Doktorlar

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy sorularınızı yanıtlıyor

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy sorularınızı yanıtlıyor

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Eklemlerde çıtırdama

Benim kaburgalarımda ağırlık ve ağrı var. Gerilme esnasında (çıt) diye bir ses geliyor ve ben bunu sürekli yapmak istiyorum. Çıtlamadan sonra sanki biraz rahatlıyorum gibi oluyor. Nedeni ne olabilir acaba?


Kemiklerin birbirleri ile temas ettiği eklemlerde bulunan kapsül içinde, kayganlığı sağlayan eklem sıvısı vardır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Çoğumuz parmaklarımızı gerdiğimizde bir ses duyulduğunu biliriz. Bu durum parmaklarımızı gerdiğimizde kapsülün de gerilerek içindeki sıvının basıncının azalmasıyla ortaya çıkan gaz kabarcıklarının patlamasına bağlıdır. Bu gazlar eklem sıvısını terk ettiklerinden bu sıvı daha genleşerek eklemde hareket yeteneğinin geçici olarak artmasına (rahatlamaya?) neden olur. Eklemlerimizi çıtlatmanın bir zararı var mıdır diye soracak olursak evet vardır. Sürekli çıtlatma sonunda eklem çevresindeki yumuşak dokular ve eklem yüzeyi zarar görür ve kapsülde hasarlar ortaya çıkar. Bu nedenle size bir yararı olmayan bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz.

İlaçlar mideme dokundu

Kadın hastalıklarından ötürü 1 aydır sürekli ilaç kullandım. Nidazol adlı ilaç mideme dokundu ve doktor dozu azalttı; midemdeki bulantı ve ağrı geçti. Monodoks isimli antibiyotiğimin bitmesine 23 gün kala midemde aşırı bir bulanma ve ağrıyla tekrar ağrımaya başladı. İlacı bıraktım, 2 gün oluyor, bulantım geçti ama mideme yediğim bir şey oturmuş gibi hissediyorum ve yeme esnasında mide giriş kısmımda yanma ve aşırı bir sırt ağrısı, oradan göğse vuran bir ağrı oluyor. Yemek yememi güçleştiriyor. Bir tek su içerken problem yaşamıyorum. Acaba sorun ne olabilir? Teşekkürler.


Bazı ilaçlar mide ve yemek borusunda tahrişe ve hatta ülserlere (yaralar açılmasına) neden olabilir. Nidazol (herkeste yapmasa da) mideye dokunabilir. Bu nedenle yemek aralarında alınabilir ya da bir mide koruyucu ile içilebilir. Ondan daha önemlisi özellikle az miktarda su ile içilen bazı ilaçlar özellikle yemek borusunda ülsere neden olabilir ki anlattığınız durum buna uyuyor. Bu nedenle mutlaka bir Gastroenterolog gözetiminde gerekli tetkiklerinizi yaptırmalı ve yemek borusu ile ilgili yakınmalarınızı tedavi ettirmelisiniz.

Midemden gelen yanma, acı su kusmama neden oluyor. Bunun için Rennie çiğneme tableti kullanıyorum ve bu ilaca bağlı olarak akne problemlerinin olduğu doğru mudur?

Mideniz için kullandığınız bu ilaç ile akneler arasında bir ilişki yoktur. Kullandığınız ilaç geçici bir süre etki ederek o an için mide yakınmalarınızı geçirir ancak kalıcı tedavi sağlamaz. Bu nedenle mutlaka gerekli tetkiklerinizi yaptırmalı ve sonrasında yeterli ve etkili tedavi olmalısınız. Endoskopi gerekli görülür ise bunu bir Gastroenterologun yapmasına özen gösteriniz. Geçmiş olsun.

Merhaba Doktor Bey, bundan 2 hafta önce sabah aşırı derecede mide ağrısıyla uyandım ve o güne kadar o derecede mide problemi yaşamamıştım. Sancı nedeniyle öğleye kadar dik yürüyememekle birlikte hep iki büklüm yürüdüm ve yan yatamadım. Sadece sırt üstü yattığımda bir rahatlama hissettim ancak öğleden sonra geçti ve o günden sonra bir sıkıntım olmadı. Doktora gidip tahlil yaptırmalı mıyım? Bu sancı ciddi bir rahatsızlığın işareti olabilir mi?

Bir süre önce olan ancak kendiliğinden geçen bir yakınma için şu an söylenecek fazla bir şey yok. Eğer başka yakınmalarınız yok ve tümüyle kendinizi iyi hissediyorsanız geçici bir durum düşünülebilirse de yine de tedbiri elden bırakmadan tam teşekküllü bir hastanenin Gastroenteroloji veya iç Hastalıkları Kliniğinde taramadan geçmeniz yararlı olacaktır.

Roaccutane kullanıyorum

Merhaba Doktor Bey, ben 20 yaşındayım. Yüzümdeki sivilceler nedeniyle Roaccutane kullanıyorum ve ilacı kullanmaya başladıktan sonra dışkıyla birlikte kan gelmeye başladı, ayrıca az miktarda burun kanamaları da oluyor. Tedirginim, acaba bunlar ilaca bağlı olarak mı ortaya çıktı? Daha önce yoktu... Siz bu durumda ne yapmamamı önerirsiniz? Teşekkür ederim.


Bu ilacın (her ilaç gibi) çok sayıda yan etkisi vardır; ancak hekim gözetiminde dikkatli kullanılması kaydıyla yan etkiler oluşsa bile kontrol altına alınabilir. İlacın prospektüsünde kanamayı önleyen hücrelerde azalma (trombositopeni) ve bağırsaktan kanama gibi yakınmaların olabileceği bildirilmektedir. Bu nedenle hekiminize danışarak kan sayımı (hemogram) ve rektosigmoidoskopi yaptırmak yararlı olabilir. Kanamaların neden ortaya çıktığı, gerekli muayene ve diğer tetkikler sonunda anlaşılacaktır. Gastroenterohepatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanları size yardımcı olacaktır.

Bulantı, kusma, ağızda ekşime, uyandığımda ağzımın kenarında salya... Dilimin uç kısmında ve 3 tarafında mor lekeler oluşmuş. Endişeliyim, neler önerirsiniz? Not: Daha önce gastrit tedavisi görüyordum. Sürekli doktora gidiyordum, gastrit deniyordu.

Gastrit ile bildirdiğiniz yakınmalar arasında bir ilişki yok. Bulantı, kusma ve ağızda tatsızlık, midenin koşullarının bozuk olduğunu düşündürüyor. Ayrıca reflünüz de olabilir. Geceleri salya akması bağırsak parazitlerinin varlığında da görülebilen bir durum. Reflü ve mide hastalıkları açısından ve tedavinizin planlanabilmesi için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız. Gereksiz tedavi ya da cerrahi girişimlerden sakınabilmek için endoskopinizin ve tedavinizin bir Gastroenterohepatolog tarafından yapılmasına özen gösteriniz. Sağlıklı günler diliyorum.

Mide ülseri

Midedeki ülser başlangıcı önemli bir konu mu?


Mide ülseri normalde 4-8 haftalık tedavi ile düzelir. Ancak burada önemli olan mide kanserleridir. Özellikle ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan mide kanseri, ülser görünümünde başlayarak ilerler. Bu nedenle endoskopik olarak saptanan bir mide ülserinden parça alınıp tetkik edilmeli ve ayrıca hastalar 1 ay içinde (ülserin iyileşip iyileşmediğini görmek amacıyla) yeniden endoskopik olarak değerlendirilmelidir. "Midede ülser başlangıcı"ndan kasıt, ülser (yara) değil de yüzeysel erozyon (sıyrık) ise (ve bu durum endoskopik olarak da teyit edilir ise) sonuçları açısından önemli olmayabilir ve tedavi ile düzelir. Yine de bunu size söyleyen hekimin neye dayanarak böyle dediğini ve ilerisi için ne düşündüğünü sormalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

İlk kez bundan 2 yıl önce dışkılama sırasında kanamam oldu. Fazla miktarda ve parlak kırmızı renkliydi. Birkaç günden sonra kesildiğinden pek önemsemedim. Ancak son 4-5 aydır ara ara devam ediyor. Anüsün dışında iki şişlik mevcut, ağrıya sebep olmuyor fakat kaşıntı yapıyorlar. Sizce sebebi ne olabilir? İlginize teşekkür ederim.

Makattan kanamaların en sık nedeni hemoroit denilen damar genişlemelerine bağlı olan durumdur. Ancak altta yatan başka bir hastalığın olup olmadığı araştırılmadan her kanamayı hemoroide bağlamak son derece yanlış olacağından bağırsağınızın son kısmına endoskopik olarak bakılmasında yarar vardır. Lütfen endoskopinizi bir Gastroenteroloji Uzmanına yaptırınız.

Göğüslerime protez silikon taktırdım, ilerleyen günlerde bir rahatsızlık veya kansere yol açar mı veya göğüste kise yol açabilir mi? Teşekkürler.

Silikonlu protezler ile kanser riskinin artması arasında bir ilişki yoktur. Operasyon sonrasında silikonun üzerindeki dokularda deformasyon, serleşme gibi komplikasyonlar gelişebilir ki zaten bu konuda gerekli takipleriniz operasyonu yapan hekim tarafından yapılacaktır.

2,5 aylık bebeğim var. Bir ayı dolduktan sonra kusmaya başladı. Anne sütü yeterli gelmediği için mamayla takviyeli besliyoruz. Bazen süt, bazen çökelek şeklinde geri çıkarıyor. Her beslenmede olmasa da genelde çıkarıyor. Bazen çok, bazen az ve çok huzursuz bir bebek. Acaba reflü olma olasılığı var mı?

Bebeklerde mama yedikten sonra az miktarda besin maddesinin ağza gelmesi sık görülen bir durum olup zamanla geçmesi beklenir. Bu nedenle bebekte başka bir yakınma yoksa bir süre sonra bu yakınmalar geçebilir. Korkulacak bir durum değildir. Bunun dışında bebeklerde zayıflamaya neden olacak derecede midedeki besin maddelerinin tümünün ya da çoğunun kusulması ise önemli bir belirti olup araştırılması gereklidir.

20 gündür midemde şişkinlik var ve boğaz bölgemde de bulantı var. Doktora gittim, Renne Dua şurup ve bağırsak düzenleyici gaz giderici haplar verdi. Endoskopi oldum ama geçmedi, ne yapabilirim?

Endoskopide neler bulunmuş belirtmemişsiniz. Ayrıca yakınmalarınız hakkında ayrıntılı bilgi de vermemişsiniz. Ancak gittiğiniz hekimden neler bulduğunu ve hangi amaçla ne gibi bir tedavi planladığını sormuş olmalıydınız veya en azından bu yönde bilgi almış olmalıydınız. Yakınmalarınız geçmediğine göre bu işin Uzmanına başvurmanızda yarar olacaktır. Geçmiş olsun.

İyi günler; çok sevmeme rağmen, sarımsak veya sarımsak ile pişirilmiş yemekler yedikten sonra, çok rahatsız oluyor, tüm gece uyuyamıyorum, çünkü midemden boğazıma sanki bir salgı geliyor. Bunu önlemek için ne yapmam lazım (sarımsak yemekten vazgeçmeden)? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle mide ve safra kesesi açısından değerlendirilmelisiniz. Yapılacak incelemeden sonra mide koruyucu ilaçlarla eskisine göre daha rahat duruma gelebilirsiniz. Günlük pratikten de biliyorum ki hastalar (uygun tedavi ile) daha önce yiyemedikleri besinlerin %90'ından fazlasını yiyebilir hale gelirler. Bunun için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler.

Mide ve sindirim hastalıkları bulaşıcı olabilir mi? Varsa hangileridir?

Mide ve sindirim sisteminde bulaşıcı olan hastalıklar enfeksiyöz etkenlere bağlı olanlardır. Hastanın dışkısı ile bulaşmış materyalin sağlıklı insana geçmesi ile ortaya çıkar. Hijyenik koşulların bozuk olduğu ülkelerde sık görülen ve bağırsakları tutarak şiddetli ishal yapan kolera buna örnektir. Bunun dışında tifo, dizanteriler, ambiyaziz ve daha birçok enfektif durum bulaşıcıdır. Ayrıca midede bulunan H. pylori'nin de bulaşıcı olduğu düşünülmektedir.

KÖS yetersizliği

KÖS yetersizliği nedir doktor bey?


Yemek borusu ile mide arasında bir kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçık midenin Kardiya bölümü ile yemek borusu (Özofagus) arasında bulunur ve kasılabilir bir organdır (Sifinkter) ki buna kısaca KÖS denir. Bu kapakçık görevini tam yapamaz ise (KÖS yetersizliği) mide asidi yukarıya yemek borusuna kaçabilir ki biz buna reflü diyoruz. Reflünün derecesinin tayini ve gerekli tedavinin planlanması Gastroenteroloji Uzmanlarınca yapılır. Sağlıklı günler diliyorum.


Merhaba, benim midemde ağrı, şişkinlik, kabızlık, bulantı ve halsizlik var. Bu durum beni rahatsız ediyor, ilginize teşekkürler.

Mide ve bağırsak yakınmalarınız için muayene ve tetkik edilmeniz gerektiği ortada. Yalnızca yakınmalarınıza bakarak bir görüş bildirmek pek mümkün değil. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji yoksa İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız gereklidir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 08.05.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
16897
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.