Doktorlar

Safra kesesi olmayan bir insan nelere dikkat etmeli?(Sorularınızın cevapları)

Safra kesesi olmayan bir insan nelere dikkat etmeli?(Sorularınızın cevapları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Konu: Reflü Ameliyatı

Soru: Merhaba hocam 27 yaşındayım 1 sene önce endoskopi yaptırdım. H. pylori, antral gastrit ve kös yetmezliği teşhisi konuldu. 3 lü tedavi kullandım ve sürekli ga....on kullanıyorum. Yemeğin yukarı çıktığını hissediyorum bu ara daha çok arttı sürekli farenjit ve öksürük bazen midemde yanma ve takılma. Doktor ameliyat dedi internetten çok araştırdım ama çoğu insan olduğuna bin pişman olmasam kanser korkusu. Ne yapacağımı şaşırdım lütfen yardım edin ameliyat sonrası geğirememe oluyormuş. Zaten gastrit olduğu için geğirdikçe rahatlıyorum o da olmazsa bilemiyorum. Bu ameliyattan sonra nelerle karşılaşırım genel anlamda gereksiz bir ameliyat mı bana şimdiden teşekkür ederim ellerinizden öpüyorum. Saygılar...

Cevap:Reflü ile ilgili olarak sürekli ga....on şurup kullandığınız belirtiyorsunuz ama başka ilaç yazmamışsınız. Öyle ise tedaviniz yetersiz demektir ve yakınmalarınızın olması doğaldır. Düzenli ve yeterli tedavi olmalısınız. Tedavi altında iken yakınmalarınız olmuyorsa ameliyata da gerek yoktur.

Tedaviye karşın yakınmalarınız sürüyorsa ameliyat önerilir. Bununla ilgili olası sorunları sizi ameliyat eden hekiminizle konuşmalısınız. Ameliyat kararını bir Gastroenteroloji hekimine teyit ettirmelisiniz. Geçmiş olsun.

---------------

Konu: Safra Kesesi Ameliyatı

Soru: Merhaba, safra kesesi olmayan bir insan nelere dikkat etmeli safra kesesinin olmaması karaciğerde bir rahatsızlığa yol açar mı? Safra kesesi olmadığı için yağları sindirmekte vücut zorlanıp kilo alma durumu ortaya çıkar mı? Sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap:Safra kesesinin olmaması beden için büyük sorunlara neden olmaz. Normalde sonrasında kasılarak depolanmış olan safranın bağırsağa akması ile sindirim olayı gerçekleşir. Ameliyatla kese alındığında bu depo işlevi ortadan kalkar ve safra sürekli olarak bağırsağa akar. Böylece yemeklerden sonra biraz hazımsızlık gibi yakınmalar ortaya çıkabilirse de bir süre sonra bu yakınmalar da azalır. Bunun dışında yazdığınız olumsuzluklar beklenmez. Geçmiş olsun.

--------------

Konu: Siroz ve karaciğer nakli

Soru: Annem siroz hastası. Nakil için bekliyor ancak karnında sıvı birikmesi var. Dr alınmasına karşı. Sıvıdan kaynaklanan aşırı ağrılar var. Yemek yiyemiyor uyuyamıyor. Hayattan bıkmış vaziyette. Her gün acillerdeyiz ama bir şey yapamıyorlar. Ağrı kesiciler de işe yaramıyor. Nakil olana kadar sancıyı kesecek hiç mi ilaç yok. Lütfen yardım edin. En azından ağrıları dinsin. Teşekkürler cevabınızı bekliyorum. ACİLEN LÜTFEN

Cevap: Karaciğerin hastalığının son dönemini ifade eden sirozun tedavisinde karaciğer nakli uygulanabilir ki anneniz de nakil için sırada imiş. Siroz hastalarında albümin düşüklüğü ve diğer nedenlere bağlı olarak karında sıvı birikebilir.

Genellikle bu sıvının böbrekler yolu ile atılması istenir. Ancak bazı durumlarda karın şişkinliği giderek artar ve karından sıvı alınması gerekli olur. Annenizin yakınmaları karında sıvı birikmesine bağlı ise ve bu durum onu çok rahatsız ediyorsa gerekli önlemler alınarak sıvı alınması yoluna gidilebilir.

Ancak hastanız açısından bir sorun var ise yani sıvı almak yarardan çok zarar getirecek ise bu yola gidilmeyebilir. Bu işlemin yarar ve zararını (acilde bulunan hekimlere değil) sizi takip eden hekime sormalısınız. Gerekli ilaç önerisini de, o size yapacaktır. Geçmiş olsun.

-----------

Konu: Alkol ve siroz

Soru: Sayın doktor bey babama geçen yıl alkol sirozu teşhisi konuldu. Hepatit B de çıktı hepatit d de. Boğazından 2 kez kanama geçirdi, fakat alkole devam ediyor hem de her aksam. Yaşam süresi bu şekilde nedir fikrinizi öğrenebilir miyim?

Cevap: Babanıza alkole bağlı karaciğer sirozu tanısı konmuş. Üstelik Hepatit B ve D de bulunuyormuş. Ayrıca 2 kez sirozun en tehlikeli komplikasyonlarından olan özofagus varis kanaması geçirmiş. Buna rağmen her akşam alkol alıyormuş. Hiç bir hasta için kesin yaşam süresi vermek mümkün değil en azından doğru değildir. Ama bu durumda fazla olmayacağı aşikardır. Geçmiş olsun.

-----------

Konu: Ozon tedavisi

Soru: ANNEM 50 YAŞINDA 4 YILDIR HEPATİT B TAŞIYISICI AST 18 ALT 21 HBV DNA 1.19 ÇARPI 10 ÜZERİ 5 ULTRASONDA KAARCİĞERDE YAĞLANMA ÇIKTI. KARACİĞER BÖLGESİNDE HAFİF AĞRISI VAR BİZE BİYOPSİ YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER ANNEM OLMAK İSTEMİYO OZON TEDAVİSİ YAPTIRSAK DEĞERLER DÜŞERSE BİYOPSİYE GEREK VAR MI TEŞEKKÜRLER.

Cevap: Karaciğer hastalıklarının tedavisinde ozon kullanılmasının yeri yoktur. Başvurduğunuz hekim Gastroenteroloji Uzmanı ise söylediklerini uygulamalısınız. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 07.12.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
268680
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.