ve tedavisi

Son 3 yıldır reflü tedavisi görüyorum. 2 defa da endoskopi yaptırdım. Şu an ilaçla tedavi oluyorum. Ağrılarım biraz hafifledi. Doktorum şu an için ameliyatı uygun görmüyor. Ben hep ilaç tedavisi mi göreceğim? Şimdiden teşekkürler.

Üç yıldır reflünüz var ancak ne tedavi aldığınızı ve endoskopinizde nelerin bulunduğunu belirtmemişsiniz. Son durumunuz hakkında hiçbir bilgi vermemişsiniz. Daha ayrıntılı bilgi verecek olursanız sağlıklı fikir yürütülebilir. (Gereksiz yere operasyon geçirmemeniz için) Ameliyat kararı verilecek bile olsa bunun mutlaka bir Gastroenterolog tarafından verilmesi gerektiğini unutmayın. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 13.10.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
6145
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.