Doktorlar

Reflü ameliyatının yan etkisi (Sorularınızın yanıtları)

Reflü ameliyatının yan etkisi (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Hocam merhaba ben reflü ameliyatı oldum fakat 6 ay geçmesine rağmen yiyemiyorum takılmalar çok oluyor geçmiyor midemden hiçbir şey üstelik bir su da içsem gaz çıkarıyorum ne yapmalıyım ilaç tedavisi var mıdır?

Ne gibi yakınmalarınız vardı da reflü ameliyatı oldunuz yazmamışsınız. Günümüzde yazılı ve görsel medyanın da körüklemesiyle son derece abartılı bir reflü furyası sürüyor. Bu nedenle (esasen son derece az olarak yapılması gereken bu) ameliyat için karar çok dikkatli verilmeli ve bu kararı mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanı onaylamalıdır. Reflü ameliyatı sonrasında birçok yan etki ortaya çıkabilir. Yakınmalarınız açısından her hangi bir ilaç tedavisinin olup olmadığını anlamak için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Mide mikrobu için yapılan gereksiz üçlü tedavi

Hocam bundan üç ay önce pangastrit+helikobakteri teşhisi kondu.14 gün üçlü kullandım. şikayetlerim daha çok arttı. Önceden agzıma arada bir gelen acı ekşi sular şimdi sürekli tekrarlıyor.ve mideme de yediklerim daha çok dokunuyor. Bu mikrop yine pozitif üçlü tedavi ardından üç aydır da xxxxx alıyorum.tekrar üçlü tedavisi başlayacagını söyledigi doktorum.sizce ne yapmalıyım.ben bu ilacın ardından daha kötü oldum. Saygılarımla.

Pangastritte üçlü tedavi kullanmak gerekmez. Kullandığınız ilaç sonrasında yakınmalarınızın geçmemesi de bu tedavinin gereksiz olduğunu doğruluyor. İşe yaramamış bir tedaviyi tekrarlamanın mantığını anlamak mümkün değil. Gereksiz tedavilerden sakınmanızın tek yolu var bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmak. Geçmiş olsun.

Üçlü tedavide yanlışlık

Merhaba hocam bir süre önce midemden rahatsızlandım helicobakteri plorii çıktı 3lü tedavi uygulandı ve ben dayanamadım endoskopi yaptırdım. Sonuç orta şiddete gastrit biyopsi sonucunda hafif şiddette kronik iltihabi hücre infiltrasyonu ve 1 adet lenfoid follikül oluşumu izlendi diye yazıyor. Lenfoid follikül kanser yumurtası mıdır teşekkür ederim.

Endoskopi yapılmadan üçlü tedavi uygulanması doğru değildir. Endoskopi sonrasında da gastrit bulunması nedeniyle üçlü tedavi gereksizdir. Lenfoid follikül midede bulunan organizmanın bir belirtisidir. Kansere neden olmaz. Gere Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hafif (?) ülser

1 ay önce doktora gittim. doktorum bana midemde sarkma olduğunu ayrıca ince bağırsakla midemin birleştiği yerde hafif ülser olduğunu söyledi. Mide sarkması ile ilgili hiçbir bilgim yok. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Yakınmalarınızı yazmamışsınız. Hangi tetkikler sonunda mide sarkması ve hafif ülser gibi teşhislerin konduğu da anlaşılmıyor. Esasen tıp fakültesine girdiğim 1978'den beri yani 30 yıl içinde hafif ülser diye bir teşhisi de ilk kez duyuyorum. Lütfen bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurun ve neyiniz olduğu hakkında bilgilenin.

Hepatitim ve bir şey bilmiyorum

Hepatit B hastasıyım kan testi idrar testi gibi sonuclarım hakkında detaylı bilgi sahıbı değılım yardımcı olusanız sevınırım. HBsAg:pozitif, Anti HCV:negatif, Anti HbcIgM negatif, Anti HBe:pozitif, Anti HBc Total:pozitif, HBV-DNA: 164*10^1/// Detaylı ve anlayabılecek kolaylıkta anlatırsanız,dıkkat etmem gereken seyler konusunda bılgılendırırsenız cok sevınırım saygılar hocam.

Hepatit B virüsü vücudunuzda var ve görüldüğü kadarıyla bir çok tetkik yapılmış. Sanırım bunun için birçok kez hekime gitmiş ve bu konuda bilgilendirilmişsinizdir. Yani hekiminiz DNA'nıza bakıp sonuçları size uzatıyor ve güle güle 3 ay sonra görüşürüz mü diyor? Bu köşede Hepatit B'yi A'dan Z'ye anlatmak mümkün değil. Üstelik bunlar arasında mutlaka bildikleriniz de vardır. Her şeyi soracağınıza aklınıza takılan soruları sormalısınız.

Büyük aptessim siyah

Benim büyük aptestim siyah rengte geliyor vede piskokuyor. Acaba büyük aptesim neden siyah geliyor bunu sonucunu bana söylerseniz sevinirim teşekür ederim iyi bayramlar doktor bey.

Büyük aptesiniz zift gibi siyah ve kötü kokulu ise bu durum (gaitayı koyu renge boyayan ilaç almıyorsanız) mide kanaması belirtisidir. Mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karaciğerimde çok az su toplanması var.bu ne kadar tehlikeli ve geçici bir durum mu?nelere dikkat etmem gerekiyor? şimdiden çok teşekkür ederim.

Karaciğerde su toplanmaz. Bu nedenle yakınmanızı doğru öğrenmeli ve buna göre sorularınızı sormalısınız.

Hepatit C

HCV RNA seyri değişiklik gösterir mi? yani ilk yıl + iken sonra - daha sonra + e dönebilir mi? - seyir virüsün çoğalmadığını ama hala vücutta bulunduğu anlamına mı gelir? Benim durumumda Anti HCV + ,HCV RNA + , ALT sınır değerde.

Anti HCV ve HCV RNA + ise bedeninizde bu virüs var demektir. İşleri ve soruları karmaşık hale getirmeden bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı, tetkiklerinizi tamamlatmalı ve gerekirse karaciğer biyopsisi olmalısınız. Başvurduğunuz hekim sonuçlara göre gereken bilgiyi verecektir. Geçmiş olsun.

Karaciğer büyümesi

21 aylık kızımın karaciğeri 2 cm büyümüş.Kan tahlilinde trombositleri büyük çıktı. Diğer kan değerleri normal. Doktordan yeterli bilgi alamadım. Dr. 3 hafta sonra tekrar tahlil yaptıracağım küçülmemişse sevk edeceğim dedi. Acaba hastalığı ne olabilir. Saygılar.

Karaciğer büyüklüğünde karaciğer fonksiyon testleri ve görüntüleme yöntemler başta olmak üzere tetkikler önemlidir. Bunlar olmadan fikir vermek mümkün değildir. Olasılıklar üzerine konuşmak da fazla yararlı değildir. Bir Çocuk Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Makatta acı

Sn. Hocam 27 yaşında bir kızım.Sigortacılık sektöründe 9 yıldır çalışıyorum. Son bir senedir oturduğum zaman makat bölgemde bir acı hissediyorum. Sanki bir basınç oluşuyormuş gibi. Kabızlık ya da benzeri bir rahatsızlığım hiç yok. Dış bölgede herhangi bir belirti yok, acaba rahatsızlığım ne olabilir ve doktora gitmek istesem yani muayene olmak istesem hangi bölüme gitmem gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar sunarım.

Yakınmanız kalınbağırsağınızın son bölümü ile ilgili olabilir. Öncelikle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Bir patoloji bulunmaz ise o bölgedeki diğer organlar da gözden geçirilmelidir. Geçmiş olsun.

Soğuk alerjisi

Sayın doktor bey, ben Almanyada yasayan 24 yasinda bir genc kizim, yaklasik 5 yildir soguga karsi allerjim oldugu ortaya cikti soguk bir seyle temas ettigim anda bütün vucudum kabariyor sisiyor kizariyor ve yaniyor yaklasik 1 saatte geciyor ama bana inanilmaz bir agri yapiyor, buradaki doktorlar hic birsey yapamayiz doyorlar bir kac ilac denedim ama hic faydasini görmedim yazin denize giremiyor veya dondurma bile yiyemiyorum. acaba bana siz veya meslekdaslarinizdan biri yardimci olabilirlermi?? gerekirse tedavi icin Türkiyeye gelmeye bile ragziyim ne olur bana yardimci olun. Saygilarimla.

Yakınmalarınız için Üniversite Hastanelerinin Alerji – İmmunoloji Bölümlerine başvurmalısınız. Gerekirse Romatoloji bölümü de sorunlarınızla ilgilenecektir. Geçmiş olsun.

Spastik kolon

16 yasindaki kizima spastik kolon teşhisi kondu. Aprazol isimli ilac verildi sonuc alamadik. Baska ilac önerebilir misiniz. Tesekkurler.

Spastik kolon kalınbağırsakla ilgili bir durumdur. Kızınıza verilen ilaç ise mide ile ilgilidir. Kızınızın mide ile ilgili yakınmaları var mı yok mu belirtmemişsiniz; ancak bu ilaçla spastik kolona ait belirtilerin azalması ya da geçmesi de zaten mümkün değildir. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit B taşıyıcısıyım

Merhaba ben hepatit B taşıyıcısıyım. Yapılan testlerde değerlerim normal çıkıyor ve usg çektirdim her şeyin normal olduğu söylendi. 30 yaşındayım bir kaç şikayetim var hepatit B'ye mi bağlı, mide ile ilgili anlayamadım. Öncelikle karnımda ve midemde gaz, genelde kabızlık, ağzımın içi paslı gibi acımsı tatlı ve nefesimde koku oluyor. Bu durumdan nasıl kurulabilirim yardımcı olun lütfen teşekkürler.

Hepatit B taşıyıcılığı durumunda her hangi bir yakınma olmaz. Yakınmalarınız varsa başka nedenledir. Mide ve kalınbağırsakla ilgili yakınmalardan söz ettiğinize göre bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Midede effeksiyon

Merhabalar, Bende uzun yillardir-genelde usutunce oluyor-midemde bazi anormallikler var. Karin icine cokuyor mide sisme yapiyor agzima sular geliyor. Böyle olunca hic su icemiyorum. Yemek yiyince de agrim oluyor. Safra kesem dahil her yerime baktirdim genelde hicbirsey cikmadi. Safra kesem hidrops diskinezik ozellikligmis. Son olarak da midem de enfeksiyon var denildi ve 2 ilac verildi. Bir aydir kullandigim halde yine ayni sekilde rahatsizlandim. Dip not olarak bagirsaklarim da tembel. Benim tam olarak neyim var bunu ogrenmek istiyorum. Yani sende su var su ilaci al, sunu ye -yeme tarzi bir teshis istiyorum ama bu zamana kadar dogru durust bir teshis konulamadi. Bu sorularimi yanitlarsaniz cok memnun olurum. Tesekkur ediyorum.

Üşütünce daha çok olmak üzere midede şişme, ağza su gelmesi ve yemekle ağrı tarif ediyorsunuz. Bu son derece kısıtlı bilgi ile bir fikir vermek mümkün değil. Midede enfeksiyon denilerek ilaç kullanmanız anlamlı değil ki zaten yarar görmemişsiniz. Safra kesesi hidropik ise onun çözüme kavuşturulması gerekir. Ortada bir teşhis olmadan öneride bulunulamaz. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 13.10.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
12205
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.