Doktorlar

Safra kesesi iltihabı (Sorularınızın yanıtları)

Safra kesesi iltihabı (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Eşimde kolesistit safra kesesi taşının kanalı tıkaması sonucu oluşan iltihaplanma söz konusu... Bu iltihabin bir şekilde ilaçlarla veya antibiyotik tedavisi ile geçirilip safra akışının tekrar oluşmasını sağlayabilecek herhangi bir ilaç var mı? Eğer böyle bir ilaç var ise bize önerebileceğiniz ilaç ya da ilaçlar var mı?

Safrakesesi iltihabının (kolesistit) başlıca nedeni bu organdaki taş ya da taşların safra yollarını tıkamasıdır. Bu iltihaplanma için antibiyotik tedavisi verilir. Ayrıca tıkanmış olan kanalın açılabilmesi ya da tıkanmaya yol açan taş düşmüş olsa bile daha ilerde oluşabilecek tıkanmalara engel olabilmek için (eğer safra kesesinde çok sayıda taş yok ise ve kese ameliyatı önerilmiyorsa) ERCP denilen işlem yapılmalıdır. Bu işlemle hem kanal açılır hem de (varsa) kanaldaki taşlar alınabilir. Takip, tedavi ve (gerekirse) ERCP işlemi için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karaciğerde yağlanma

Eşime karaciğer yağlanması teşhisi kondu. GLU 95, AST 62, ALT 81, CHOL 214. Acaba risk nedir? Şu anda diyete başladı. Tamamen kurtulma şansı nedir?

Genellikle kilosu fazla, kan yağları veya şekeri yüksek kadınlarda görülen karaciğer yağlanması toplumlumuzda oldukça yaygın. Yağlanmanın ilerde siroza dönüşebileceği ileri sürülüyor. Bu nedenle bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için daha önceden önlem alınmalıdır. Karaciğer yağlanmasının bilinen en etkili tedavisi (kilolularda) egzersiz ve zayıflamadır. Eşinizin beden kütle indeksi 33. Yani obez. İdeal kilosu ise 48 – 61. Bu nedenle eşinizin (az yağlı yemesi ve) ayda ortalama 1 kilo vermesi ve ideal kilosu olan 60 sınırına gelmesi gereklidir. Bu durumda olası kötü sonuçların hiç biri kalmayacaktır. Geçmiş olsun.

Babam Hepatit C hastası. 48 hafta boyunca Copegus ve peginterferon tedavisi gördü. İlaç kullanırken HCV RNA'sı negatifti. 6 aydır ilaç tedavisi görmüyor. Yapılan ultrason sonucunda karaciğerde bir problem gözükmüyor. Ancak 6 aydan sonra tekrar HCV RNA'sına bakıldı, sonuç pozitif. Ne yapacağız? Tekrar aynı ilaçları kullanamaz mı?

Babanız Kronik Hepatit C açısından kullanılabilecek ilaçları yeterli doz ve sürede almış. Ancak hastalık nüks etmiş. Bu nedenle aynı ilaçları yeniden kullanmanın fazla bir yararı olmayacaktır. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda bu ilaçların bir süre daha kullanılmasıyla az oranda bir hastada cevap alınabilirse de bu kabul görmüş bir uygulama değil. Esasen Kronik C Hepatiti yavaş ilerleyen bir süreç olduğundan takip altında olması ve ilerde çıkacak yeni ilaçların beklenmesi yolu tercih ediliyor. Yine de babanızın bir Gastroenteroloji Ünitesince değerlendirilmesi ve son kararı onların vermnesi gereklidir. Geçmiş olsun.

MPV

Ben kan testi yaptırdım ve sonucunda MPV fL 12,50 yüksek çıktı. Bu ne anlama geliyor? Şimdiden teşekkür ederim.

Kanamayı önleyen küçük kan hücrelerine trombosit (platelet) adı verilir. Ortalama trombosit hacmi (mean platelet volume) yani MPV değerleri 8.0-13.0 fl arasındadır ve sizin sonucunuz normal sınırlardadır.

Bulantı

1 haftadır midemde çok büyük bir oranda bulantı var. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çok iştahsızım, her şeyden midem bulanıyor. Karnım acıkmıyor, hiçbir şekilde yeme istediğim yok. Yumurtalığım (sağ) şişkin. Adet dönemine az kaldı ama sadece bir tek tarafta şişlik var. Ne yapmam lazım?

Anlaşıldığı kadarıyla midenizde bir rahatsızlık meydana gelmiş ve uzun süredir devam ettiğine göre ilaç tedavisi gerekli. Ayrıca karın sağ alt kadranda tek yanlı şişkinlik varsa bunun da araştırılması gereklidir. Bütün bu yakınmalarınız açısından bir iç hastalıkları uzmanına başvuracak olursanız sorunlarınız çözülecektir. Geçmiş olsun.

Midem yanıyor

9 ay önce mide ağrıları sebebiyle doktora gittim, endoskopi yapıldı. Hafif düzeyde antral gastrit ve hiatal yetmezlik teşhisi konuldu. Yaklaşık 3 ay lansor ve gaviscon kullandım, tam olarak geçmediyse de kısmi bir düzelme oldu. 2 ay önce rahatsızlığım tekrar artmaya başladı. Lansor ve gavisconu alıyorum, aldığım zaman rahatım fakat ara verdiğim zaman hemen belli ediyor. Hastalığım her zaman devam eder mi? Kesin ve kalıcı bir çözüm için ne yapabilirim? Ayrıca Patalojik tanıda mide korpus endoskopik biopsi teşhisi var.

Mide ilaçlarını bıraktığınızda yakınmalarınız tekrarlıyor ise ilaçlarınızı da sürekli kullanmalısınız. Bu sürekli kullanma her gün, gün aşırı, haftada 2 gibi olabilir. Bunu sizin yakınmalarınız belirleyecektir. Mide biyopsisi sonucunu yazmamışsınız. Sadece biyopsinin alındığı yeri (korpus) belirten bir ibare var. Geçmiş olsun.

Diyaliz hastası

Durup dururken, birden göz karaması ve yaklaşık 5 saniyelik bir baygınlığın peşinden 1 saat kadar halsizlik yaşıyorum. Sürekli geğirmek suretiyle gaz çıkarma durumu son bir hafta içinde 3 kez tekrarladı. Yaklaşık bir saat kadar sonra hiç rahatsızlık yaşanmamış gibi normale dönüyorum. Bunu sebebi ne olabilir?

Haftada 3 gün diyalize giren yani kronik böbrek yetmezliği gibi önemli bir hastalığı olan bir kişide zaman zaman sorunlar ortaya çıkması beklenen bir durum. Kan basıncında oynamalar, sıvı ve elektrolit dengesizlikleri başta olmak üzere çok sayıda durum bu gibi yakınmalara yol açabilir. Bu sorunları sizi takip eden hekiminizin değerlendirmesi uygun olacaktır.

Sürekli olarak kabızlık çekiyorum. Karnım yemeklerden sonra şişiyor ve hazımsızlık çekiyorum. Yemekten kalkar kalkmaz uzanmak istiyorum. Ne kadar hafif yersem yiyeyim bu hep tekrarlanıyor. Doktorum bana xxxxx adında bir ilacı kullanmamı önerdi. Günde 3 tablet almamı öngörmüştü, ancak ben günde 1 tablet ile her gün dışarı çıkmaya başladım. 3 doz yerine 1 doz benim için yeterli oldu. Ancak bu yaptığım tedavi için doğru mu bilemiyorum. İlacı bıraktığımda yeniden bağırsak tembelliği yaşayacak mıyım veya yaşamamak için ilacı ne kadar süreyle kullanmalıyım?

Kabızlık özellikle bayanların önemli sağlık sorunları arasında bulunuyor. Ne iyi ki sizin yakınmalarınız düşük doz bir ilaçla düzelme yoluna girmiş. Bu nedenle bu ilacı size iyi gelen dozda uzun süre, gerekirse yaşam boyu kullanabilirsiniz. Ayrıca bol meyve ve sebzeye (yani lifli gıdalara) ağırlık vermeniz yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Yüzümde ilginç sivilceler çıktı, çıbana benziyor. 5-10 tane yanağımda toplanmış vaziyette ve bir türlü geçmiyor. Ne yapmalıyım?

Yüzünüzdeki sorunları yalnızca sabunla temizleyerek geçirmeniz pek mümkün değil. Bu nedenle bir Deri Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 18.12.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
7148
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.