Doktorlar

Toprak yeme (Sorularınızın yanıtları)

Toprak yeme (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Ben 28 yaşındayım ve ben toprak yemekten vazgeçemiyorum. em kokusu toprak kokusu inanılmaz güzel geliyor. Kanım 7.6 çıktı. Kana baglı oldugunu biliyorum ama bundan vazgeçemiyorum kan tüpleri kullandım ama sonunu getiremiyorum kanı başka bir şekilde yükseltmek mümkün değil mi? Kan ilacı kullanamıyorum çok yorgun oluyorum ve çok toprak yiyorum bundan nasıl kurtulurum şimdiden teşekkür ederim saygılar.

Sıklıkla demir eksikliğine ya da eser element yoksunluğuna bağlı toprak yeme (pica) alışkanlığının nedenlerinin araştırılıp tedavi edilmesi gerekir. Kansızlığınız tedavilere karşın düzelmiyorsa bir hematoloji uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karın ağrısı ve mide

8 aydır karnımın sol tarafı ağrıyor doktora gittim. İlaç verdiler ama gecmedi kan tahlili ve büyük idrar tahlilimi yaptım temiz çıktı en son endoskopiye girdim şiddetli pangastrit ve hiatal yatmezligi çıktı önce bir ay helipak isimli ilacı verdiler ve şimdi gaviscon isimli şurubu kulanıyorum dengeli beslenmen gerekir dedi doktor. Ama şu anda cok kilo kaybım var ve ağrım ara ara tekrar ediyor. ayrıca sol tarafıma yatığmda ağrı oluşuyor ama sağ tarafıma yatığmdaysa ağrımıyor Llütfen bana yardımcı olur musunuz tavsiye ve önerilenizi bekliyorum saygılarımlaLütfen yardımcı olur musunuz. Saygılarımla

Karın sol taraftaki ağrıların mide ile ilgisi yoktur. Dolayısıyla yapılan endoskopi ve verilen tedavilerin yakınmalarınız üzerine etki etmemesi çok normaldir. Ayrıca Helipak 1 ay süre ile kullanılmaz. Dengeli beslenme ile karındaki ağrılarınız geçmez. Siz iyisi mi bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurun ve sorunlarınız çözülsün. Geçmiş olsun.

Karın ağrısı

Eşimin geçmeyen devamlı karın ağrısı mevcut bulunduğumuz ildeki tüm doktorlara götürdüm. Bazen karın ağrısı sırtına vuruyor, halsizlik yapıyor, kalp krizi geçiriyor diye acillere götürdüğüm oldu. Ama her hangi bir bulguya rastlanmadı. Çekilen endoskopide profesör hocamız eşinin midesinde gastrit bile yok dedi ama ağrılar geçmiyor bizi psikiyatriye sevk ettiler. Nervium verdiler kullanıyoruz ağrı daha da artıyor. İnanın çaresiz kaldım. Yapılan tahlillerde çekilen tomografilerde ve endoskopide mide ile ilgili hiç bir bulguya rastlanmadı. Ama ağrılar dinmiyor. Teşekkürler.

Hastanızın ağrısının kaynağının mide olmadığı anlaşılıyor. Demek ki birçok nedeni olan karın ağrısının daha ayrıntılı olarak araştırılması gerekiyor. Bu köşeden yardımcı olmak mümkün değil. Ayrıntılı muayene ve tetkiklerle bir sonuca gidilmelidir. Geçmiş olsun.

Safra kesesi ameliyatı

Benim eşimde safra kesesinde taş oldugu belirlendi fakat eşim cocuk emziriyor ameliyat olursa emzirme dönemini nasıl etkiler ne zaman ayaga kalkar ve emzirmeye başlar 4 aylık cocugumuz saygılarım la şimdiden cok teşekkür ederim hocam.

Safra kesesi taşı olan kişilerde eğer bir yakınma varsa ameliyat önerilir, yoksa önerilmez. Ameliyat emzirmeye doğrudan etki etmese de gerek kullanılacak ilaçlar ve gerekse verilecek ara nedeni ile emzirme ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumu hekiminizle görüşmek en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun.

Babamın raporu

Kc büyümeve defarmasyon olusturan multip degisik büyüklüklerde hetorejen hipodens lezyonlar öncelikle metastaz lehinedir.büyük bir tanesi primer olabilir. kc hilusu düzeyinde 27 mm capında konglemere lap lehine görünüm mevcuttur. mide antrumunda ve gastroözefageal bileşkede minimal duvar kalınlasması acısından kuskulu görünüm izlenmektedir. Babamın raporu lütfen cevaplayın.

Babanızın raporundaki sonuç kötü huylu bir hastalığın olduğuna işaret ediyor. Daha ayrıntılı bilgiyi tetkiki isteyen hekiminizden alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Hepatit B

Ben 18 yaşındayım hepatit B hastasıym yeni ogrendik. şikayetim baş ağrısı mide şikinligi kilo aldım. Üç aydır kan veriyorum uçüncu ay degerlerim ikiye katlandı ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. AST:i87 ALT:168 oldu. Baska ne yapmalıyım? Nerden kaptığımı bilmiyorum. Çok yoruluyorum ne yemeliyim ne yememeliyim, bilgi istiyorum. Şimdiden tesekkur ederim. Bu dönemlerde ruhsal olarak ne yapmalıyım?

Hepatit B virüsü karaciğerinize yerleşmiş. Yorgunluğunuz da buna bağlıdır. Özel bir perhiz yoktur.Bunun için tedaviye başlanması düşünülebilir. Ama buna karar verecek kişiler Gastroenteroloji Uzmanlarıdır.

Dalak büyüklüğü

Merhaba hocam ben 17 yaşındayım şikayetlerim ellerimde şişlik, basenlerde ağrı, sırtımda ve omzumda kaşıntı, dişim çok fazla kanıyor arda bir ise burnum kanıyor. Kollarımı yorgun hissediyorum. 3-4gündür wc ye girdiğimde kana benzer balgamsı kahverengi renkte bir şeyler geliyor. Adetim düzensiz, dalağım büyüdüğü için aldılar ameliyat esnasında karaciğerden de parca almışlar. Karaciğerin hasar gördügünü söylediler.karaciğerimden aldıkları parcayı kaybettikleri için hastalığım hakkında herhangi bir şey söylemediler.tekrar gel alalım dediler ama ben müsaade etmedim. Şimdi ise karaciğerimin ne tür bi hastalıgı var sadece bunu ögrenmek istiyorum. Yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkür ederim hocam.

Dalak büyümesi ve karaciğerde hastalıklı görünüm olduğunu söylüyorsunuz. Bu durum bize karaciğer veya o bölge ile ilgili damarlarda önemli bir sorun olduğunu düşündürür. Eldeki bu çok az bilgi ile karaciğerde ne tür bir hastalık olduğunu bu köşeden söylemek mümkün olmadığına göre mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ülseratif kolit

İyi günler. sol kolonumda ülseratif kolit çıktı kolonoskopi sonucunda doktorum bu hastalıgın ömür boyu benimle yaşayacagını söyledi hep ilaç kullanacağım. Bu hastalığın kökten çözümü yok mu varsa dogal yönden nasıl ve saglık açısından zararı var mı Hayırlı günler iyi çalışmalar.

Gastroenteroloji Uzmanlarınca düzenli olarak takip ve tedavi olmalısınız. 3 yıllık tedavşi sonunda hastalığınızın geçme olasılığı az da olsa vardır. Bu hastalık için iyileştirici doğal bir yöntem bulunmamaktadır. Geçmiş olsun.

Hangi doktora gitmeliyim?

Sabah büyük tuvaletimi yapıp işe gidiyorum.tuvalet kağıdına anüsü silince sarı dışkı bulaşıyor.günboyu bir daha olmuyor.Eskiye göre diğer farklılık dışkı kıvamının yumuşak olması(ishal değil)bu dışkıyı silmezsem kaşıntı yapıyor.eskiden beri duodenum ülserim var ve gece yatarken h2 asit düzenleyici kullanıyorum. Dışkı kaçağı neden olur? Hangi doktora gitmeliyim? Birisi kolonoskopi isterler dedi.genel cerrahi ilgilenirmiş doğru mu?

Yakınmalarınız için kolonoskopi gereksizdir. Yakınmalarınız için Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gerekirse rektoskopi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

Midem düşük

Soru: Merhaba iyi günler bende 4 senedir devam eden gaz şikâyeti ve ağrı yapan mide ya da bağırsak kasılmaları var. Birçok doktora gitmeme rağmen bir sonuç elde edemedim ancak galiba kendi sorunuma çözüm buldum. geçen gün bir kaç mekik çektikten ve biraz spor yaptıktan sonra sanki midemin yukarıya doğru kaydığını hissettim. 3-4 gün eskisinden çok az yedim ve bu durum şikayetlerimden kurtulmama neden oldu. Acaba benim sorunum mide düşüklüğü veya büyümesi olabilir mi? Bir seferde art arda 5-6 su bardağı su içebiliyorum ve bu bana bir rahatsızlık da vermiyor. ancak dediğim gibi 3-4 günlük bir süre sanki normale dönmüş gibiydim şimdi ise yine eski haldeyim. Hangi ilacı kullanmalıyım ki midem eski yerine dönsün? Ya da ameliyat mı olmalıyım? Bu ameliyat toplam bana ne kadara mal olur? Maddi sıkıntı yüzünden bir doktorla konuşamadım, onun için ortalama bir fiyat söylerseniz sevinirim birde polislik için başvurdum. Ameliyat olsam bu polisliğe engel olur mu? MAİLİMİ SABIRLA OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. BAŞARILAR.

Karında sancı ve gaz yakınmalarınız varsa bunun başlıca nedeni kalınbağırsaktır. Öncelikle bu organa yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Esasen bu araştırmalar sırasında diğer doku ve organlar da gözden geçirilecektir. Midenizin düşük olduğu kanısına nasıl ulaştığınız anlaşılmıyor. Karında hissettiğiniz kayma hissi böyle bir durumu aklınıza getirmeniz için geçerli değil. Ayrıca mide durduk yere büyümez. Sadece karındaki bir hisle midenizin düştüğünü düşünüp ilaçla ya da ameliyatla düzeltilmesi gerektiği kanısına varmışsınız. Hatta ameliyat olduktan sonra bunun polisliğe engel olup olmayacağını merak ediyorsunuz. Kendi kendinize teşhis koyamazsınız. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ülser ve H. pylori

Soru: 72 yaşındaki anneme endoskopi yapıldı fakat H. pylori bakılmamış tanı olarak grade B özofajit kronik duodenal ülser(aktivasyon) yazılmış trio tedavi paketi kullanımı uygun mudur? diğer mide ilaçalrı sürekli kullanılmasına rağmen hiçbir olumlu gelişme kaydedilmedi

Ülserli kişilerin büyük çoğunluğunda H. pylori bulunur ama yine de annenizin midesinde H. pylori mikrobunun bulunup bulunmadığını bilmeden üçlü tedavi vermek anlamlı değildir. Hastanın takibini yapan Gastroenteroloji Uzmanları size gerekli açıklamayı yapacaklardır. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 28.05.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
20538
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.