Doktorlar

Sürekli midem bulanıyor(Sorularınızın yanıtları)

Sürekli midem bulanıyor(Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Mahmure.com'un Sağlık sayfasında cevaplıyor.

mide bulantısı

Sorun: Karaciğerde kist 

Soru: doktor bey benim annemin karaciğerinde 3 tane kist vardı siz tehlikeyi atlattınız artık demiştiniz 4.kist oluştu. Gittiğimiz doktorlardan bir sonuç alamıyoruz, lütfen yardım eder misiniz?

Yanıt: Karaciğerdeki kistlerin boyutunu bildirmemişsiniz. Ayrıca ne kisti olduğunu da belirtmemişsiniz. Kistler ne kadar süredir mevcut, yeni kist ne zaman oluştu ve boyutu ne kadar onu da yazmamışsınız. Karaciğerde oluşan kistlerin türüne göre ya tedavi amaçlı ilaç verilir veya cerrahi olarak alınır ya da görüntüleme yöntemleri ile takip edilirler. Karaciğerdeki kistlerle ilgili olarak “tehlikeyi atlattınız” gibi bir ifadeyi hekimlik hayatım boyunca kullanmadım. Olsa olsa, size önceden var olan 3 kistin kötü huylu bir hastalığa ait olmadığı söylenmiştir. Geçmiş olsun.

Sorun: Gereksiz mikrop tedavisi

Soru: Hocam 3 aydır geçmeyen şiddetli öksürük var. Göğüs Hast. gittim önce bronşit dedi antibiyotik uyguladı geçmedi. Astım dedi ilaçlarına başladı gene geçmeyince benimle ilgisi yok reflü olabilir dedi. Dün dahiliye uzmanına gittim Helikobakter pilori var dedi ilaç tedavisine başladı öksürükten ciğerlerim parçalanıyor sanıyorum. Astım tedavisini bıraktım hata mı ettim başka bir göğüs hast. dok. gitmem gerekiyor mu yoksa yeni ilaçların vereceği sonucumu beklesem. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Yanıt: H. Pilori reflüye ve dolayısıyla öksürüğe neden olmaz bu nedenle size verilen tedaviden yarar görmeniz de beklenmez. Öksürük kuru ise Kulak Burun Boğaz Uzmanınca görülmeniz önerilir. Ayrıca astımda da kuru öksürüğün olabileceği unutulmamalıdır. Refüye bağlı da bu yakınmalar olabilir ki bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesinde endoskopi yaptırmanız yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Sorun: Karaciğer hastalığı

Soru: hocam benim biluribinlerimin hepsi (total indirekt ) değerin bir katı yüksek çıkıyor kendinden aşılısın denildi yağlanma karaciğerde grade 2 biyopsi dendi ama korkuyorum sizin öneriniz benim için çok önemli teşekkür ederim.

Yanıt: Yakınmalarınızın ne olduğunu ve hangi nedenle hekime başvurduğunuzu yazmamışsınız. “Bilirubinlerimin hepsi” diye yazmışsınız ama direkt b. de yüksek mi belirtmemişsiniz. Kendinden aşılısın ifadesi ile Hepatit B’ye karşı gelişmiş olan bağışıklığı mı kastediyorsunuz anlaşılmıyor. Karaciğerde yağlanma saptanmış ise ayrıca ne açıdan biyopsi önerilmiş onu da bilemiyoruz. Az bilgi ile fikir üretmek mümkün değil. Sonuç olarak sizi takip eden ünitenin Gastroenteroloji olması gerekir. Geçmiş olsun.

Sorun:Karında şişkinlik

Soru: hocam öncelikle selamlar. 4 ay önce ishal olmuştum sonra durmadan karın ağrısı, şişkinlik bazen de bulantı oluyordu. Hast. gittim. Lavman, mide koruyucu, bulantı ve ishal için hap verdiler. Kullandım ama hala şişkinlik var ve zaman zaman da karnımda ağrılar hissediyorum. Dershaneye giderken sanki tekrar ishal olurum gibi kafamda sorular oluyor ve karnım sanki iyice şişiyor ve gibi hissediyorum acaba bir psikologa mı başvurmalıyım?

Yanıt: İshal, karında şişkinlik ve ağrı gibi yakınmalar açısından yeniden bir Gastroenteroloji Ünitesinde değerlendirilmelisiniz. Mide – bağırsak sisteminizde bir hastalık bulunmazsa o zaman yakınmalarınızın strese bağlı olduğu düşünülebilir. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 28.02.2012
« tüm yazıları
Soru Sor
52850
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.