Doktorlar

Reflü ameliyatı ve gaz (Sorularınızın yanıtları)

Reflü ameliyatı ve gaz (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Reflü ameliyatı

Selam hocam ben reflü ameliyatı olalı 1 ay oldu ama gaz sorunu ve kabızlık hala var. Ne zaman geçer acaba? Yanıtlarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Mide içeriğinin yukarıya borusuna kaçması durumuna reflü denir. Reflü hiçbir zaman gaz ve kabızlığa neden olmaz. Dolayısıyla "reflü ameliyatı sonrasında gaz sorunu ve kabızlık hala var" demeniz anlamlı değil. Yazdıklarınızdan gaz ve kabızlık sorunu nedeni ile ameliyat olduğunuz sonucu çıkıyor. Eğer bu yakınmalar nedeni ile ameliyat olmuş iseniz yakınmalarınız sürecektir. Geçmiş olsun.

Safra kesesi ameliyatı

Kayınvalidem safra ameliyatı oldu safrası ve taşları alındı buna rağmen ağrıları çok şiddetli mide ağrısı ve yanlara vuran ağrıları var ne yapmamız gerekiyor? Ameliyat olalı 25 gün oldu ağrıdan duramıyor. Acilen cevap yazarsanız sevinirim saygılarımızla.

Anlaşıldığı kadarıyla kayınvalidenizin karnındaki ağrılar nedeni ile safra kesesi ameliyatı olmasına rağmen yakınmaları geçmemiş. Bu durum bize yakınmalarının safra kesesi kaynaklı olmadığını gösteriyor. Yapılacak iş yakınmalar açısından hastanın yeniden tetkik edilmesidir. Bunu nda bulunduğunuz yerdeki bir Gastroenteroloji Ünitesinde yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

Kramp

Merhaba hocam.Size bir şey sormak istiyorum sorum annemle ilgili. Yaklaşık7-8 senedir annemin bacaklarına krap giriyor çeşitli doktorlara gidip çeşitli tedaviler denememize rağmen bir sonuç alamadık bize yardımcı olursanız seviniriz.Yahut tavsiye edebileceğiniz bir doktor varsa seviniriz.İlginize şimdiden teşekkürler .İYİ ÇALIŞMALAR SİZE..

Annenizin bacaklarına kramp girmesi ortopedi (taban çökmesi vs.), damar cerrahisi (varis vs), fizik tedavi (bel fıtığı vs) ve iç hastalıkları (elektrolit dengesizliği vs) branşlarını ilgilendirir. İlgili hekimlere başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit C

Hepatit C pozitif çıktı.5 ay önce HCV RNA yaptırdık.3 200kopya /ml 615 UI /ml çıktı.daha sonra ultrasonda karaciğere bakıldı tüm her şey normal değerlerde çıktı. Eylül ayında tekrarda RNA testine bakıldı sonuç 7 988 kopya /ml 1536 UI/ml çıktı yaşım 21 ne yapmam gerekiyor?

Karaciğerinizin ne durumda olduğunun saptanabilmesi için muayenenizi yapan ve diğer tetkiklerinizi gören hekiminize sorularınızı sormalısınız. Sizi takip eden hekimin mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanı olması gereklidir. Gerekirse karaciğer biyopsisi yapılabilir ama buna hekiminiz karar vermelidir. Sağlıklı günler.

Özofagus tümörü

Babaannem seker kalp tansıyon hastası.bır aydır mıdesının ortasında acıma bogaza takılma hıssı sırtının arkasında agrı yanma var. Yapılan endoskopıde yemek borusunun bırlestıgı yerde tumor oldugu soylendı. Tek bır endoskopıde hemen tumore karar verılebılır mi?

Tarif ettiğiniz yerde bulunan tümörlerin görüntüsü çok tipik olup tek bir işlem sonunda tümör olduğuna büyük olasılıkla karar verilebilir. Bu durum ayrıca alınan biyopsilerle de teyit edilir. Geçmiş olsun.

Karında şişkinlik

Uzun süredir mide rahatsızlığı çekiyorum. Gastrit teşhisi koydular sancım ağrım yok sadece aşırı derecede şişkinlik ve gerginlik var. Özellikle yemekten sonra çok rahatsız oluyorum karnım o kadar şişiyor ki görenler 7-8 aylık hamile zannediyorlar. Az yesem de sorun aynı ilk kaşıkta şişiyor gaz giderici ve reflü ilacı verdiler ama hiç faydasını görmedim. Bugün oruç tutunca orucu açtığımda çok kötü oldum sadece bir kaç kaşık yiyebildim. Sizce ne gibi bir tedavi uygulanmalı?

Şişkinlik ve gerginlik yakınması kalın bağırsağınızla ilgili olabilir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurabilirsiniz. Muayene, ilaçlı bağırsak filmi ve diğer tetkikler sonunda gerekenler yapılacaktır. Ne gibi bir tedavi uygulanmalı sorunun yanıtını sizi tetkik eden hekiminiz verecektir. Geçmiş olsun.

Gastrit

Sayın Hocam, Eritemöz pangastrit nedir, antibiyotik tedavi gerektirimi, tedaviden kesin sonuç almak mümkün mü. Teşekkür ederim.

Gastrit midenin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlığına verilen genel bir isimdir. Başlıca tedavisi asit azaltıcı ilaçların kullanılması olup antibiyotik tedavisi çok nadir durumlarda gereklidir. Sağlıklı günler.

Karın ağrısı

Merhaba karnımda 2 yıldır sebebi bulunamayan bir hassasiyet ve sancı var genelde göbek bölgem ve sağ tarafında. 6 ay önce ağrılarım dayanılmaz oldu hastaneye yattım. Apandisimi ve büyümüş lenf bezlerinden bir parçayı biyopsiye gönderdiler yine bir sonuç yok. İnce bağırsak endoskopisi hariç tüm tetkikleri yaptılar 2 yılda 32 kilo verdim. 24 saat sancı çekiyorum. Crohn, karın zarı iltihabı veya spastik kolon olsaydı koloskopide, yapılan operasyonda belli olmaz mıydı? Umudum kalmadı psikolojim bozuldu. Her gün 6-7 tane ağrı kesici alıyorum ne yapmam lazım? TEŞEKKÜRLER.

Karındaki ağrıların çok sayıda nedeni vardır. Dayanılmaz derecede ağrılar spastik kolonda son derece nadirdir. Ayrıca 2 yılda aşırı kilo kaybı ve çok sayıda ağrı kesiciye gerek duymanız yakınmalarınızın ciddiyetle yeni baştan araştırılması gerektiğini gösterir. Hangi hastaneye yattığınızı ve hangi klinikçe araştırıldığınızı yazmamışsınız. Güvenilir bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Balgam

Hocam bende yaklaşık 5 senedir balgam oluyor. Yaklasık 3 ile 4 doktor değiştirdim akciğer filimi cektim ve antibiyotikler kullandım ama yine de aynı. Vücudum sürekli balgam salgılıyor. Anlamadım hocam sigara da kullanmıyorum. Artık sıkıldım, altı üstü bir balgam neden tedavi edilmiyor? Psikolojik rahatsızlıklarım basladı. Ne yapmalıyım? Saygılarımla.

Balgamın 2 kaynağı vardır birincisi akciğerler ki bu durumda öksürerek içerden - ciğerlerden gelir. İkincisi sinüslerden yani burnun arkasından yukardan gelir ve aşağıya doğru akar. Bu iki durum tedavi olarak çok farklıdır. Göğüs hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz Uzmanları size yardımcı olacaklardır. Geçmiş olsun.

Kalp krizi

Benim sorunum uzun zamandır süre gelen sol tarafımda ki yel gibi giren ağrılar.sol kolumu hareket ettirdiğimde sırtımın hareket sonucunda o kısmının ağrıması.Bu ağrıların kalp ile ilgili bir bağlantısı var mıdır? 24 yasındayım ve sigara kullanıyorum. Bugüne kadar hiç bir sağlık sorunum olmadı. Ama bu durumdan korktuğum içinde devamlı nabzımı ölçüp kalp krizimi geçireceğim havalarındayım. Nabzımı aralıklarla ölçtüğüm zaman 80 ile 90 arasında cıkıyor devamlı. Bu durum psikolojik bir durum mudur acaba?

Kalp krizinden korkuyor ama kalp krizine neden olabilecek sigarayı içmeye devam ediyorsunuz. Eğer çok korkuyorsanız öncelikle sağlığınızı düşünüp kalp hastalıklarına neden olan sigarayı bırakmalısınız. Sağlıklı yaşam için gösterdiğiniz özen ile birlikte başvuracağınız hekimler size yardımcı olacaklardır.

Hocam öncelikle bize böylesine faydalı bilgiler verdiğiniz için öncelikle sizi kutluyorum benim sorunum aşırı derecede geğirmek. istediğim zaman geğirebiliyorum bir nevi alışkanlık haline geldi bende acaba zararı var mıdır? geçen sene mide ağrısından dolayı endoskopi yapıldı bir şey çıkmadı. babama mide kanser teşhisi kondu ve kendisini 20 gün önce kaybettik .biz çocuklarına endoskopi yapıldı. acaba bulaşıcımı yoksa irsi mi? bende 3 mgr. midazolam diye bir şey çıktı. bunun ne anlama geldiğini merak ediyorum. şimdiden çok teşekkür eder görevinizde başarılar dilerim sağolun.

Öncelikle başınız sağ olsun. Birinci dereceden yakınları mide kanseri olanlar bu hastalık açısından risk altındadırlar. Bu nedenle midelerine bakılmalı ve H. pylori mikrobu varsa yok edilmelidir. Midazolam işlem sırasında kullanılan ilacın adıdır. Bir hastalık değildir. Mide açısından ve geğirme için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvuracak olursanız gerekli takip ve tedaviniz yapılacaktır.

Mi.de ve H.pylori

Merhabalar 22 yaşındayım.Benim sorunum 1 yıl öncesine kadar midemde H. paylori mikrobu vardı. 6 ay kadar ilaç tedavisi gördüm ve benden endoskopi istediler.endoskopi sonucumda birkaç tane ödem ve kardiya yetmezliği birlikte pangastrit yazıyordu. Bu aralar tekrar mide ağrılarım başladı sanki midemi deliyorlar gibi oluyor. Yüz üstü yattığım zaman biraz rahatlıyorum. Sizce doktora gitmeli miyim yoksa verdikleri mide ilaçlarını kullanmaya devam mı etmeliyim? Bana açıklayıcı bir cevap yazarsanız sevinirim iyi günler.

Anlaşıldığı kadarıyla mide asidiniz fazla ve bu da sizi rahatsız ediyor. Midenizdeki mikrobun yok edilmesi gerekli olmayabilir. Kendi başınıza ilaç kullanmayın. Ayrıca midenizde olma olasılığı bulunan mikrobun gereksiz yere yok edilmemesi yani gereksiz ilaç kullanma olasılığına karşı mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Erkek arkadaşımın karaciğerindeki enzimler yükselmiş bunun için nasıl beslenmesi lazım. Bu hastalığı nasıl geçirmesi lazım bana yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşınızın beslenmeden önce karaciğer enzimlerinin niçin yükseldiğinin saptanması gerekir. Karaciğer hastalıklarında özel bir perhiz yoktur; ancak son dönem sirozlu hastalarda gerekli düzenlemelere gidilir. Yurdumuzda en çok hepatit virüsleri enzim yüksekliğinden sorumludur. Arkadaşınızın durumunun bulaşıcı olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Geçmiş olsun.

Ben çok aşırı mide ağrısı çekiyordum doktora gittim endoskopi istedi yaptırdım sonucu size yazıyorum bilgilendirirseniz çok sevinirim Servikal, torakalve distal özefakus normal bulundu. zçizgisi 35cmde geçilerek mideye girildi. kardia, fundus, korpus hiperemik görünümdeydi. retrofleksiyonda cardia endoskopi tam olarak kavramıyordu. antrum hiperemik, submukozal damar ağı belirgin görünümdeydi. pilor kanalı geçilerek bulbusa girildi. duodenum 1. kıta mukozasında yer yer eritamatöz alanlar mevcuttu. duodenum 2,kısım normal bulundu. çıkışta h.piloru için antrumdan örnekleme yapılarak işlam sonlandırıldı. tanı bulbit antral gastrit minimal hiatal yetersizlik medikal sonrası endoskopik kontrolü önerilir.

Midenizde asit fazlalığına bağlı sorunlar var. Yazdığınız sonuca göre endoskopinizin tekrar edilmesi gerekmez. Gereksiz girişim ve tedavilerden kaçınmak için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve tedavi olmalısınız. İlaç tedavisi ile tümüyle düzelebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Boğaz yoluyla gaz

İyi günler Sayın Nevzat Aksoy iki senedir devamli bogaz yoluyla gaz cikariyorum okulda olsun is yerinde olsun cok utaniyorum nasil önlem alabiliriim yada ne tavsiye edebilirsiniz çok teşekkür ederim.

Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız yakınmalarınız kısa süre içinde tümüyle sona erecektir.

Dedemin göbeği kaçıyor

Öncelikle iyi günler sayin Nevzat bey benim bir dedem var 75 yaşında son iki senedir fenalasiyor göbek kacma olayi galiba sanirim nefes alamiyor midesi cok sertlesiyor sanki kriz galiyor annem sirtini midesini ovarak cana geliyor rengi sapsari oluyor nereye gittiyse bir anlam veremediler lütfen bizi bilgilendiriseniz cok sevinirim. Bir de dedem gece birden tutluyor ansizin sanki kosmus gibi nefesini cok hizli hizli aliyor rengi sapsari oluyor tansiyonu 21 e cikiyor o anda birde göbegi kaciyor diye annem göbegine bardak koyuyor acaba oda yaparmi birde ses kisilmasi oluyor ne yapacagimizi sasirdik lütfen bize yardimci olun tesekkür ederim.

Göbek bir yere kaçmaz. Ayrıca anlattığınız yakınmaların göbekle ya da çevresindeki dokularla bir ilgisi yok. Dedenizin öncelikle kalp ve akciğer sorunları başta olmak üzere tetkiki gerekir. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir İç Hastalıkları Kliniğine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karnıma iğne batıyor

Merhaba hocam. apandis bölgesi civarında ara sıra ağrı oluyor ve kımıldatmıyor.(sanki biri içeriden iğne batırıyor). uzanınca 1-2 dakikada geçiyor. film-ultrason-tahlil hiçbirinde bir şey çıkmadı. ama hala oluyor. Saygılar.

Sağ alt kadranda olan yapışıklıklar, bağırsak hastalıkları, fıtıklar ve seyrek olarak o bölgenin izdüşümünde bulunan eklemdeki sorunlar anlattığınız yakınmalara neden olabilir. Gerekli muayeneden sonra bu yazıdım durumlara yönelik tetkikler yapılabilir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 22.09.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
11631
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.