Doktorlar

Ülseratif kolit ve kanser (Sorularınızın yanıtları)

Ülseratif kolit ve kanser (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Ben 13 senelik ülseratif kolitim. Bu hastalığın ileriki zaman diliminde kansere çevirme ihtimali var mıdır?

Ülseratif kolitte hastalık yaşı 8 – 10 yılı aştığında kalınbağırsakta kanser gelişme riski normal insanlardaki oranın üzerine çıkar ve hastalık yaşı arttıkça katlanarak yükselir. Hastalık yaşı 18 olanlarda risk %1.4, 20 olanlarda %7.2 ve 30 olanlarda %16.5'tir. Hastalık çocukluk çağında başlamışsa ve tüm bağırsak tutulmuşsa (pankolit) risk daha yüksektir. Bu nedenle belirli takip programları geliştirilmiştir. Buna göre pankoliti olanlarda 8, sol taraf tutulumu olanlarda ise 12 yıldan sonra 2 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır. Takip altında olduğunuzda bir sorun olmayacaktır.

Sigara

Gün içinde midemde aşırı derece de yanma oluyor. Sigara kullanıyorum ve çok yoğun bir iş tempom var. Acaba sorun bundan mı kaynaklanıyor, neler yapmam lazım, yediğim yemekle de bağlantılı mıdır?

Yapmanız gereken sigarayı bırakmak ve sağlıklı olma yönünde adım atmak. Sağlığınızı bozan sigarayı içerken sağlığınızla ilgili soru sormanız pek anlamlı gelmiyor bana. Sigarayı bırakınız ve sonra sorularınızı tekrar sorunuz.

Midede fıtık

Mideme endoskopi yaptırdım ve mide fıtığı teşhisi konuldu. Sorun giderilir mi? Bununla yaşamaya devam edecek miyim, tehlikeli bir hastalık mı?

Yemek borusunun altındaki kapakçığın açık kalması veya fıtık gelişmesi sonunda mide içeriğinin borusuna kaçmasına reflü diyoruz. Sorunun giderilmesini düşünmeden önce endoskopinizde yemek borunuzda sorun olup olmadığını bilmek gerekir. Her reflüsü olan yoğun olarak tedavi edilmez. Yani 3-5 ayda bir midesinde yanma olan ve bu yanması boğazına yayılan ve yapılan endoskopik tetkiklerinde bir patoloji bulunmayanlara geçici tedaviler verilir. Burada önemli olan reflüye bağlı olarak yemek borusunun tahriş olması, yaralar açılmasıdır (özofajit). Özofajitiniz yoksa bir Gastroenteroloji Uzmanının takibi altında olmak kaydıyla fazla endişelenecek bir durum gelişmeyecektir.

Hiyatal herni

Bende uzun süredir devam eden (yaklaşık 12 yıl) reflü hastalığı mevcut. Bir ara duodenal ülser olmuştum. İlaç kullandım geçti. Şu anda yapılan teşhis Reflü+Kronik Gastrit+Hiyatal Herni. Stresin hayatımdaki yeri çok büyük, tedavi zorlaşıyor. Uzun süren reflünün kanser riski nedir? Hiyatal herni için ilaç tedavisi yeterli mi yoksa ameliyat şart mı?

Yemek borusunun altındaki kapakçığın açık kalması sonunda mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına reflü diyoruz. Aslında reflü fizyolojik bir olay yani tüm insanlarda var. Önemli olan ise bunun süresinin ve sıklığının artması. Her reflüsü olan kişiyi yoğun olarak tedavi etmiyoruz. Yani 3-5 ayda bir midesinde yanma olan ve bu yanması boğazına yayılan ve yapılan endoskopik tetkiklerinde bir patoloji bulunmayanlara geçici tedaviler veriyoruz. Burada önemli olan reflüye bağlı olarak yemek borusunun tahriş olarak yaralar açılmasıdır. Böyle durumlarda mide içindeki asidin yoğunluğunu azaltan ilaçlar kullanıyoruz. Böylece reflünün sürmesine karşın yemek borusuna kaçan sıvının asiditesi az olacağından sorunlar gideriliyor ya da en aza indiriliyor. Reflüde "operasyon" EN SON düşünülecek bir tedavi yöntemi. İlaç tedavisine cevap vermeyen ÇOK AZ sayıda hastaya ameliyat gerekebiliyor. Üstelik ameliyat olan hastaların YARISI ameliyat sonrasında yine ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar yani eski hallerine dönüyorlar. Ameliyat sonrası gaz çıkaramama, geğirememe, kusamama gibi yan etkiler de ortaya çıkabiliyor. Aşırı reflü sonucu yemek borusunda yaraların açılması ve bunların sürekli tekrarlaması ile kanser riski artıyor ve ne yazık ki cerrahi girişim bu riski değiştirmiyor.

Basur

Makat bölgemin kenarlarında üzüm tanesi gibi memeler var. Tuvaletimi yaparken kanama ve acı yapıyor. Birde kaşıntı oluyor. Ne kullanmalıyım?

Hemoroit tarif ediyorsunuz. Kanama, kaşıntı ve ağrı gibi belirtileri olan hemoroitin ağızdan alınan ilaçlar ve makattan kullanılan fitillerle tedavisi yapılır. Kullanacağınız ilaçları sizi takip eden hekiminiz önerecektir. Geçmiş olsun.

Mide ağrısı

Midem ve sırtıma vuran ağrılarım, midemde sertlik ve şişkinlik şikayetlerim var. Geçen gece uyutmayan ağrılarım sebebiyle hastaneye gittim. Kan, idrar testi ve ultrasonda bir şey çıkmadı. Ağrı kesici iğne ve gaz iğnesi vurdular. Nispeten azalsa da ağrılar bitmedi. Günün her saati ağrıyı hissediyorum. Omeprazid, exen fort, meteospasmyl, metpamid, famodin kullanıyorum. Ağrılarım zaman zaman yoğunlaştığında famodini 2 tane alıyorum ve biraz azalıyor. Hangi aşamada gastroentroloji uzmanına görünmem gerekir?

Hastaneye başvuracak kadar şiddetli karın ağrısı olduğunda birçok branşı ilgilendiren sorunların varlığı akla gelir. Yakınmalarınız nedeniyle acil servise başvurduğunuzda sanırım ilgili branşlarca gerekli muayene ve tetkikleriniz yapılmıştır. Yakınmalarınız azaldığına ve eve geri gönderildiğinize göre cerrahi bir sorun bulunmamış demektir; ancak yakınmalarınız azalsa da sürdüğüne göre ileri tetkiki hak ediyorsunuz demektir. Kullandığınız ilaçlar arasında mide rahatsızlığına yönelik ilaçlara ek olarak anti romatizmal ilaç da var. Ağrılarınızın kaynağının mide olduğu düşünülüyorsa ikinci ilaç yakınmalarınızı daha da artıracaktır. Artık herhangi bir aşamayı beklemeksizin bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına görünmeniz gereklidir. Geçmiş olsun.

Ciddi mide rahatsızlığı

Çok uzun yıllardır mide yanması şikayetim var. Asit düzenleyici ilaçlar kullandım ama son dönemde yanma hissi arttı. Bazen gaitamın rengi koyulaşıyor, arada bir soğuk terleme oluyor. Çok nadir olarak da gece ağzıma asit tadında bir sıvı hücumu ile uyanıyorum. Yediklerime ve içtiklerime çok dikkat etmiyorum, sigara kullanmıyorum. Ciddi mide rahatsızlıkları ne tür belirti verirler? Saydıklarım arasında böyle bir şey var mı?

Mide rahatsızlıklarında başta gelen yakınmalardan birisi de midede yanmadır. Buna midede dolgunluk hissi ve sancı, kaynama hissi, ağza acı suların gelmesi, midede ezilme hissi, iştahsızlık, bulantı ve bunun gibi diğer yakınmalar eşlik edebilir. Midedeki yakınmalarla ciddi mide hastalıkları arasında bir ilişki yoktur. İlaçlara rağmen yakınmalarınız sürdüğüne göre tetkik edilmeyi hak ediyorsunuz. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Midemde ülser var. Nasıl tedavi uygularım?

Midedeki ülserler önemli olabilir. Bu nedenle hekiminizin önereceği tedavi sonrasında midenizdeki ülserin durumunun değerlendirilmesi amacıyla endoskopinizin tekrarı gerekir. Sizin uygulayacağınız bir tedavi yoktur. Tedaviden kastınız perhiz ise mide ülserlerinde özel bir perhiz yoktur. Size dokunmayan her yemeği yiyebilirsiniz. Sağlıklı günler.

Çekingenim

Benim sebepsiz yere yüzüm kızarıyor, aşırı bir çekinme var. Bunun çözümü nedir? Yardımcı olur musunuz? Bu yüzden insanlarla iletişim kuramıyorum.

Sorununuz branşım ile ilgili değil. Bir psikolog ya da psikiyatrdan yardım alabilirsiniz. Bunun dışında kendinize güveninizi geliştirmenizin de önemli olduğunu düşünüyorum. Kendine güvenmek ise bilgili olmaktan geçer. Çok okuyunuz.

Kalp kapakçığının çökmesi nedir ve zararları nelerdir?

Kalp kapakçığının kapandıktan sonra bombe yapması veya çökmesi genellikle önemli değildir. Zaman zaman çarpıntıya neden olabilir. Ancak yine de bir Kalp Hastalıkları Uzmanının takibinde olmanız yararlı olacaktır.

Yorgunluk

Yaklaşık 2 haftadır vücudumda bir yorgunluk var ve kendimi bitkin hissediyorum. Bununla birlikte yine aynı süreden beri kabızlık problemim var. Ayrıca son iki gündür vücudum da aşırı derecede kaşınmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir veya hangi bölüme başvurabilirim?

Yorgunluk birçok hastalıkta olabilen ve önemsenmesi gereken bir belirtidir. Bunun yanında yeni ortaya çıkan kabızlık da kısa süre içinde geçmiyorsa mutlaka araştırılmalıdır. Bu ve diğer yakınmalarınız için öncelikle aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı da olan bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 12.03.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
8397
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.