Doktorlar

Sizce ihmal var mı? (Sorularınızın cevapları)

Sizce ihmal var mı? (Sorularınızın cevapları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Sizce ihmal var mı?

Soru: babam karın ağrısıyla uyandı saat 12 ye kadar bekledik geçmeyince hastaneye götürdük. Kan tahlilinin temiz olduğu söylendi ve serün takıldı. Saat 3 gibi serün bitti ve babam çok kötüleşti. Acildeki 2 doktorlar anlamadı sizce ihmal var mı? Lütfen bana cevap verin onların üstün körü muane ettiklerini düşünüyorum.

Yanıt: Babanızın yakınmalarını, hastanede neler yapıldığını, hangi tetkiklerin istendiğini ve size ne söylendiğini bilmiyorum. Eksik bilgi ile bir fikir oluşturmak mümkün olmadığı gibi esasen görmediğim bir hasta hakkında yapılanlar için ihmal olup olmadığı konusunda fikir beyan etmek de mümkün değil. Ancak bir değil iki hekim hastanızı görmüşse ihmalden ya da üstünkörü muayeneden söz etmek mümkün mü o da tartışılır.

----------------

Sorun: Kızımın bulantısı psikolojik mi?

Soru: İyi günler, sayın doktor Nevzat Bey; 14 yaşında kızımın okul açıldığı ilk günden bu tarafa mide bulantısı ve kusma şikayeti var.Yatılı olarak kazandı ve ilk defa bizden ayrıldı.

İlk zamanlar üşütmüş olabileceğini düşündük ama şikayetleri geçmeyince 2 ayrı doktora götürdük. Kan tahlili ve üst batın us. normal çıktı.

Doktor psikolojik olabilir ve endoskopi yapalım dedi. Başka doktora götürdük o da ilaç tedavisi, geçmezse endoskopi dedi. Bize bulantı, gaz giderici ve bir de aç karna kullanacağı mide ilacı verdi. Perhiz yapmasını söyledi.

İlaçlarını düzenli kullandığı halde sabah bulantıları fazla ve ilacı içti mi çıkarıyor. Bazen öğlen ve ara sıra akşamları da kusması oluyor. Kustuktan sonra baş dönmesi şikayeti de var. Şu an arkadaşlarına, bulunduğu ortama gayet iyi uyum sağladı.

Bulantı ve kusmanın dışında herhangi bir şikayeti yok. Hafta sonu okuldan geliyor o zaman sabah kusması olmuyor ama öğlen ya da akşam mutlaka oluyor. Size sorum kusma şikayetleri psikolojikse ne zaman geçer, ne yapmamız gerekir. Endoskopi mutlaka yaptırmamız gerekir mi? Beni bir doktor olarak aydınlatırsanız kızım adına çok sevinirim. Saygılarımla cevaplarınızı bekliyorum.

Yanıt: Kızınız yatılı okulu kazanmış ve ilk kez yanınızdan ayrılıyor. Okulun ilk gününden itibaren bulantısı ve kusması başlamış. Yakınmaların nedeninin büyük olasılıkla psikolojik olduğu düşünülürse de sorunun psikolojik olduğunu ileri sürebilmek için tüm organik hastalıkların gözden geçirilmesi ve bir hastalığın bulunmaması gerekir. Bir Gastroenteroloji ve Psikiyatri Uzmanı ile ortaklaşa takip yapılacak olursa sorun çözülecektir.

Endoskopi yapılıp yapılmamasına hekiminiz karar verecektir. Yakınmaların geçmesi ise doğru tanının konması ile mümkün olacağından süre vermek mümkün değildir. Geçmiş olsun.

------------

Sorun: Helicobacter için üçlü tedavi

Soru: yapılan endoskopi sonucu midemde helibakter pilori mikrobu bulundu 1 seans hel...k kullandım devamında koruyucu tahlil sonucunda mikrop yeniden görüldüğü için tekrar hel...k kullanmam istendi şu an başladım sakıncalı mıdır ne yapmalıyım tedavi sonuç verir mi şimdiden teşekkür ederim.

Yanıt: Ülkemizde 50 milyonu aşkın kişide bu mikroorganizma (Helicobacter pylori) var. Endoskopinizde bulunmuş olması da bu nedenle şaşırtıcı bir durum değil. Bazı özel koşullarda üçlü ilaç kullanarak bu organizma yok edilir. Ama siz endoskopinizde buna ait bir bilgi vermiyorsunuz.

Dolayısıyla üçlü ilaca gerçekten gerek olup olmadığı da ayrı bir tartışma konusu. Bunun dışında içtiğiniz ilaçlarla organizma yok edilmemişse aynı tedaviyi bir kez daha vererek sonuç alınacağını ummak fazla anlamlı değil. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 04.03.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
17397
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.