Doktorlar

Sarardım, yorgunluk dediler (Sorularınızın yanıtları)

Sarardım, yorgunluk dediler (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Küçükken sarılık oldum geçti dediler, 3 sene önce tekrar oldu aşı oldum. Şimdi yine test yaptırdım değerler yüksek çıktı. Gastroenteroloji doktoru hiç bir şeyin yok dedi ama belirtileri var. Gözümde ve vücudumda da sararma var, yorgunluktandır dedi ne yapmalıyım?

Sorunuzu düzensiz ve özensiz yazmışsınız. Ne aşısı olduğunuz belli değil. Test yapılmış ve bazı değerler yüksek çıkmış, hangileri belli değil. Hem siz eksik yazmışsınız hem hekiminiz size tatmin edici açıklama yapmamış. Her yorgun olan kişi sararmadığına göre sorularınıza tatmin edici yanıtlar almak için bulunduğunuz yerde yeniden bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit, biyopsi ve doğum

Merhaba ben hepatit b taşıyıcısıyım. 2 ay önce AST: 18 ALT: 14 ve karaciğer 158mm normalden büyük. HBV-DNA: 18 300. Doktorum intaniye bölümü bana biyopsi yapılması gerektiğini söyledi bende karar veremiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz? Bir de bu biyopsiden sonra 2 yıl doğum yapamayacağımı söyledi doktorum bana bilgi verirseniz bu konularda sevinirim.

Sizinle ilgilenmesi gereken branş Gastroenterolojidir. Biyopsi kararını da en sağlıklı ve doğru olarak bu ünite verecektir. Biyopsiden sonra 2 yıl doğum yapılmaması gerektiği gibi bir durum söz konusu değildir. Doğru branşı seçecek olursanız doğru bilgi elde edersiniz. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Hepatitim var ve doktorlarım ilgisiz

Kronik hepatit B hastasıyım virüsün aktif halde olması nedeniyle bebek isteğimi erteliyorum. Oysa doktorlar hiç bilgi vermiyor ilaç tedavisi de verilmiyor. Ne zaman olacağı da belli değil. fakat gün geçtikçe ağrılarım ve yorgunluklarım artıyor. Bir an önce iyileşmek ve en önemlisi bebek şansımı kaçırmaktan korkuyorum. Yaşımız bebek için en uygun ama ben doktorlarımın ilgisizliği ile çaresizim.

Kronik B hepatiti hastasıysanız tedavi olmanız gerek. Kronik hepatit B 'hastası' denilmişse beklenecek bir durum yoktur. Eğer hasta değil de taşıyıcı iseniz zaten tedavi yapılmayacak ve takip edileceksiniz demektir. Gittiğiniz Üniteden memnun değilseniz bulunduğunuz yerde güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve sorununuzu çözmelisiniz. Sağlıklı günler diliyorum.

Geğirme

Midemde aşırı şişme ve rahatsızlık verici şekilde geğirme oluyor.yaklaşık 3 yıldır. Sürekli tedavi oluyorum ancak sonuç alamadım. Acıbadem'de mikrobik denildi antibiyoik kullandım yaklaşık 4-5 ay iyi oldum sonrasında yine devam etti özel bir yerde endeskopi oldum. Pangastrit+Hiatal yetmezlik denildi. Bana inandırıcı gelmedi mide üst kapakçık gelişmemiş olsa bu sorun sonradan çıkmaz. Dün Kocaeli Üniversitesi'nde endoskopi oldum. Erozif Antral Gastrit+Duodenit yani hiatal yetmezlik çıkmadı. Pulced ve pankreoflat verdiler. Bilmiyorum bu ilaçları daha önce de kullanmıştım. Sosyalliğim bozuldu geğirmemden dolayı toplu ortamlardan uzak duruyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar...

Geğirmenin çözümü son derece kolaydır. Gerekli muayene ve tetkiklerden sonra geçmemesi için bir neden yoktur. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız geğirme ile ilgili sorunlarınızın tümüyle geçmesi beklenir.

Midem şişiyor

4 gündür midem aşırı derecede şiş. Bekar oldugum halde 6 aylık hamile gibi duruyorum. Dışarı cıkmaya utanıyorum. Samatya'ya gıttım doktor bana rennıe-pulcet-gismotel ve pankreoflat ılaclarını verdı.ama hala ınmedı şişkinilk bu normalmıdır.tekrar doktora gıtmeme gerek var mı? Tesekkurler.

Mide şişmez. Kalınbağırsağınızla ilgili yakınmalarınız olduğu anlaşılıyor. Tüm tetkiklerinizin yapıldığına ve hekimlerin söylediklerine ikna olmuş iseniz tekrar tetkike gerek yoktur; ancak bu konuda bir tereddüdünüz var ise bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Yanıt alamadım

Merhabalar hocam daha önce de 2 kez mail attım ama cevap alamadım umarım bu kez alırım. 1 yıl önce kasık ağrısıyla başladı sonra ishal oldum. sürekli geçmeyen bir ishalim var. 9 ay önce kolonoskopiye girdim polip alındı. 2yıl öncede endoskopi olmuştum eroziv bulbit idi. Dün yine endoskopi oldum. Tanı alkalen reflü gastrit Ama doktorum hiçbir şey söylemedi Benim neyim var hocam ishal midemden dolayı olur mu? Doktorlar psikolojik deyip gönderiyorlar. Lütfen bana yardımcı olun. Sürekli köşenizi okuyorum bana da yardımcı olun ne ilaç kullanayım, yediğim an hemen tuvalete koşuyorum. Bu arada 30 yaşındayım ve 5 yaşında kızım var artık psikolojim bozuldu doktora gitmekten yanıt alamamaktan sevdiğim şeyleri kısıtlamaktan. Yardımcı olur aydınlatırsanız sevinirim.

Çok sayıda soru gelmesi nedeniyle tüm sorulara yanıt vermem mümkün olmuyor ki size de böyle olmuş. Karında sancı ve ishal ile birlikte mide ile ilgili yakınmalarınız var. Midenizde safranın tahrişine bağlı gastrit olduğu anlaşılıyor ki bunun için ilaç tedavisi olmalısınız. Karındaki sancı ve ishal yakınmanız içinse gerekli tetkiklerin yapılmasından sonra yakınmalarınızı giderecek tedavinin başlanması uygun olacaktır. Daha önce yapılmış tetkiklerinizle birlikte bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Uygun olmayan üçlü tedavi

Doktor bey ben mide rahatsızlığı çekiyorum ne yesem yanma ağzıma gelmesi yediklerimin ve midemin acayip şeklinde şişmesi birden bire 5 aylık hamile bir gibi oluyorum. yanısıra kabızlığım ve çok kötü ağız kokusu var. 1 ayın içerisinde 7 kilo verdim. doktora gittiğimde bana üçlü verdi ama daha bir kutusunu kullanmaktayım. bitince gel dedi kontrol için ama mideme endoskpi ile bakmadı sadece şikayetlerime göre ilaç verdi ne yapmalıyım. zayıflıyor olmam beni çok endişelendiriyor. ağız kokusundan eşim de rahatsız lütfen bana yol gösterin.

Endoskopi yapılmadan üçlü tedavi vermek doğru değildir. Yakınmalarınız için doğru hekimi bulmak zorundasınız. Aksi halde çok sık gördüğüm gibi gereksiz tetkik ve tedavilere maruz kalırsınız. Hem mide yakınmalarınız hem de ağız kokunuz için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Göğüs ağrısı

19 yaşındayım. Sağ göğsümde çok tatlımsı bir ağrı var. Bir süre önce ağzımdan kan geliyordu. Daha önce ailemde verem hastalığı geçiren kardeşlerim vardı. Ben de ondan şüphelenerek verem savaşa gittim oradaki sonuçlar temiz çıktı ama ben emin olmak için göğüs hastalıklarına gittim orda beni tomografi ve bronoskopiye soktular onlarda temiz çıktı. Kanım düşük çıktı ellerim ve ayaklarım buz gibi ve morarma oluyor. Çok kez hastaneye gittim ne yapacağımı bilmiyorum kalbimde ve sağ göğsümde sağ omzumda ve kolumda ağrı var. Ne yapmalıyım çünkü rahatsız olmadığımda emin olmak istiyorum.

Göğüste olan ağrılarda kalp ve akciğerler başta olmak üzere organ ve dokular araştırılır. Bir hastalık bulunmazsa kas, kemik ve sinirlere bağlı ağrılar düşünülür ki bunların hayati önemi yoktur. Gerekli tüm tetkikleri yaptırmalısınız. Böylece aklınızda bir kuşku kalmayacaktır. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Dalak ağrısı bir soruna yol açarmı dikkate almalımıyım yoksa almamalımıyım sebebi ne biraz acil

Karın ağrınızın nedeninin dalak olduğunu nerden biliyorsunuz? Ağrıları dikkate almamak söz konusu olmayacağına göre bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ayak terlemesi ve aşırı kokusundan şikayetçiyim ayrıca parmak aralarnda beyazlıklar oluştu ayak tabanında ağrı oluştu yardımcı olursanız sevinirim tşk.

Ayak parmaklarınızın arasında mantar oluşmuş. Deri Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ağız kokusu

Doktor bey yıllardır bende varolan agız kokusundan şikayetçiyim diş doktoruna gittim dişlerimde bi sorun yokmuş. KBB gittim burumdan kontrol ettiler ve alerjik dediler toza karşı falan bu agız kokusu yapar mı? Doktor başka bir şey demedi. İlaç verdi ağız kokum falan var dedim umursamadı bile. Ne yapacağım bilmiyorum. Bu benim sosyal yaşamımı çok etkiliyor psikolojik olarak da çok etkileniyorum. Sizden yardım bekliyorum lütfen.

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Diş ve diş etleri, burun-boğaz, akciğer ve mideye bağlı hastalıklar gibi. Diş ve diş eti sorunu var ise bir Diş Hekiminden yardım almalısınız. Sinüzit gibi genizden akıntı sorunu var ise Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışmalısınız. Akciğerlerden sorun var ise (öksürük, balgam) Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) ile de ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ayrıca nadir olarak midede bulunan mikrop da (Helicobacter pylori) ağız kokusuna neden olabilir. Günde en az 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince ama künt bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz. Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini unutmayınız. Mutlu günler.

Kronik hepatit C

Merhaba sayın Nevzat Bey annem 46 yaşında hepatıt C.. HCV RNA: 156.364. Kc bıyopsısı kronık hepatıt C. HAİ 5, evre: 1. Pegıleınterferon ve ribavirin kullanıyor. İlaçların anneme yan etkılerı mıde yanması, karnında ve ayakların aşırı agrı ve sinirleri bozuk davranıyor, uyku problemi olduğunu söylüyor. Bu ilaçları kullanınca.GENETİP 1b ---HCV RNA VIRAL YUK SONUÇ POZİTİF 156 384 kopya/ml. Sizden değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Annenize Kronik hepatit C hastalığı nedeni ile tedavi verilmiş. 12 aylık tedavinin sonunda ilaç kesilecek ve hasta takibe alınacaktır. Tedavi sonunda cevabın olup olmadığı o zaman saptanacak ve size bildirilecektir. İlaçların yan etkilerinin olması beklenen bir durumdur. Ama tedavi sonunda o yan etkiler tümüyle ortadan kalkacaktır. Takibinizin bir Gastroenteroloji Ünitesince yapılması gereklidir. Geçmiş olsun.

Kusma

Sabahları kusma oluyır. Doktora gittim ve endoskopi yapıldı Sonucu asagıdaki gibi ne gibi bir tedavi oneriyorsunuz. ameliyat oneriyor musunuz? Özofagus alt uçta Z çizgisi üzerinde 1 cm polip, proksimalinde 2 cm lineer ülser izlendi. Hiatal herni izlendi. Tanı : Kardiada polip, polipektomi, Kayıcı hiatal herni, Özofajit (grade A), Antral gastrit.

Ameliyat olmanız için henüz bir neden yok. İlaç tedavisi uygulanmalı ve bir Gastroenteroloji Ünitesinde takip edilmelisiniz. İlerde düşük bir olasılıkla ameliyat düşünülecek olsa bile bu kararı mutlaka ve mutlaka bir Gastroenterolog vermelidir. Geçmiş olsun.

Endoskopiden korkuyorum

Ben 15 yaşındayım. Peptik ülser tedavisi görüyorum. İlaçları bırakınca şiddetli mide ağrısı yaşadım tekrar ilaçla geçmezse endoskopi yapılacağı söylendi ama ben endoskopiden çok ama çok korkuyorum başka bir yolu yok mu?

İlaçlarla rahatlıyorsanız onları düzenli olarak kullanmalısınız. İlaç tedavisi altında iken yakınmalar sürüyorsa endoskopi olmalısınız. Üç dakika süren ağrısız bir işlemden niçin korktuğunuz anlaşılmıyor. Geçmiş olsun.

Midemden çok çekiyorum

Hocam merhaba benim midemden çektiğim inanın bana hayatı zehir etti lütfen bana yardımcı olun hemen her şey dokunuyor. Asitli içecekler kızartmalar, sarmısak ve soğan en az 2 gün geçmiyor ağrısı. Dokunacak bir şey yiyip uyudum uyanınca ölüyorum. Midem yanıyor o an sıvı bir şey içersem biraz geçiyor doktora gittim mideme kamera indirdiler bir şey bulamadı ilaç yazdı kullandım bir haftada 7 kilo verdim kızdım bir daha kullanmadım şimdiden çok teşekkür ederim.

Kızmakla bir sonuç elde edemezsiniz. Endoskopinizin bir Gastroenterolog tarafından yapılmadığını ve değerlendirilmediğini düşünüyorum. Mide sorunlarınızın çözümü için bir Gastroenterologun görüşünü almalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 10.11.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
9353
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.