Doktorlar

Sesim kısılıyor (Sorularınızın yanıtları)

Sesim kısılıyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Yaklaşık 2001 yılından 2003 yılına kadar sesim kısık dolaştım. Gitmediğim doktor kalmadı. En son endoskopi sonucunda hiatal yetersizlik bulundu. Belli bir süre ilaç kullandım ama gene de rahatlamadım. Ağzımda hiç tat yoktu ama sesim eski haline geri dönmüştü. Ardından tedaviyi bıraktım. Şimdi ise çok fazla bulantı ve baş dönmesi yaşıyorum. Bunlar reflüden kaynaklanabilir mi? Ameliyat için ne dersiniz? İyi çalışmalar.

Mide asidinin yukarıya borusuna kaçmasına reflü adı verilir. Reflünün bir belirtisi de bazı kişilerde olan ses kısıklığıdır ki sizde bu durum mevcut. Reflü için mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanılır. Böylece yukarıya kaçan mide içeriğinin asiditesi azaldığından (reflü sürse bile) yakınmalar (çoğunlukla) düzelir. Burada önemli olan daha sonraki tedavinin ve takibin nasıl yapılacağıdır. Genç yaşta bir hasta, sürekli ve yüksek doz ilaç kullanmak zorunda kalıyorsa yıllarca ilaç kullanma yerine diğer tedavi seçenekleri düşünülebilir. Reflü operasyonu (söylenenin aksine) basit değildir. Üstelik ameliyat sonrasında hastaların yarısına yakını yine ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Ameliyata karar verebilmek için yeterli ve etkili tedavi olmalı ve düzenli olarak takip edilmeli, yakınmalarınızın geçmemesi halinde ileri adımları düşünmelisiniz. Reflü bulantı ve baş dönmesine neden olmaz. Reflü açısından bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Yüksek bilirubin düzeyi

Genel bir kan tahlili yaptırdım. Sonuçta AST ve ALT değerleri normal fakat total ve direk bilirubin normal değerin üzerinde çıktı. İdrar tahlilinde de her şey normal. Dahiliyeci yorumunda önemli bir şey yok dedi. Yinede tedirginim. Sizin görüşünüz nedir?

Sarılıkla ilgili olan bilirubin değerlerinizin yüksek olduğunu yazmışsınız ancak bu yüksekliğin ne derece olduğunu belirtmemişsiniz. Bilirubin değerlerinizi bildirecek olursanız gerekli yorumda bulunabilirim.

Mideye balon

1.70 boy ve 132 kiloyum. Mideye balon yöntemi düşünüyorum fakat (hiatüs hernisi) mide fıtığım var. Bu durum balon yöntemini uygulamak için kesin bir engel midir? Yoksa fıtığın ölçüsü mü önemlidir? Teşekkürler.

Beden kütle indeksiniz oldukça yüksek. Ancak midenize balon uygulanmasından önce hekim kontrolünde perhizi denemelisiniz. Daha önce perhiz yapmış, kilo vermiş ancak sonrasında yine kilo almışsanız balonun fazla işe yaraması beklenmez. Genellikle 6 ay kadar midede kalan balonla değişen miktarda kilo azalması sağlanabilirse de balon çıkarıldıktan sonra eskisi gibi yemeye devam edilecek olur ise yine kilo alınacaktır. Midede bulunan balonun varlığına ait lokal ancak tehlikeli olabilen komplikasyonların olabileceğini de unutmayınız. Balon uygulanması için bir gastroenteroloji Ünitesine başvurmanız gerektiğini önemle hatırlatırım. Sağlıklı günler diliyorum.

Sigara

Boğazda kaşıntıyla gelen gıcık şeklinde bir öksürük var. Uyku halinde hiçbir şey yok. Uykudan uyanınca veya gece yattığım anda kaşıntıyla gıcık başlıyor ve arkasından geğirmeyle rahatlıyorum. Bazen mideme bastırınca ağrı oluyor bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Bazen boğazıma doğru ekşime yanma gibi oluyor, sinirlendiğimde de bunu yaşıyorum. Akciğer filmleri çektirdim, solunum ve alerji testleri yaptırdım sonuç iyi. Yani bunlarda bir bulgu çıkmadı. Ayrıca troid hormonlarım fazla çalıştığından dolayı 1,5 yıldır tedavi görüyorum. Şu tedavim en iyi noktasında. Doktorum şikayetlerimden dolayı Pantpas verdi ama sürekli mi kullanmam lazım? Farklı bir ilaç kullansam daha mı iyi olacak bilmiyorum. Sigara kullanıyorum, günde 7-8 tane içiyorum. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

Sigara sağlığınıza zararlıdır. Bunu biliyorsunuz değil mi? Kalp – dolaşım, beyin ve akciğer hastalıkları gibi çok bilinen zararlarının yanı sıra mide asidinin dengelenmesini de engellediğinden mide bağırsak sistemi ile ilgili hastalıklarda da yakınmaları şiddetle artırıcı etki yapar. Sigaranın zararını bile bile içen yani bilerek sağlığını bozan biri için fazla yorum yapamayacağım. Sigara içmeyi bırakınız. Bıraktıktan sonra sorularınızı yeniden sorunuz. Sağlıklı günler diliyorum.

Ayak parmağımın tırnağı ete batıyor ve iltihap var. Ben ne yapacağım?

Tırnak batması çok rahatsız edici bir durum. Tırnak batmasına bağlı iltihap oluşmuş ise öncelikle onun tedavisi gerekir. Ardından tırnağın gelişimi gözlenmelidir. Bazı durumlarda tırnağın daha düzgün gelmesini sağlayabilmek için tırnağın çekilmesi gerekebilir. Bir Genel Cerrahi Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 19.02.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
5659
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.