Doktorlar

Ülseratif kolit ve kanser (Sorularınızın yanıtları)

Ülseratif kolit ve kanser (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Hocam, bana ülseratif kolit teşhisi konuldu. 6 yıldır bu hastalık bende bulunuyor. Salofalk hap ve şiddete göre lavmanını kullanıyorum. Geçen sene 15 kilo kaybım oldu. Görüştüğümüz doktorların bazıları ameliyat önerirken bazıları da ilaçla devam etmemi söyledi. Açıkçası bende bu konuda ne yapacağımı bilmiyorum. Bu hastalığın kanser ve vb. risklerinin olduğu da söylendi. Konu ile ilgili fikrinizi söyler ve ameliyat hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Ülseratif kolitin tedavisi bellidir. Hastaların ne durumda ameliyat olması gerektiği tüm tıbbi kaynaklarda belirtilmiştir. "Bazı hekimler ameliyat öneriyor" ifadesini anlamakta güçlük çekiyorum. Özetle söylemek gerekirse, ilaç tedavisi ile baskı altına alınabilen kişilere ameliyat önerilmez. Ancak uygulanan tedavilere rağmen baskı altına alınamayan ya da kişinin yaşam kalitesini bozacak derecede seyreden hastalarda ameliyat önerilir. Bu hastalıkta (hastalığın tutulum yerine göre) bağırsakta kanser gelişme riski yükselir. (Hastalığın başlamasından itibaren) Tüm bağırsakta hastalık varsa 8, bağırsağın sol tarafının tutulduğu durumlarda ise 12 yıldan sonra kanser gelişme riski artar. Bu nedenle bu zaman diliminden sonra 2 yılda bir kolonoskopi yaptırılmalıdır. Takip altında olduktan sonra bu açıdan korkulacak bir durum söz konusu değildir. Önemli olan bu konuda eğitim almış olan Gastroenteroloji uzmanlarınca takip edilmenizdir. Ameliyat kararını da mutlaka bir (cerrah değil) Gastroenteroloji Uzmanı vermelidir. Geçmiş olsun.

El ve ayaklarım yanıyor

Merhaba, benim sürekli ayaklarım ve avuç içim yanıyor. Sabahları daha şiddetli oluyor ve uyuşmuş durumda kalkıyorum. Kendime gelmem zaman alıyor. Yanmalarım gün içinde de devam ediyor. Yanmalarımın nedenini öğrenmek istiyorum. Teşekkür ederim.


El ve ayaklarda yanma yakınmalarında en başta sinirleri etkileyen hastalıklar düşünülür. Bunların başında şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri ile nörolojik, endokrinolojik ve psikolojik rahatsızlıklar gelir. Sizde bunlardan hangisinin olduğunun araştırılması gerekir. Bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanı'na başvurmanız yararlı olacaktır.

Merhaba, yaklaşık bir aydır elimindeki kemiklerin arasında küçük ama rahatla görülebilen sert bir yumru gibi bir cisim çıktı. Bazı hareketleri yaparken elimde acı duyuyorum. Durum çok ciddi olabilir mi ve sizce sebebi nedir?

Kemiklerin arasında çıkan bu oluşum nedeniyle bir ortopedi kliniğine başvurmanız gereklidir. Bu oluşum hareketlerinizi kısıtlamıyorsa bir sorun yoktur. Ancak hareketlerinizi kısıtlıyor ya da estetik olarak rahatsızlık veriyorsa küçük bir operasyonla alınabilir. Geçmiş olsun.

Gastrit

1- Merhaba, annem kısa süre önce midesinde şiddetli ağrılar nedeniyle doktora gitti ve endoskopi yapıldı. Endoskopi sonunda pangastrit teşhisi konuldu. Pangastirt nedir? Ayrıca bir de biyopsi istendi. Durumun ciddiyeti hakkında bilgi almak istiyorum.

2- Akşam çok fazla yediğim için midem gastrit yaptı. Sadece soda içerek bunu üstesinden gelebilir miyim, ne yapmam gerekiyor?


Gastrit midenin iç yüzünde bulunan dokunun (mukozanın) inflamasyonuna (yani kızarıklık ve şişliğe) verilen isimdir. Birçok nedenle gastrit gelişebilir. Örneğin mikroorganizmalar, ilaçlar (özellikle aspirin, romatizma ilaçları), aşırı duyarlılık halleri, alkol, safra asitleri, mide asidinin fazlalığı ve stres gibi durumlarda gastrit gelişebilir. Pangastrit deyimi tüm midenin gastrit olduğunun ifadesidir. Gastritlerde midede şişkinlik, dolgunluk hissi ve hazımsızlık gibi belirtiler vardır ve genellikle çok ciddi bir durum değildir. Annenizdeki şiddetli sancıları gastrit ile açıklamak mümkün değildir. Endoskopik ve patolojik olarak gastrit tanısının konulmasından sonra nedene yönelik tedavilere başlanır. Gastritlerde genellikle özel bir perhiz verilmez yalnızca her kişide değişiklik gösterebilen (dokunan) yiyecekler var ise bunların kesilmesi yeterlidir. Soda da rahatlatıyorsa içilebilir.

B12 vitaminim düşük yükseltmek için ne yapabilirim? Teşekkür ederim.

İnsanlarda B12 vitamininin emilebilmesi için midede intrensek faktör denilen bir maddeye bağlanması gerekir. Ancak bu bağlanmadan sonradır ki B12 vitamini incebağırsağın son kısmından emilebilir. En başta özel bir gastrit türü olan atrofik gastritte ve diğer bazı durumlarda B12 vitamini emilemez ve yetersizlik gelişir. Eğer B12 vitamini seviyesinde bir düşüklük saptanmış ise yaşam boyu ayda 1 kez bu vitamini içeren iğneler kullanılır. Sizin durumunuza gelince, B12 vitamini eksikliğine neden olan hastalığın bulunması ve sonrasında tedavinizin planlanması gereklidir.

İyi günler doktor bey. Yaklaşık 2 aydır midemde ani ve şiddetli sancı hissediyorum. Sancılar en fazla 1 veya 2 dakika sürüyor. Akşamları aşırı derecede geğirme oluyor, boğulacak gibi oluyorum. Ayrıca midemde yemekten sonra sertlik ve şişkinlik oluyor. 29 yaşındayım ve 2 aydır tüp bebek tedavisi görüyorum. Vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Kısa süreli sancılarda spazm sonucu oluşan ağrılar akla gelir. Bunun dışında geğirme, karında sertlik ve şişkinlik, mide–bağırsak sisteminizde bir aksamayı işaret ediyor. Bu nedenle bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Çabuk acıkıyorum

Merhaba. Midemde her zaman, özellikle acıktığım ve stresli olduğum anlarda aşırı yanma ve kasılma oluyor. Yediklerimi çok çabuk hazmediyorum ve hemen acıkıyorum. Ayrıca çok rahatsız olduğum bir nefes kokusu yaşıyorum. Midemde ağrı hissetmiyorum, ancak yanma sebebiyle sürekli bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.


Mide ve bağırsak sistemimiz strese çok duyarlıdır. Bu gibi durumlarda anlattığınız yakınmalar ortaya çıkabilir. Yanma nedeniyle sürekli yemek yeme gereksinimi duyuyorsanız midenizdeki yanmanın tedavi edilmesiyle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca çok çabuk acıkıyorsanız az ve sık yemeli ve daha çok (sıvı yerine) kuru gıdaları tercih etmelisiniz. Bol şekerli besinlerden de uzak durmak yararlı olacaktır. Yakınmalarınızın çözümü ve ağız kokusunun araştırılması için bu alanda uzman olan Gastroenterologlara başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 20.09.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
3127
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.