Doktorlar

Reflüden kurtulamıyorum (Sorularınızın yanıtları)

Reflüden kurtulamıyorum (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Sigara içiyorum

Soru: Göğüs kafesimin içinde kalbin hemen sağ tarafında hafif ama kalıcı bir ağrı var. Bilgisayar basında uzun süre oturabiliyorum. Sigara kullanıyorum ve henüz 20 yasındayım. Ağrı neden olabilir korkuyorum.

Yanıt: Sağlığınız için korkuyorsanız henüz yirmi yaşında sağlığınızı şiddetle bozacak olan sigarayı içmemelisiniz. Sağlığınız için korku duyarken sigara içmenizin mantığı anlaşılmıyor. Bir hekime başvurabilirsiniz ama sigara içtiğinize göre şimdi olmasa bile ilerde kalp, damar ve akciğer hastalığına uğrayacağınız mutlaktır.

--------------

Sorun: Reflü

Soru: 2 senedir reflu sikayetim var. Sürekli olarak bogazima gelen siviyi cikararak tukuruyordum. Gaviscon surup verildi, yanma sikayetim gecti ama agzima surekli sivi gelme olayi devam etti. İlaci biraktim aradan 1 sene gecti . Ama degisen bisey yok, tek sikayetim agizima gelen sivi bundan nasil kurtulabilirim bogazima kadar geliyor. Bana yardimci olabilir misiniz?

Yanıt: borusunun altında bulunan kapakçık gevşek olduğunda mide içeriği yukarıya kaçar ki buna reflü diyoruz. O kapakçık gevşek olduğu sürece ağza sıvı gelmesi de sürecektir. Önemli olan asidik mide sıvısının çevre dokuları tahriş etmemesini sağlamaktır. Bunun için de asit azaltıcı ilaçlar kullanılır. Tedavi seçenekleri açısından bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız gerekenler size anlatılacaktır.

--------------

Sorun: Stent takıldı

Soru: Babam 60 yaşında ve 10-15 senedir şeker, tansiyon hastası, geçen sene de kalbine damar tıkanıklığından dolayı stent takıldı. Herhangi bir soğuk algınlığında hemen yatağa düşüyor, ama doktora gitmek istemiyor. Ateşi çıkıyor, üşüyor, halsiz düşüyor. Bu gibi durumlarda evde onun için ne yapabiliriz ya da bu tür hastalar soğuk algınlığı için ilaç kullanabilir mi? Hangi ilaçlar verilmelidir? Cevaplarsanız sevinirim.

Yanıt: Babanız rahatsızlandığında evde yapacağınız bir şey yok. Öncelikle rahatsızlığı için bir hekime başvuracak ve o anki mevcut durumu için gerekenler yerine getirilecek ve evde tedavisi yapılacaktır. Soğuk algınlığı ilaçlarını kullanamaması söz konusu değildir. Geçmiş olsun.

----------------------


Sorun: HBSAG

Soru: hocam ben hepatit aşısı yaptırmak istedim. HBS AG REFERANS 0 -1 İKEN BENİM 1,36 ÇIKTI. DOKTOR YENİ BİR VİRÜS DEDİ. AST VE ALT NORMAL. TESTLERDE KORUYUCULUĞUM YOK ÇIKTI. BAŞKA BİR YERDE AYNI GÜN YAPTIRDIK REFERANS -2 2 ARALIĞI BENİM 0,46 ÇIKTI. ŞİMDİ BEN NE YAPMALIYIM. HASTA OLABİLİR MİYİM. EVDEKİLERE BULAŞTIRABİLİR MİYİM. BU HASTALIĞI ALMAM ÇOK ZOR AMA KORKUYORUM. BİR AY BEKLEMEDEN NASIL ÖĞRENİRİM. DOKTOR NET BİŞEY SÖYLEMEDİ. Teşekkürler.

Yanıt: Bir ay niçin bekleyeceksiniz anlaşılmıyor. HBsAg tetkikinin tekrarı ve gerekirse HBV DNA tayini ile sorunuza kesin yanıt bulunacaktır. Evdekilere bulaştırma olasılığınız kesin tanıdan sonra söz konusu edilebilir. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 16.03.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
9981
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.