Doktorlar

Reflü tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Reflü tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

26 yaşında bir bayanım. Yaklaşık 10 ay önce bebeğim doğduktan sonra geceleri midemden boğazıma bir şeylerin geldiğini hissederek, ellerimi sıkarak ve nefesimi alamayarak birden kalkıyorum. Bir defasında kalkıp kendi etrafımda dönmüşüm. Daha sonra sol kol ve elimde ağrılar başladı. Sol kürek kemiğimde ağrılar ve yanma, ilk önce ayaklarımda daha sonra belimde en son olarak omuz hizasında titremelerim oldu. Nöroloji Uzmanına başvurdum, lustral ilacını ilk dört gün yarım daha sonra 1 tane kullanmamı önerdi. Ben 1 tane kullandığımda ensemde farklı yanmalar, kalp atışlarımın daha çok attığını hissettim ve doktor "yarım kullanmaya devam et" dedi. Ensemin sol tarafımdaki yanma ve ağrılar için Fizik Tedavi Uzmanına başvurdum. Doktor boynumda kireçlenme ve kansız olduğumu söyledi. Verdiği ilaçları kullanıyorum. Problemlerim hala devam ediyor. Bu konu hakkında beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. Bu problemlerim için hangi doktor veya doktorlara başvurmalıyım? Teşekkür ederim.

Geceleri boğazda tıkanma hissi ile uyandığınızı söylüyorsunuz. Yatarken midede bulunan sıvılar boğazınıza kaçıyor (reflü) olabilir . Daha seyrek olarak uyku apnesi de bulunabilir. Bunun anlaşılabilmesi için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanına başvurursanız o size yardımcı olacaktır. Bunun dışında diğer yakınmalarınız da değerlendirilecektir. Titreme, yanma, çarpıntı ve ağrılar açısından tüm tetkikleriniz yapılmalıdır. Eğer bunlar normal çıkar ise altta yatan sıkıntı, sinir, stresle ilgi olarak değerlendirilebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Benim sık sık karnım ağrıyor nedeni nedir?

Karın çok geniş bir bölge ve içinde çok sayıda organ var. Karın ağrısı denince öncelikle yaşınız öğrenmeyi isteriz. Çünkü çocuk, genç ve yaşlılarda sık görülen hastalıklar farklılıklar gösterir. Bunun yanında karnın neresinin ağrıdığı da önemli. Örneğin sağ alt kadranda ağrı var ise idrar yolları, apandis, ince bağırsak hastalıklarını düşünürken üst orta bölüm ağrılarında daha çok mide ve pankreas hastalıkları aklımıza gelir. Ayrıca ağrının süresi, şiddeti, ağrıyı artıran ve azaltan etkenler ile (varsa) ağrıya eşlik eden (bulantı, kusma gibi) durumlar da önemlidir. Bu nedenle bir yorum yapmak olanaksız. Ancak bir gerçek var ki o da karnınızdaki sancılar için bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız gerektiği. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Reflü tedavisi

Reflü hastalığı olan bir hastaya operasyon yapılmadan ilaçla reflü hastalığını önlemek mümkün mü? Teşekkür ederim.


Yemek borusunun altındaki kapakçığın açık kalması sonunda mide içeriğinin borusuna kaçmasına reflü diyoruz. Aslında reflü fizyolojik bir olay yani tüm insanlarda var. Önemli olan ise bunun süresinin ve sıklığının artması. Her reflüsü olan kişiyi yoğun olarak tedavi etmiyoruz. Yani 3-5 ayda bir midesinde yanma olan ve bu yanması boğazına yayılan ve yapılan endoskopik tetkiklerinde bir patoloji bulunmayanlara geçici tedaviler veriyoruz. Burada önemli olan reflüye bağlı olarak yemek borusunun tahriş olması ve yaralar açılması. Böyle durumlarda mide içindeki asidin yoğunluğunu azaltan ilaçlar kullanıyoruz. Böylece reflü sürmesine karşın yemek borusuna kaçan sıvının asiditesi az olacağından sorunlar gideriliyor ya da en aza indiriliyor. Reflüde "operasyon" EN SON düşünülecek bir tedavi yöntemi. Siz gazetelerde, dergilerde reflünün tedavisi cerrahidir diye yazılanlara bakmayın lütfen. İlaç tedavisine cevap vermeyen çok az sayıda hastaya ameliyat gerekebiliyor. Üstelik ameliyat olan hastaların yarısı ameliyat sonrasında yine ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar yani eski hallerine dönüyorlar. Ameliyat sonrası gaz çıkaramama, geğirememe, kusamama gibi yan etkiler de ortaya çıkabiliyor. Aşırı reflü sonucu yemek borusunda yaraların açılması ve bunların sürekli tekrarlaması ile kanser riski artıyor. Ne yazık ki cerrahi işlem bu riski değiştirmiyor. Sonuç olarak önce ilaçla tedavi, ilaç tedavisine direnen (az sayıda) olguda da cerrahi tedavi önerilir. Mutlu günler.

Kabızlığım var

Ben Tribudat, Laksafenol ikilisini bir arada kullandım, bıraktım. Bir daha kullandım ve kronik kabız oldum, karnım şiş kaldı? Ne yapabilirim? Nasıl geçirebilirim? Ne kullansam geçer? Sağ olun.


Anlaşıldığı kadarıyla kabızlık yakınması nedeni ile Tribudat ve laksafenol kullanmışınız ancak etki etmemiş. Bu nedenle Gastroenteroloji Uzmanlarınca değerlendirildikten sonra uygun tedavilere başlanması gerekmektedir. Sağlıkla kalın.

Eşimde yapılan tetkikler sonucunda iç hemoroitler saptandı. Doktoru malignite kuşkusuyla kolon grafisi istedi. Bu malignite ne demektir. Ablası meme ca, babası özofagus varis kanaması sonucu öldü; fakat o alkolikti. Eşim içki içmez, 30 yıldır sigara içicisiydi fakat 1 aydır bıraktı. Midesinde Helicobacter var. Bulbusta erozif lezyonları, safra kesesinde hareketli taş ve duvarında milimetrik polipleri var. Kanser riski herkes kadar mı ya da ailesi ve rahatsızlıkları göz önüne alınırsa daha mı fazladır? Yanıtlarsanız sevinirim.

Sanırım eşinizin makattan kanaması olmuş ve araştırılmış. Makattan kanamalarda görülen en sık neden hemoroidse de kalınbağırsak kanseri (malignite) olup olmadığının da araştırılması gerekir. Kolon grafisi de bunun için istenmiştir. Safra kesesindeki poliplerin boyu 10 mm'den büyük ise kanser riski nedeni ile ameliyat edilmesi gerekir. Eğer 5-10 mm arasında ise ultrasonografik olarak takip edilmelidir. Kesede taş var ve belirti veriyor ise kesenin alınması gerekir. Babasının alkole bağlı karaciğer sirozundan vefat ettiği anlaşılıyor. Eşiniz alkol kullanmadığına göre en azından alkolik siroza bağlı bir sorun doğallıkla düşünülmüyor. Bütün bu yakınmalar ve mide şikayetleri açısından Gastroenteroloji Uzmanları size yardımcı olacaklardır. Geçmiş olsun.

2 yıldır mide ağrısı çekiyorum. 1 ay önce doktora gittim, endoskopi yaptılar. Sonucunda antrum mukozası hiperemik ve ödemli idi. Pilor santralize idi. Bulbus belirgin hiperemik ve ödemli olup tabanda üzeri eksuda ile kaplı ülser izlendi. Diğerleri normal yazıyor. Tanı olarak bulbusta ülser dediler ve 2 antibiyotik bir tanede panthec diye bir ilaç verdiler 2 hafta kullandım ilaçlar bitti ağrım yeniden başladı. Dr'a yeniden gittim başka bir ilaç yazdı bunu 2 ay kullanacakmışım. İyileşmezse gastrin seviyesi ölçülecekmiş. İlaçları kullanmam bittiğinde ağrılarım geçerse yaranın kapanıp kapanmadığını nerden anlayacağım? Geçse bile yeniden oluşabilir mi? Bir de bu ülser hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. 27 yaşındayım, içki, sigara kullanmam, yediklerime de dikkat ederim. Neden olmuş olabilir? Teşekkürler.

Sizin onikiparmakbağırsağı ülserinize yönelik tedavi verilmiş. Halen tedaviniz devam ediyormuş. Normal koşullarda ülserler 4-8 haftada kapanırlar. Yakınmaların geçmesi bize mide ve bağırsakta koşulların düzeldiğini telkin eder. İki ay sonunda yakınmalarınız geçmez ise gastrin düzeyine bakmadan önce yeni endoskopi yaptırmanız daha uygun olacaktır. Endoskopiniz normal ise mideye uyan bölgede ağrı yapan başka nedenlerin araştırılması gerekecektir. Bu durumda gastrin düzeyi bir bilgi vermeyecektir. Bütün bu takipler için en uygun branş Gastroıenterolojidir. Sağlıkla kalın.

Sağ kolum devamlı ağrı yapıyor genellikle yük kaldırdığım zaman kolum geceleri uyutmuyor.

Yakınmalarınız için Fizik Tedavi ya da Ortopedi Uzmanına başvurmanız gerekiyor. İyi günler.

Kızım 6 yaşında. 1-2 gündür seyrek aralıkla önce karnının sol tarafının ağrıdığını, sonrada sol bacağının ağrıdığını söylüyor. 3 gün önce doktora götürdüm; kan-idrar tahlili yapıldı ve demir eksikliği için ferrum, bağırsakla ilgili de debridat adlı şuruplar verildi. Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Çocuklarda karın ağrılarının birçok nedeni vardır. Geçici gaz sancısından bağırsak düğümlenmesine kadar onlarca hastalık buna neden olabilir. Çocuğunuza Debridat verildiğine göre önemli bir hastalık düşünülmemiş; ancak yakınmalar geçmeyecek olur ise hastayı gören ve değerlendiren Çocuk Hastalıkları Uzmanları size yardımcı olacaklar ve ayrıntılı bilgi vereceklerdir. Geçmiş olsun.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 21.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
8197
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.