Doktorlar

Sigara içiyorum, kalp krizinden korkuyorum (Sorularınızın yanıtları)

Sigara içiyorum, kalp krizinden korkuyorum (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Birkaç gündür büyük tuvaletimi yaparken dışkıda kan görüyorum. Bu daha önce de zaman zaman olmuştu ve kanama daha az idi. Lakin şimdi kanama daha fazla oluyor. Şu an ki kabızlık ile birlikte olmaya başladı. Bu neden olabilir ve hastanenin hangi bölümüne başvurmalıyım? Bunun dışında 6 yıl önce kalbimde şiddetli ağrılar oluyordu. Doktora gittiğimde bana kas gerilmesi dendi. Kas gevşetici verdi ve bu ağrıyı kesti. 4-5 aydır aynı tip ağrı var. Sanki kalbimi biri avucuna alıp sıkıyor. 10 yıldır 2 haftada 1 paket sigara kullanıyorum. Kalp gevşetici kullandığım zaman ağrı azalıyor lakin uzun vadeli kullandığım için sanırım artık etkisini göstermiyor. Kalp krizinden korktuğum için de günlük coraspin kullanıyorum. Ne yapmalıyım bana yol gösterirseniz memnun olurum?

Makattan kanamaların sık görülen nedeni hemoroitlerse de diğer önemli hastalıkların mutlaka araştırılması gerekir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve rektoskopi yaptırmalısınız. Kalp krizinden korkuyorsunuz, bunun için ilaç kullanıyor ancak kalp krizine neden olabilecek sigara da içiyorsunuz. Yaşamınızda yaptıklarınız mantıklı ve birbiri ile uyumlu olmalı. Kalp krizinden korkarak yaşamak ve sigara içmek ne kadar mantıksızsa bu konuda soru sormanız da o kadar anlamsız. Önce sağlığınızı düşüneceksiniz, zararlı alışkanlıklardan kaçınacaksınız ve sonra sorularınızı soracak ve ilgililerden yardım isteyeceksiniz.

Alkol ve sigara içiyorum

15 yıldır 7-8 bira günde 2 paket sigara içiyorum 40 yaşındayım evliyim 3 çocugum var kızlarım baba gözlerin sararmış diyor 6 ayda 95 kilodan 84 kiloya düşdüm sol kürek kemigimin dibinde hafif bir ağrı var kalbime ara ara iğne batıyomuş gibi acı hissediyorum sag börümde agrı hissediyorum 20 tane arı kovanım var polen yiyince 2-3 gün sonra sağ börümdeki ağrı kayboluyor biraya başlayınca tekrar başlıyor içmeyince uyuyamıyorum sabah sigara içmeyince uyuşukluğum geçmiyor.

Daha 40 yaşındasınız ve 3 çocuğunuz var; ancak alkol ve sigara içiyorsunuz. Gözleriniz sararmış, kilo kaybınız var. Yazdıklarınız sağlığınız açısından hiç iç açıcı değil. Madem sağlığınızı düşünmeyecektiniz, alkol ve sigara içerek yaşam sürenizi kısaltacaktınız niçin 3 çocuk yaptınız? Sizin; bilerek, kasten ve taammüden kızlarınızı babasız bırakma hakkınız var mı? Sağlık elden gitti mi onu geri kazanmak hayli zor. Dilerim sağlığınız dönülmez noktada değildir. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısını

Pankreas kanseri

Babam PANKREAS KANSERİ bundan dolayı karaciğerinde ödemler görüldü. Gün geçtikçe karnında asit toplanması oluyor. Bu da sancı veriyor. Duydum ki KARACİĞER nakli oluyormuş.Babama da nakil olabilir mi? Vücudun her yerinde ödem var. Teşekkürler.

Pankreas kanseri ne yazık ki son derece hızlı ilerleyen bir hastalık. Bu hastalıkta karaciğer naklinin yeri yok. Zaten hastalık pankreasta olduğuna göre başka bir organın nakli düşünülmez. Geçmiş olsun.


Hepatit B virüsü taşıyıcısıyım havuza girmemde diğer insanlar açısından sakınca var mı?

Hepatit B virüsü taşıyıcısı olarak havuza girmenizde bir sakınca yoktur. Diğer insanlara da bulaştırma riskiniz bulunmamaktadır. Nedense büyük şehirlerde havuza girmek için başvuranlardan hepatit testleri isteniyor. Ama yurdumuzdaki tatil beldelerinde bulunan on binlerce tesiste havuz için böyle bir istemde bulunulmuyor. Bu da bu istemin anlamsız olduğunu gösteriyor.

Midede mikrop

Hocam bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler ben yıllardır geğirme midemde şişkinlik ağrı bulantı ağzım içi devamlı acı geceleri uyuyamıyordum en son gecen hafta İzmir'de endoskopi yaptırdım mikrop olduğu söylendi pek bir açıklama yapmadılar bana 14 günlük üçlü tedavi paketi ve şurup verdiler kullanmamda bir sakınca var mı?

Midede şişkinlik, geğirme, ağrı ve bulantıyı mikrop yapmaz. Ülseriniz yoksa size önerilen ilaç gereksizdir. Bana kalırsa bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve gereksiz ilaç tedavisinden korunmalısınız.

Gereksiz üçlü tedavi

Midemde eritamatöz gastrit kardiya gevşekliği cıktı endoskopi sonucunda üçlü tedavi ve denol kullandım Şu an hiç ilaç kullanmıyorum ama rahatszlıgımla ortaya çıkan karnımdaki asırı sıslık hala geçmedi. Bunun sebebi nedir? Ne yapmalıyım sizce çok teşekkür ederim şimdiden.

Karnınızda aşırı şişliğin geçmemesinin nedeni size verilen ilaç tedavisinin uygun olmamasıdır. Doğru tanı ve doğru tedavi için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Endoskopi yaptırdım

Merhaba doktor bey ben bugün endoskopiye girdim ve sonuçta gevşek kardia, pangastrit, bulbit, hp fast + pozitif çıktı bu duruma göre büyütülecek bir durumum yok değil mi? Gerçi doktor ilaç tedavisi verecek ama yine de size sorup emin olmak istedim. Siz daha profesyonelsiniz çünkü benim gittiğim yerde asistanlar ağırlıkta idi teşekkürler iyi akşamlar.

Midenizde asit fazlalığına bağlı sorun olduğu anlaşılıyor. Bu durum ilaç tedavisi ile düzelir ve büyütülecek bir durum yoktur. Korkmayın. Geçmiş olsun.

Merhaba hocam sorum su olacak. Elimi mideme koyduğumda kalp gibi atıyor. Bunun sebebi nedir acaba? Şimdiden teşekkürler.

Midenin hemen altından ana damar aort geçer. Hissettiğiniz atım ana damara bağlıdır ve normaldir.

PLT sayısı yüksek

İyi günler Nevzat bey. öncelikle bizlerin dertlerine bir ortak ve çözümlerine de yardımcı olmanızdan dolayı tesekkür ederim. Benim sorunum PLT'nin cok yüksek cıkması. Tedaviye baslamadan önce 870 binlerdeydi. 100 mg aspirin tedavi için verildi bir aydan sonra 700'bine düstü ama sonrasında 991 oldu. Şu an calısmadıgımdan dolayı tedavim yarıda kaldı. Sizden öğrenmek istediğim bu oranı nasıl asagı düsürebilirim ve de sogan, sarmısak gibi kan sulandırıcı bitkilerin bir faydası olur mu? Kemik iliği bu oranı saglıyormus diye söyledi doktorum bana, şimdiden teşekkürler.

Kemik iliğiniz platelet denilen hücreyi fazla yapıyor. Tedavide kullanılan aspirin bu hücrelerin sayısının üzerine etkili değildir. Yalnızca fazla sayıdaki hücrelerin neden olabileceği pıhtılaşma bozukluklarına engel olması yönünde yarar sağlar. Bu hücre sayısını düşürmeniz için sizin yapacağınız bir şey yoktur. Yiyeceğiniz özel bir besin maddesi de bulunmamaktadır. Bir Hematoloji Ünitesince takip edilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Hemanjiyom

2002 yılında tesadüfen karaciğerimde 3,5 cm hemanjiom tespit edildi.2008 de bir daha baktırdım 5,5 cm olmuş. Çocuk istiyorum bir zararı olur mu? sizce ne yapmalıyım. Şimdiden tesekkürler...

Karaciğerde bulunan hemanjiyomun (damar yumağı) düzenli kontrol altında olmanız halinde gebeliğe engel bir durumu yoktur.

Midemde safra var

Hocam benım mıdem süreklı ağrıyor. Endoskopıye gırdım sonuc safra reflüsü çıktı. İlaç kullandım geçmedı 2 yıldır çekiyorum ne olur yardım edin hocam 20 yaşındayım ve hala çekiyorum mahvoldum her gece uyanıyorum ağrılardan İlaçlar da fayda etmedi. Ne yapmalıyım?

Safranın mideyi tahrişinden koruyucu önlemler alınmalı ve buna yönelik ilaç kullanmalısınız. Bir Gastroenteroloji Ünitesi sorununuzu çözecektir. Geçmiş olsun.

Ca 19.9

Merhaba doktor bey. Hastanede henüz iki gün önce rutin bir kontrol yaptırdım.kan tahlilim iki kez yapıldı. Her ikisinde de ca (19-9) değeri 183 çıktı.bu durumun iyi olmadığını biliyorum. Bu değer neyin belirtisidir ve ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Ca 19.9 bazı kanserlerde yükselen bir değerdir; ancak bazen bu değer yüksek olmasına rağmen altta yatan kötü bir hastalık bulunmayabileceği gibi iyi huylu bazı karaciğer ve safra yolları hastalıklarında da bu değer yüksek olarak bulunabilir. Bu nedenle durumun iyi olup olmadığına hemen hükmetmek mümkün değildir. Bir Gastroenteroloji Ünitesi gerekli tetkikleri yapacak ve durumu açıklığa kavuşturacaktır. Geçmiş olsun.

Merhaba babam 61 yaşında 16 ay önce ana bronş maliqn neoplazmı tanısı konuldu. (Küçük hücreli akciğer ca) (evre 4) . Karaciğer metastazı son kemoterapiye bağlı anemisi nötropenisi ve trombositopenisi Ve ateşi oluştu. 21 gün hastanede yattıktan sonra ateş ve ishali durdu. Bundan sonra kemoterapi vermeyeceği söylendi, iştahsızlık durumu var . Bu durumda nasıl bir beslenme şekli önerirsiniz. TEŞEKKÜRLER.

Babanızda akciğer kanseri var ve ne yazık ki karaciğere de yayılmış. Bu durum hastalığın ilerlediğini gösteriyor. Özel bir beslenme önerimiz bulunmamakla birlikte sindirimi kolay, az yağlı sebze ağırlıklı hafif besinler tercih edilebilir. Geçm,iş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 21.07.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
8435
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.