Doktorlar

Sorularınız yanıt buluyor

Sorularınız yanıt buluyor

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Öncelikle bu kadar güzel anlatımınız ve hizmetiniz için çok teşekkür ederim bütün halk adına. Benim size sormak istediğim, geniş ve detaylı bir şekilde, bağırsak kanserinin gelişimi, nedenleri, belirtileri, dikkat edilmesi gerekenleri... Rica etsem bizleri birazcık bilgilendirebilir misiniz?

Kalınbağırsak kanseri (KK) günümüzde biz hekimleri oldukça fazla meşgul eden bir durum. Amerika Birleşik Devletleri'nde tüm kanserlerden ölümlerin %10'u KK ile ilgilidir. Yurdumuzda KK tüm kanserler arasında 4. sıradadır. KK her yaşta görülebilirse de hastaların %90'ı 50 yaşından sonra görülür. Özellikle ailesinde KK bulunanlarda risk, anlamlı derecede yükselir. Ancak alınacak bazı önlemlerle KK riski azaltılabilir. KK riski; az yağlı ve bol lifli beslenme (ve kabız olmama) ile %50, Sulindac isimli ilacı düzenli kullanma ile %50, düzenli egzersiz ile %20, ideal kiloda bulunma ile %20, sigara içmeme ile %20 ve alkol almama ile %10 oranında azaltılabilir. Ancak bütün bu önlemlere karşın yine de KK ortaya çıkabilir. Bu nedenle sağlıklı bireyler 50 yaşından sonra her 10 yılda bir bağırsaklarını kolonoskopi ile kontrol ettirmelidirler. Ailesinde KK olanlar ise 40 yaşından (veya bazı özel durumlarda daha erken yaştan) itibaren her 10 yılda bir kolonoskopi yaptırmalıdırlar. Yapılan kolonoskopide ilerde KK'ya dönüşebilecek poliplerin (et benlerinin) saptanması durumunda aynı seansta bunlar alınarak olası bir kanser odağı yok edilmiş olur. Kolonoskopinin kanser taramasında işe yaraması için tüm bağırsağa bakılması gerekir. Bu nedenle oldukça deneyim gerektiren bu girişim yaptırılacak ise Gastroenteroloji Uzmanlarına başvurması önerilir. Başka branşlardan bazı hekimler de endoskopi yapıyorlarsa da tatmin edici sonuç elde etmek isteniyor ise mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurulması gereklidir. KK'nın görülen en sık belirtileri dışkıda kan, karında sancı, ağrı, iştahsızlık, ve halsizlik gibi durumlardır. Bu durumların varlığında da zaman geçirmeden hekime başvurulmalıdır. Kanser gelişen hastalarda ise yerleşim yerine ve yayılmasının derecesine göre tedavi uygulanır.

Kasıklarım sancılanıyor

Ben 23 yaşındayım. Ocak ayında karnımda oluşan sancılar yüzünden doktora gittim ve önemsiz bir şey olduğunu söyledi. Ama o günden sonra karnımda şişlik, midemde yanma, kasıklarımda ağrı oluyor ve adet kanamalarım çok az yani 1 gün bile sürmüyor. Benim ne yapmam gerek, bana tavsiyeniz nedir? Hangi bölüme gitmem gerek?


Kasıklarda sancı ve adet düzensizliği için Hastalıkları ve Doğum Uzmanı'na başvurmanız gerekiyor. Başvurduğunuz hekim karnınızdaki şişliği de değerlendirecek ve sizi gerekirse uygun branş hekimine yönlendirecektir. Mide yakınmalarınız için ayrıntılı bilgi vermemişsiniz. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanı'na başvurmanız yeterlidir. Sağlıklı günler diliyorum.

Göğsümde ağrı var

Ben 2 aylık aylık hamileyim. Akciğerlerimin ağrısına bir türlü teşhis konamıyor. Röntgen çekilemediği için Doğum Uzmanı'na gittim, bir sonuç yok. Dahiliye de sonuçsuz kaldı. Sebebi hamilelik olabilir mi? Ağrı bütün ciğerlerimde geziyor, yer değiştiriyor. Şimdiden teşekkürler.


Ağrılarınız hakkında kesin fikir edinmek mümkün değil. Sanırım akciğer ağrısından kastınız göğüs ya da sırt ağrısı. Bir görüş oluşturabilmek için ağrılarınızın yerini ve karakterini bilmek gerekir. Bedenin üst bölümünde oluşan ağrılar genel olarak kas ve iskelet sistemi, kalp hastalıkları, akciğeri kaplayan zarlar ve borusu hastalıklarından kaynaklanır. Sinirleri tutan hastalıkların da düşünülmesi gerekir. Sonuç olarak güvendiğiniz bir İç Hastalıkları Uzmanına yeniden başvurmalısınız. Mutlu günler.

Kolonoskopi

Kolonoskopi oldum, splenik fleksuraya kadar girildi. Bu ne kadar cm'lik bir bölüm ve bu kadar girilme ile bağırsak kanseri anlaşılır mı? Teşekkürler.


Kalınbağırsağımız karnımızın sağ alt bölümünden başlar ve yukarı doğru çıkar. Sonra karın sağ üst köşesine (hepatik fleksura – karaciğer köşesine) gelindiğinde bir dünüş yaparak yatay olarak sola doğru ilerler. Karın sol üst köşesine (splenik fleksura - dalak köşesine) gelindiğinde ise aşağıya doğru ilerler ve çıkışa ulaşır. Size kolonoskopi değil rektosigmoidoskopi yapılmış. Yani bütün kalınbağırsağa bakılmamış, yalnızca bağırsağın sol kısmına (yaklaşık 70 cm) bakılmış. Bunun 2 nedeni olabilir; ya kısa cihazla girilmiş ve bakılmıştır ya da uzun cihazla girilmesine rağmen ilerlenememiştir. Yani bağırsağınızın sol bölümü görüldüğüne göre doğallıkla yalnızca o bölüm için hastalık var ya da yok yorumu yapılabilir. Bağırsağınızın diğer bölümü için endoskopi eğitimi almış bir branş hekimine başvurmanız gereklidir. Yurdumuzda bilimsel anlamda endoskopi eğitimi Gastroenteroloji Uzmanlarına verilmektedir. Diğer branşlardan bazı hekimler bazı ünitelerde geçici sürelerde çalışarak endoskopi sertifikası almaktadırlar; ancak tatmin edici sonuç elde etmek istiyor iseniz bir Gastroenteroloji Uzmanı'na başvurmanız gereklidir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Ülseratif kolitim var

Üç buçuk senedir ülseratif kolit hastasıyım. 4,5 aydır ilaç kullanmıyorum. Oldukça da iyiyim. Kullandığım bir bitki çayı var. Ben bununla hastalığımın geçeceği inancındayım. Tıbben hastalığımın geçmesi mümkün mü? 22 yaşındayım.


Hastalığınızın şiddetini ve bağırsağın tutulduğu bölümleri bildirmemişiniz. Ancak genel olarak şunları söyleyebilirim: Düzenli ve uzun süreli tedavi gören ve tedavi altında 3 yıl içinde hastalığı nüks etmeyen (yani alevlenmeyen) ülseratif kolitli az sayıda hastada tedavinin kesilmesinden sonra yaşam boyu hastalığın bir daha tekrarlamadığı biliniyor. Aslında genelde ülseratif kolit alevlenme ve yatışma dönemleri ile seyreden bir hastalık. Bu nedenle bir dönem hastalığınızın aktif olmaması (yani 4.5 aydır iyi olmanız) ilerde hiç aktifleşmeyecek anlamına gelmiyor (olabilir de olmayabilirde). Bu bağlamda kullandığınız ilaçlara bağlı olarak hastalığınız tümüyle geçmiş olabilir. İlerde hastalığınız nüks etmez ise bu durumun içtiğiniz çaya bağlı olduğunu ileri sürmek bilimsel olarak mümkün değildir. Sağlıklı günler diliyorum.

Prostat kanseri

Benim dedem 74 yaşında ve prostat kanseri. Hastalığını geçirebilmek için ne yapmamız gerekir?


Prostat kanseri özellikle erkeklerde ileri yaşlarda görülen bir hastalık. Öncelikle sağlıklı erkeklerde ilerleyen yaşla birlikte (ki 50 yaşından sonra risk anlamlı olarak artmaya başlar) prostat kanseri açısından belli aralıklarla kanda PSA tetkiki yapılması hastalığın erken yakalanabilmesi açısından önemlidir. Eğer kanser gelişmiş ise bu durumda kanserin yayılıp yayılmamış olması çok önemlidir. Kanser erken evrede ise uygun tedavi ile tümüyle şifa olunabilir. Hastanızın tedavisinin planlanması için Üroloji ve Onkoloji Uzmanlarınca değerlendirilmesi gereklidir. Geçmiş olsun.

Şeker hastalığı

Annem 48 yaşında, patates ve ekmek fazla kaçırınca beyninin uyuştuğunu söylüyor. Sizce şeker mi vardır, neden ileri geliyor?


Annenizin yakınmalarının bir İç Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Şeker hastalığı olup olmadığını anlayabilmek için sabah yapılacak açlık kan şekeri tayini yol gösterici olacaktır.

Göbek kaçması

Halk arasında göbek kaçması olarak bilinen bela başımda. Yok mu bunun bir çaresi? Artık ağrısına dayanamıyorum.


Halk arasında söylenen "göbek kaçması" ile neyi kastettiğinizi bilemiyorum. Muhtemelen göbek çevrenizde olan ağrılardan söz ediyorsunuz ki durumunuzla ilgili olarak bir Genel Cerrahi Uzmanı'na danışır iseniz onlar size gereken açıklamayı yapacaklardır. Sağlıklı günler.

Bronşitim var

Benim ciğerlerimden rahatsız olduğum söylendi; fakat önce bronşit dendi, sonra alerjik olma ihtimali var dendi. Sizce ne yapmalıyım?


Bronşitinizin olduğu söylenmiş. Bunun altında yatan nedenin araştırılması için bir Göğüs Hastalıkları Uzmanı'na başvurmanız gereklidir. Sağlıklı günler diliyorum.

Kronik Hepatit B hastasıyım

8 Mayıs 2004 tarihinde başlayıp 05 Mart 2005 tarihinde biten interferon tedavim var. Hepatit B tedavisi görüyorum. Tedavi öncesinde yapılan biyopsimde porto-parankimal alanda çoğunluğu lenfositlerin oluşturduğu güve yeniği nekrozu ile parankimde köprüleşme nekrozu odakları izlenmiştir. Parankimde buzlu cam görünümünde hepatositler görülmektedir. Portal alanlarda yoğun olmak üzere parankime de uzanan kollajen lifler bulunmakta idi. Tedavimin bitiminin 7. ayında yapılan kontrol biyopsisinde ise portal alanların genişledikleri ve orta derecede mononükleer inflamatuar hücre infiltrasyonu içerdikleri izlenmektedir. Portal alanların parankim sınırında güve yeniği nekrozu ve parankimde fokal nekroz alanları bulunmaktadır. Trikrom boyasıyla yapılan incelemede; fibrozis porto-portal ve porto-parankimal uzanımlar şeklinde olup tam olmayan nodüller izlenmiştir. (Fibrozis skorum 5/6) TANI : Kronik HBV hepatiti, nekroinflamatuar aktivite orta derecededir. Karaciğerde presirotik değişiklikler izlenmiştir. Biyokimyasal değerlerim WBC 4.48, Hb 16.9, Hct 47.2, Plt 118.000, bilirübin total 0.9, AST 26, ALT 24, GGT 30, Alb. 5.5, PTZ 13.6, HBV DNA PCR (-), HBe Ag (-), anti HBe Ag (+). Bu sonuçlara göre değerlendirmenizi öğrenmek istiyorum. Hastalığın geriye dönüşü ve tedavisi mümkün mü? İyi çalışmalar.


Merhabalar. Sizde hepatit B virüsüne (HBV) bağlı karaciğer hastalığı gelişmiş ve biyopsiden anlaşıldığı kadarıyla karaciğerinizi oldukça harap etmiş. Bilindiği gibi bu hastalığın ilerlemesi ile karaciğer tümüyle harap olur yani siroz gelişir. Sizde de hastalık oldukça ilerlemiş ancak ne iyi ki siroz aşamasına gelmemiş (2. biyopsinizde pre sirotik değişiklikler var ve siroza gidişi gösteren fibroz skoru altıda beş). HB virüsünün bedende çoğalmasını gösteren HBV DNA testinin negatif olması da çok iyi. Sanırım interferon tedavisinden sonra Lamivudin veya Adefovir dipivoksil tedavisi alıyorsunuzdur ki bu ilaçları kullanmayı sürdürmeniz gerekiyor. Hastalığın geriye dönüşü pek mümkün değildir. Gerçi yapılan bazı çalışmalarda karaciğerin yapısında bir kısım iyileşmelerin olabileceği bildiriliyor ise de oluşmuş fibrozun tümüyle yok olması pek olanaklı gibi görülmüyor. Yine de karaciğerinizin şu anki fonksiyonlarını koruyabilmek bizim için çok önemli çünkü bu alanda çok fazla araştırma bulunuyor ve gelecekte (yakın zamanda) oldukça etkili başka ilaçların çıkmasını bekliyoruz. Sağlıklı günler diliyorum.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 14.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
7821
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.