Doktorlar

Ülserim iyileşir mi? (Sorularınızın yanıtları)

Ülserim iyileşir mi? (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Kola ve mide ülseri

Gastrit ve ülser sorunum var. Son 1 haftadır ağrılarım şiddetli oluyor. Endoskopi çektirmiştim bir sene önce yara yoktu. Aşırı kola tüketiyorum, bu yara oluşumuna sebep olmuş mudur? Bu bağımlılığımdan kurtulmam için ne önerir siniz?

Daha önce yapılan tetkikler sonunda gastrit ve ülser bulunduğunu söylüyorsunuz. Ancak yakınmalarınız sürdüğüne göre bir Gastroenteroloji Uzmanı tarafından yeniden endoskopik olarak değerlendirilmenizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Endoskopik tetkikin sonucuna göre tedaviniz planlanacaktır.

Aşırı kola tüketiyormuşsunuz. Kolanın yara oluşumuna neden olup olmadığını şöyle açıklayayım. Normalde beden sıvılarının asidik ya da bazik olması pH değeri ile belirlenir. Örneğin kanımız nötral değerlerdedir (pH: 7.4). Midede ise açken pH 1 - 2 arasında iken yemeklerle bu değer 4'e kadar yükselebilir. Kolanın pH değeri ise 2.5 – 4.2 arasında değişmektedir. Yani açlık sırasında midemizde oluşan asitten daha azdır. Bu nedenle gece boyunca veya açken midemizde çok daha etkili asit vardır. Dolayısıyla bu değerleri göz önüne aldığımızda kola doğrudan ülsere (yaralara) yol açmasa da var olan ülseri artırabilir. Kola bağımlığı için yapılacak fazla bir şey yok elbette. Bunun için iradenizi kullanarak azaltmayı deneyebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Midem sürekli ağrıyor

10 senedir midem ağrıyor, her türlü mide ilacını kullandım. Doktora her gittiğimde tekrar ilaç yazıyorlar. İzmir'de yaşıyorum, ilaç kullanmaktan bıktım. Kullanıyorum geçiyor, ilaç bittiğinde sorun tekrar başlıyor, bana yardımcı olur musunuz? İyi günler.

Uzun süren mide yakınmalarınız olması nedeniyle endoskopi yapılarak mide ve onikiparmakbağırsağınızın durumunun değerlendirilmesi ve H. pylori bakterisinin olup olmadığına bakılması, gerekli ise eradike (yok) edilmesi ve ayrıca asit fazlalığı açısından bazı tetkiklerinizin yapılması gereklidir. Asit fazlalığı var ise sürekli ilaç kullanmanız da gerekebilir. Bu nedenle Gastroenteroloji Uzmanları tarafından değerlendirilmenizi öneriyorum.

Somatizasyon ve gastrointestinal sistem

Sayın Nevzat Bey; Gastrointestinal sistem ve özellikle somatizasyon vakalarınızda antideprasan kullanımı hakkında görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Saygılarımla

Stresli yaşantının getirdiği yükle fiziksel belirtilerin ortaya çıkmasına somatizasyon diyoruz. Somatizasyon bozukluğu olan hastalarda tekrarlayan, yaygın bedensel ağrı ve çeşitli yakınmalar bulunur ve bu ağrıların temelinde organlara ait bir bozukluk – hastalık söz konusu değildir. Genellikle 30 yaşından önce başlayan bu durumda sık sık tekrarlayan değişik ağrılarla karakterize bedensel belirtiler görülür. Yapılan tetkiklerde ağrıları açıklayacak bir neden bulunamaz. Bu durumun yurdumuzda ne sıklıkta görüldüğü bilinmemekle birlikte hiç de küçümsenmeyecek oranlarda olduğu düşünülmektedir. Tedavi olarak hastanın tetkiklerinin yapılarak organik bir durumun olmadığının saptanması gereklidir. Bu basamaktan sonra bir Psikiyatri Uzmanı ile iletişimde bulunarak hastanın tedavisinin planlanması en sağlıklı yoldur. Tedavide belli bir ilaç ve tedavi yöntemi bilinmemektedir. Ancak hastaların toplumsal uyumunu ve iş verimini artırmak amacı ile psikolojik desteğin sürekli olması önerilebilir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi sağlık sayfamızdan tanıdığınız Sn. Psikolog Uğur Dalan'dan alabilirsiniz. Antidepresan kullanırken dikkat ettiğim nokta ilaçların etkisi ve yan etkisidir. Çünkü bazı ilaçlar uykuya meyil yaratırken bazıları uykusuzluğa neden olurlar. Ayrıca yine bazı ilaçlar kabızlık yaparken bazıları ishale yol açarlar. Bunun gibi etkileri de hekim olarak göz önünde tutmalı, örneğin kilolu bir hastaya iştah açıcı etkisi olan antidepresanlar verilmemelidir. Sağlıklı günler.

Sigara ve gastrointestinal sistem

Sayın Nevzat Bey; sigara kullanımının vücudumuzda oluşturduğu zararları pek çoğumuz bildiğimizi sanırız,üstelik sigara kullanımını da var gücümüzle devam ederiz. Ancak sorum o ki sigara kullanımının bir Gastroenterohepatolog olarak spesifik olarak değerlendirmenizi, rica ederim. Saygılarımla.

Hepimiz biliyoruz ki sigara son derece zararlı. Peki bu zararlı madde ile ne zaman tanışmış insanlar? Bilindiği kadarıyla tütünün kökeni Amerika yerlilerine kadar uzanmakta. Diğer kıtanın insanları ise tütünle bundan yaklaşık 500 yıl önce Kristof Kolomb'un Guanahani Adası'na ayak basması ile tanışmışlardır. 1519 yılında Gonzales Fernandez, tütünü Amerika'dan Avrupa'ya getirmiştir. İspanya'ya gelen Fernandez tütünü halka Tobacco adı ile tanıtmıştır. Daha sonra ilk kez tütün ekimi Fransız "J. Nicot" tarafından yapılmış ve sonrasında tütün hızla Avrupa'ya yayılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'na da 1600'lü yılların başında gelmiştir. İşte o günlerden bugünlere hala insanlarımız tütünün zararlı etkilerine maruz kalmaktadırlar. Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler nikotin, fosfatlar, radyoaktif kurşun, polonyum, aseton, metanol, nitrozaminler, kadmiyum, kükürt oksit, fenol, bütan, polisiklik idrokarbonlar, benzpiren, hidrojen siyanür, amonyak, toluidin, arsenik ve daha niceleridir.

Gastrointestinal sisteme gelince nikotin, mide ve bağırsak salgılarını artırarak gastrit ve ülsere yol açar ve mide kanseri riski de belirgin derecede artar. Ayrıca mide asidini dengeleyen pankreasın bikarbonat salgısını azaltarak mide içindeki asidin fazla kalmasına neden olur. Nikotin, başlıca karaciğerden atılır. Karaciğerde n-metil pridin hidroksit'e çevrilir ancak bu işlem sırasında karaciğere ek yük gelir.

Zararları saymakla bitmeyecek olan sigara bağımlılığı için yapılacak ilk iş ona hiç başlamamaktır. Bu nedenle sigara ile savaş, bir devlet politikası olmalıdır. Sonra da iş, biz (sigara içmeyen ve topluma kötü örnek olmayan) hekimlere düşmektedir. Sağlıklı olun mutlu kalın.

Ülserim iyileşti mi?

Merhaba ben 23 yaşındayım. 1 yıl önce mide ağrısı şikayetiyle doktora gittim. Endoskopi yaptırdı, bulbus ülseri teşhisi koydular. 3 tane hap yazıldı. Hapları kullandım. 1 yıldır herhangi bir sorunum yok. Bazen ara sıra çok hafif ağrı oluyor. Öğrenmek istediğim midedeki bu yara kapanmış mıdır yani iyileşmiş miyim? Teşekkürler.

Normalde ülserler 4-8 haftalık bir tedaviden sonra tümüyle iyileşirler. Anlaşıldığı kadarıyla sizde H. pylori bakterisi saptanmış ve ona yönelik de tedavi almışınız. Eğer midenizdeki mikroorganizma yok edilebilmiş ise ülserin tekrar etme olasılığı % 10 civarındadır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi "Helicobacter pylori" başlıklı yazımda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 03.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
24609
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.