Doktorlar

Stresten uzak durmam söylendi (Sorularınızın yanıtları)

Stresten uzak durmam söylendi (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor.

Hocam benim şikayetim de spastik kolon hastalığı yani İBS hastalığı. Doktora gittim bir sürü ilaç verdi ama geçmedi. doktor bana stresten uzak dur dedi ama hayatımızda stresten tamamıyla kopmak zor hayat ve yaşam şartları vs. 5 aylık bir oğlum var emziriyorum. Nasıl diyet yapacağımı da bilmiyorum. çünkü oğlumu besliyorum. Gaz yapan bazı yiyeceklerden uzak durmaya çalışıyorum ama şikayetler hala devam etmekte. inanıın hocam dışarı çıkıp oğlumu gezdiremiyorum. Annem ve eşim gezdirebiliyor. Emen bir bebek olduğu için sütümü biberona sağıp verebiliyorum. Bu çok illet bir hastalık. Allah gene de kötü dert hastalık vermesin ama hocam psikolojim çok bozuk.tamamiyle geçermi hocam bu hastalık yada ne zaman geçecek? Bir de kolonoskopi yaptırayım mı merak ediyorum. Saygılarımla.

Spastik kolon bir hastalık değildir. Kalınbağırsağın çalışması ile ilgili bir durumdur. Çocuğunuzu dışarıya çıkarıp gezdiremediğinizi söylüyorsunuz ama nedenini yazmamışsınız. Bu nedenle hangi durumun sizi zorladığını bilmek mümkün değil. Bunun dışında gittiğiniz hekimlerin bu işin uzmanı olması gerekir. Günlük pratiğimizde hekim olarak yapacağımız öneriler de anlamlı olmalıdır. Bu nedenle örneğin kolesterolü yüksek birine kırmızı eti az yemesi söylenirse bu anlamlı olur ancak strese bağlı olarak yakınmaların arttığı düşünülen spastik kolonlu birine 'stresten uzak dur' gibi bir öneri pek de anlamlı olmaz çünkü zaten sıkıntı, sinir ve stres istenilen (ya da kişinin elinde olan) bir durum değildir ki insanlara bundan uzak durması söylensin. Yakınmalarınızın çözümsüz olması mümkün değildir. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız yakınmalarınız mutlaka çözülecektir. Ayrıca spastik kolonda kolonoskopi her zaman gerekli bir tetkik değildir. Ondan önce yapılacaklar vardır. Son olarak yediğinizde sizi rahatsız eden bir besin varsa onu yemeyiniz yoksa özel bir perhiz yapmanız gerekli değildir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Midemde su toplanıyor

1 aydır mide ve karın bölgesinde su toplanıyor o da agrı yapıyor 7 yıl önce bunun için doktora gittim midede hava var dendi. Şimdi ne yapmam lazım? Ayrıca şeker kolestrol 7 yıldır depresyon kalp ritim bozukluğu bunların hepsine günde 13 tane ilaç kullanıyorum. Bu ilaçlardan dolayı midemde su toplaması olabilir mi?

Midede su toplanmaz. Yakınmalarınızı (karında şişkinlik, midede yanma ve sancı, bulantı vs. gibi) ayrıntılı olarak yazacak olursanız daha sağlıklı bilgi verebilirim.

Reflü

Doktor Bey ben reflu hastasıyım midemde yanma var, sizce ne yaplıyım?

Reflünüz olduğuna göre gittiğiniz hekimler bu konuda sizi bilgilendirmişlerdir. Midenizdeki yanma için asit azaltıcı ilaçlarınıza devam etmeniz gereklidir. Geçmiş olsun.

Endoskopinin zararları nelerdir?

19 yaşında bir genç kızım. Sürekli bel ağrılarım oluyor, beyin cerrahisini gittim ve belimde hiçbir sorun çıkmadı. Son 1 ayda sırtım ve midem şiddetli ağrılar içinde. Sürekli ağrılar belime vuruyor. Dahiliye doktorum endoskopi yapılmasını istedi ve ben endoskopinin ne olduğunu bilmediğim için korkuyorum. Endoskopi nedir ne zararları vardır? Ağrılarımı nasıl giderebiliriz endoskopi olmadan ve endoskopinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

Endoskopi ucunda kamera olan ince ve yumuşak bir alet ile mideye bakılmasıdır. Her tıbbi işlemde olduğu gibi bu işlemin de bazı riskleri varsa da bu durum deneyimli ellerde son derece azdır. Hekimlik pratiğimdeki bunca uzun süre içinde endoskopla mideye bakılma işleminde anlamlı veya kayda değer bir yan etki ile karşılaşmadığımı belirtmeliyim. Yakınmalarınız için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurabilir ve endoskopi ile ilgili korkularınızı paylaşabilirsiniz. Belki hekiminiz endoskopi yapmadan tedavi önerebilir. Geçmiş olsun.

Çok doktora gittim

Merhaba. Ben de yıllardır midesinden sorunlu olanlardanım. Defalarca kez doktor muayenesinden geçtim. Çeşitli ilaçlar kullandım anma sıkıntım hala devam etmekte. Bunun bir çözüm yolu yok mu? Midemde sarkma olduğunu söylendi. Ağrım ara sıra oluyor ama dayanılır gibi değil, asıl sıkıntım sürekli şiş hali ve yanması. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Ne yapmam lazım. Saygılar.

Mide hastalıklarında (tedaviye rağmen) dayanılmaz ağrılar pek beklenmez. Mide sarkması da pek yakınmalarınızı açıklayıcı bir tanı değil. Karında şişkinlik ve yanma kalınbağırsaklarla ilgili bir sorunu düşündürüyor. Defalarca değişik hekime gitmek yerine bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Nefes darlığı

Hocam bende distal ozafajit hiatal yetmezlik ve antral gastrit çıktı. Yaklaşık 5 aydan beri tedavi oluyorum nefes darlığı yapıyor her şeyi yaptığım halde tam sonuç alamıyorum. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Nefes darlığınızın nedeninin araştırılması gerekir. Bu araştırma sonunda yakınmanızın nedeninin hiatal yetersizliğe bağlı reflü olduğu kesinleşirse tam ve etkili dozda ilaç tedavisi olmalısınız. Takip ve tedavinizin güvenilir bir Gastroenteroloji ünitesinde yapılması yararlı olacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.

Ciğerde su

Sayın Doktor Bey, Annem göğüs hastalıklarına gitti doktor ciğerinin su topladığını bildirmiş ve 6 ay olmuş. Ayrıca annemin safra kesesinde de taş var. En son doktora gittiğinde taş için ameliyat önerildi. 1 ay sonra ameliyat olacak benim sorum annem bu ameliyatı olursa ciğerindeki problem gider mi sağlığına kavuşur mu? İyi çalışmalar dilerim.

Akciğerlerin dışında toplanan su ile safra kesesindeki taşın bir ilgisi yoktur. Annenizin akciğer sorununun ne olduğunu gittiği Göğüs Hastalıkları Uzmanının açıklamış olması beklenir. Ameliyatla safra kesesindeki taşlara bağlı olan sorunlar ortadan kalkacaktır. Geçmiş olsun.

Nidazol

LES yetmezliği ve postbulber mukozası ödemli nidazol verdi doktor. Tehlikeli midir? Geçer mi? Teşekkür ederim.

Az bilgi ile fazla yorum yapmak mümkün değil. Size yardımcı olabilmem için sorularınızı ayrıntılı olarak somalısınız.. Kullandığınız ilaç ile yazdığınız hastalıklar arasında bir ilişki yok. Hekiminiz bu ilacı başka bir nedenle vermiş olmalıdır.


Yemek borusunda yara

4 gün evvel kapsüllü bir antibiyotik kullandım. Antibiyotik içerken boğazıma takıldı. Bir gün boyunca orda kaldı. Sonra gitti galiba ama şu an borumda korkunç bir ağrı var. Su bile içemiyorum. Pratisyen bir hekim reflor la anti asit bir şurup verdi. Bir değişiklik yok. Biraz daha bekleyeyim mi? Yoksa başka bir doktora mı gideyim?

Bazı ilaçlar yemek borusunda tahrişe ve yaralara (özofajit) neden olabilir. Sizde de bu durum olmuş; ancak reflor bu açıdan etkisizdir, diğer şurup ise özofajit için yetersiz kalır. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Midemde yanma var

Merhaba, şikayetim son 1 haftadır 1 lokma ekmek yesem bile midemde yanma, göğüs kafesimin tam ortasında şişkinlik ve aşırı derecede acı hissediyorum. Bazen saatlerce acıdan dolayı kımıldayamıyorum Çok sık olmasa da bazen kusma geliyor. Bunların nedeni ne olabilir? Yardımınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Yanma, şişkinlik, bulantı ve kusmanın nedeni midenizdeki bir sorunu düşündürüyor. Bunun için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız sorunlarınız çözülecektir. Geçmiş olsun.

Kusma

7 Yaşında okula başlamış bir kızım var, her sabah serviste kusuyor, iştahsız kahvaltı etmiyor. Bu sabah evde aç karnına açık sarı renkte bir sıvı kustu. 1 ay önce doktora götürdüm psikolojik dedi. Korkuyorum Nevzat bey bu iştahsızlığın ve kusmanın bir çaresi yok mu? İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Bir belirtinin psikolojik olduğu söylenmeden önce tüm tetkiklerin yapılarak organik nedenlerin ekarte edilmesi gerekir. Kızınızın bu yakınması ile ilgili tüm tetkikler yapılmış ve normal çıkmışsa o zaman psikolojik sorunlara yönelmek doğru olacaktır. Kızınızı bulunduğunuz yerde bir Çocuk Gastroenterolojisi Ünitesine (yoksa Çocuk Hastalıkları Kliniklerine) başvurmalısınız.

İnguinal kütle

Hocam ben ameliyat oldum inguinal kitle rahatsızlığımın adı kitleler alındı acaba patoloji sonuçları nasıl olur teşekkür ederim.

Yakınmalarınızı, bulunan kütlenin sayısını, büyüklüğünü, ne zamandan beri bulunduğunu belirtmemişsiniz. Az bilgi ile bir sonuca varmak mümkün değil; ancak kasıktan alınan kütlelerden her zaman bir sonuç alınmayabilir bilginiz olsun. Patoloji sonucunu beklemelisiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

Hemanjiyom

Karaciğer sol lobda 1,5 cm çaplı hemanjiom teşhis edildi. Rutin bir tetkikte sorun yok dediler hemanjiom kanserleşir mi ? 37 yaşındayım bu güne kadar sigara ve içki kullanmadım.

Karaciğerinizde bulunan damar yumağı (hemanjiyom) iyi huylu bir oluşum olup büyümesi açısından belli aralıklarla takip edilir. Hemanjiyom kansere dönmez. Sağlıklı günler diliyorum.

Midede et görüldü

İyi günler doktor bey sorunumuz şu 80 yaşındaki anneannemizin midesinde 3 ay önce et görüldü. Dünkü çekilen filmde küçük bir tane daha et parçası görüldü. kötü bir sonuç çıkabilir mi?

Midede görünen oluşum her halde poliptir. Daha önce hangi tetkikle bu oluşum görüldü ve ne yapıldı, son olarak ne filmi çekildi ve ne söylendi yazmamışsınız. Az bilgi ile yorum yapmak mümkün değil. Annenize endoskopi yapılmalı, görülen kütleden parça alınmalı ve tetkik edilmelidir. Geçmiş olsun.

Dışkıda kan

Merhaba Dr. Nevzat bey. Şu anda Hollanda'da is nedeniyle bulunmaktayım fakat gecen gün iki gün üst üste tuvalete gittiğimde dışkımla birlikte kan geldi su anda bir telaş içerisindeyim burada gidemiyorum doktora. Neler olduğunu açıklayabilir misiniz? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Dışkıda kan genellikle bağırsağın sın kısmında bulunan damarların şişerek (hemoroit) çatlamasına bağlı olarak ortaya çıkar; ancak bunun dışında çok önemli bazı hastalıkların da ilk belirtisi dışkıda kan olduğundan mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına görünmeli ve muayene olmalısınız.

Hocam sağ karın boşluğumda hafif ağrı var doktora gittim ultrasonum çekildi 3 derece karaciğer yağlanması çıktı kollesterolüm 207 çıktı bunla ilgili çok sıkıntıdayım. Yardımlarınızı bekliyorum ne gibi tedavi öneriyorsunuz yağlanmanın önlenmesi tedavisi mümkün mü? Saygılarımla.


Karaciğer yağlanması şeker hastalığı ve trigliserid düzeyi yüksek olan kilolu kişilerde daha sık görülür. Yağlanma için en etkili tedavinin (kilolu hastalarda) kilonun %10 azaltılması olduğu bildirilmektedir. Yağlı yiyecekleri yememek, alkol içmemek, (varsa) şeker hastalığının ve yüksek yağ düzeylerinin tedavisi de önemlidir. Bunun dışında yağlanmaya zemin hazırlayan diğer bazı durumlarında gözden geçirilmesi gereklidir. Karaciğer yağlanmasının takibini bir Gastroenteroloji Ünitesinde yaptırabilirsiniz.

Mide kanaması

Sayın hocam babam şu an hastanede mide kanaması teşhisi ile yatıyor.yemek borusundan mideye bir hortum salındı bir poşete de o hortumdan kan geliyor, bunun amacı nedir. Kan ve serum da veriliyor. Bu hastalıkla ilgili ve hastaneden taburcu olduktan sonra nelere dikkat edilmesi gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim saygılar.

Babanızın midesinin neden kanadığının saptanması için endoskopi yapılacak ve altta yatan hastalık bulunacaktır. Tedavisi de ona göre yapılarak gerekli öneriler de bulunan hastalığa bağlı olarak şekillenecektir. Mideye konan hortum kanamanın devam edip etmediğinin takibinde yararlı olur. Ayrıca midenin boşaltılarak kusmanın önlenmesi ve hastanın rahatlaması da amaçlanır. Geçmiş olsun.

Mide kanaması ve karında guruldama

27 yaşındayım. 4 gün önce mide kanaması geçirdim. Kanama geçirdiğim gece gözetim altında serum verildi. Midemi sonda ile yıkadılar ve Gastroenteroloji bölümünde endoskopi yapıldı. TANI 1- pangastrit 2- bulbusta ülser. Şu anda xxxx verildi onu kullanıyorum. Öğrenmek istediğim neden hiçbir şey yokken mide kanaması geçirdim? Ayrıca ilaçlarımı içtiğimde gündüz sorunum olmuyor ama gece midemde guruldamalar hareketlenmeler hissediyorum ve uyku düzenim bozuldu. Kaç günde iyileşirim. Teşekkür ederim.

Bir şey yokken mide kanamsı geçirmiş değilsiniz. Midenizin koşulları bozuk ve ona bağlı olarak yara açılmış ve kanama olmuş. Bazı kişilerde hastalığın varlığına rağmen bir yakınma bulunmayabilir, yani yakınmanın olmaması hastalığın olmaması anlamına gelmez ki sizde de bu durum meydana gelmiş. İlaçlarınıza devam edeceksiniz ve sonra idame dozunda ilaçları kullanmayı sürdüreceksiniz. Sigara içiyorsanız mutlaka bırakacaksınız. Onikiparmakbağırsağındaki ülserler 4-8 haftada kapanır. Guruldamalar ve hareketlenmeler önemli değildir. Üzerinde durmayın ve bu nedenle uykunuzu zehir etmeyin.

Ciğerde su

Kardeşim askerlik yapıyor şu anda fakat askeri birlikteki doktor ciğerlerinde su toplaması oluşmuş demiş.nasıl bir tedavi uygulanması lazım ve riskleri nelerdir? Teşekkürler.

Akciğerlerde su toplanması sıklıkla başta tüberküloz olmak üzere enfeksiyon hastalıklarında görülür. Bunun dışında birçok hastalıkta da bu durum görülebileceğinden tedaviyi ve riskleri konuşabilmek için önce teşhisi bilmek gereklidir. Geçmiş olsun.

Bağırsak kanseri

Doktor bey. Ben 20 yaşındayım 2 aydır karnımın sağ altında kramp şeklinde ağrı ve şişkinlik var.ultrason yaptırdım ama bir şey çıkmadı şikayetlerim devam ediyor. Benim hastalığımın bağırsak kanseri olma ihtimali var mı acaba?

Karın sağ alt kadrandaki ağrı ve şişkinlik yakınmasında başta bağırsak olmak üzere o bölgedeki diğer organ ve dokular araştırılmalıdır. Yakınmalarınızın süresine ve yaşınıza baktığımızda kanser olasılığı az gibi görünse de kesin olarak bir hüküm vermek ancak gerekli tetkikler yapıldıktan sonra mümkündür. Mutlu günler.

Ülser

2 yıldır göğsümde ağrı var, nefes alıp vermede zorlanıyorum, yemek yediğimde aşırı yanma yapıyor, endoskopide ülser dediler. İlaç kullanıyorum fayda etmiyor, ağrılarım gitgide çoğalıyor. Hangi doktora gitsem farklı şeyler diyor. Hangi bölüme gitmeliyim, Bu ağrıların nedeni nedir sizce. Teşekkürler.

Ülser nedeni ile kullandığınız ilaçlara rağmen yakınmalarınız artarak sürüyorsa bunun nedeni ülser değildir. Ağrılarınızın neden olduğunu anlamak için ayrıntılı olarak araştırılmalısınız. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

Merhaba; benim yaklaşık iki aydır makatta yanma ve zaman zaman ağrı oluyor. Ancak bu yanma hissi ve ağrı sadece sağ tarafta oluyor. Daha öncesinde kuyruk sokumunun biraz daha alt kısmında kıl dönmesi vardı. Şu an geçti. Nedeni bu olabilir mi? Teşekkürler.

Anlattığınızı makatın son bölümünde bulunan damarların genişlemesini (hemoroit) düşündürüyor. Yine de muayene olmadan kesin kanıya varılamayacağından bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmanız yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

FMF

Hocam bende FMF hastalığı var. 3 senedir karnım belirli aralıklarla ağrıyor. Ağrılarım azaldı ama tam olarak geçmedi bazen dayanılmaz oluyor. Kolşisin kullanıyorum ama yine da ağrılarım devam ediyor ne önerirsiniz? Bitkisel bir çözüm söz konusu mu ya da başka rahatsızlıklar olabilir mi?

FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) hastalığı ağrı atakları ile sürebilir. Tek ilacınız kolşisindir. Ağrınız olmasa bile düzenli olarak kullanmalısınız. Bitkisel kaynaklı bir çözüm yolu yoktur. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 18.12.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
18928
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.