Doktorlar

On beş yıldır çekiyorum (Sorularınızın yanıtları)

On beş yıldır çekiyorum (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor.

Merhaba sayın hocam benim şikayetim mide ve bağırsaklarımda şişkinlik olması ve içimin çürük gibi acıması. Endoskopi yapıldı ve sinirsel olduğunu söyledi ilaç dahi vermedi her şeyin beyinde bitirmeni gerektiğini söyledi. Ben bu hastalığı 15 yıldan beri çekiyorum bir sürü doktora gittim ama hiçbir sonuç vermedi benim sorunum nedir? ne yapmalıyım hocam şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir kişideki yakınmalar organ veya sistemlere bağlı olabilir ya da sinirsel olur. Yapılan tetkikler normal çıkar ve organlara ait bir patoloji bulunmaz ise sorunun psikolojik olduğu düşünülür. Sanırım aradan geçen 15 yıl içinde çok sayıda tetkik yapılmış ve hep normal denmiş. Yani yakınmalarınız var ama altta yatan önemli bir hastalık yok. Yakınmalarınızın üzerinde durmamanın tek yolu yapılan tetkiklere ve o tetkiklere normal diyen hekimlere güvenmenizdir. O güveni sağlayacak hekimi bulana kadar arayışınızın sürmesi çok doğaldır. Geçmiş olsun.

Gaz

Sabahları uyanmadan önce midemde gerilme varmış gibi ayaga kalkınca gaz çıkınca rahatlıyorum özellikle sabahları uyanmadan önce oluyor neden çok ileri derecede dr fobim var, yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Bağırsakta biriken gazları gün içerisinde çıkartarak rahatlamak mümkünken bazı kişilerde gece boyunca gaz çıkarma işleminde bir azalma görülebilir. Aynı durum yutulan hava ile ilgili olarak mide de görülebilir ki bu durum sizdeki yakınmaya neden olmaktadır. Yine de bir hekime başvurmanız ve muayene olmanız gereklidir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Adet döneminde morluk oluyor

Merhaba Dr. Bey ben 35 yaşında 2 çocuk annesiyim. benim adet dönemime rastlayan bacaklarımın bir kaç yerinde oluşan morluklar adet dönemiyle başlıyor ve adet bitince kayboluyor. herhangi bir çarpma vurma söz konusu değil ağrılıda değil fakat beni tedirgin ediyor sebebi ne olabilir nasıl bir yol izlemeliyim? yönlendirirseniz sevinirim teşekkürler.

Adet dönemlerinde bedendeki hormon değişimine bağlı olarak bazı belirti ve bulgular görülebilir. Sizdeki durum yalnızca adet dönemlerinde oluyorsa fazla bir sorun olmadığı düşünülebilir. Yine de bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanız önerilir.

Gastrit

Merhaba, midemdeki şikayetlerim yüzünden mide filmi çekildi.gastrit teşisi kondu.trio diye bir ilaç kullandım ama ağrılarım devam ediyor. gaz sancılarım var ve sırtıma vuruyor.ara ara kasıklarımda sancı oluyor bunlar normal mi yani mide ağrısından mı yoksa başka bir rahatsızlık olabilir mi? teşekkür ederim.

Gastrit ve midesinde mikrop olan kişilere verilen ilaç tedavisi ile ancak on beş hastanın birinde sonuç alınır. Dolayısıyla size verilen ilacın iyi gelmemesi beklenmeyen bir durum değil. Yakınmalarınızın mideden mi yoksa kalınbağırsaktan mı olduğuna karar verecek kişiler Gastroenteroloji Uzmanlarıdır. Geçmiş olsun.

Mide şikayetim için genel cerraha gittim

Hocam. ben 20 yaşında bir bayanım.1.5 ay önce mide şikayetlerden dolayı bir genel cerrahi uzmanına başvurdum ve bana endoskopi yapıldı patoloji sonucunda ise mide; kronik gastrit h.pylori(+) çıktı.buna karşılık sonucumu bir dahiliye uzmanına gösterdim bana midemde mikrop olduğunu söyledi ve ilaç tedavisine başladı.kullandığım ilaç trio14, helipak ve pantpas 40 mg. ama daha sonra tekrar doktora gitmedim. bu aralar ise midemde yanma var ve son 1 ay içerisinde zayıfladım 57 kilo iken 54 oldum. bunun sebebi rahatsızlığım olabilir mi? Son zamanlarda aşırı stres altındayım.

Mide yakınmaları için genel cerrahiye niçin başvurdunuz anlaşılmıyor. Ameliyat mı olacaktınız? Ayrıca hekiminizin de branşı dışında size niye bakmış olduğu da anlaşılmıyor. Kronik gastritte midedeki mikrobu yok etmek önerilmez. Bu tedavideki başarı şansı %10'dan azdır. Ayrıca 14 günden fazla kullanılmaması gereken bu ilacı da (yazınızdan anlaşıldığı kadarıyla) fazla kullanmışsınız. Yakınmalarınızla ilgili bölüm Gastroenterolojidir. Stresli durumlarda iştah azalması ile ilgili olarak görülebilirse de bunun böyle olup olmadığı ancak yapılacak muayene ve tetkiklerle belli olur. Sağlıklı günler diliyorum.

Karaciğer ve dalak büyüklüğü

Abdominopelvik ultrasonografik değerlendirilmesi sonucunda dalak ve karaciğer normalden hafif derecede büyük çıktı. böyle bir durumda hangi tetkikler yapılabilir. sebepleri nelerdir. şimdiden teşekkürler. yardımcı olursanız seviniriz.

Karaciğer ve dalak büyüklüğü önemli bir durumdur. Ülkemizde Hepatit virüslerine bağlı karaciğer hastalıkları sık görüldüğünden her 2 organın büyümesinde en başta bu durum düşünülür. Hangi hastalıkların olabileceği veya hangi tetkiklerin yapılacağı konusu uzun ve bu köşeden aktarılması fazla gerekli değil. Mutlaka bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit B ve safra kesesi

İyi günler hocam ben 32 yaşındayım 4 senedir Hepatit B taşıyıcısıyım düzenli bir şekilde kontrollerime gidiyorum. geçen sene safra kesemde taş olduğu öğrenildi hemen ameliyat olmam gerektiğini söylediler bende oldum şimdi korkuyorum. hem Hepatit B taşıyıcısıyım hem de safra kesem yok peki hocam karaciğerimi yormaz mı yani karaciğerimi yormamam için neler yapmam lazım şimdiden teşekkürler.

Safra kesesinin olmaması ile karaciğer yorulmaz. Safra kesesinin olmaması ile hepatit B arasında da bir ilişki yoktur. Esasen karaciğerin yorulması diye bir durum da söz konusu değildir. Bu bağlamda karaciğeri yormamak gibi bir düşünce yerine (spor yapmak, kötü alışkanlıklardan uzak durmak, dengeli ve düzenli beslenmek gibi) genel sağlık önlemlerinin uygulanması yeterlidir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Karaciğerde yağlanma

Sayın hocam 35 yaşında 1.78m boyunda ve 85 kiloyum. 2 yıl önce karaciğer enzim değerleri yüksek çıktı. Yağ ve hayvansal gıdaları az yerim, alkol kullanmam ve çoğunluklada hareketliyim. Biyopsi yaptırdım yağlanma dendi. bir yıl ursofalk kullandım enzim değerleri geriledi ama normale inmedi. Yağlı yemiyorum, migrenim olduğu için sürekli ağrı kesici alıyorum. Şimdi enzimlerim yüksek çıktı tekrar ursofalk tedavisine başlandı. Ben bu karaciğer yağlanmasından kurtulamaz mıyım hep diyet yapıp ursofalk mı kullanacağım. saygılarımla...

Yedi kilo fazlanız var. Zayıflamanız gerekiyor. Bunun dışında karaciğer yağlanmasında ursodeoksikolik asidin etkinliğinin fazla olmadığı yönünde çalışmalar vardır. Sizde de karaciğer enzim değerlerinizde kullandığınız ilaca bağlı gerileme olmasına rağmen normale inme olmamış. Bu açıdan bir Gastroenterologa başvurmalı ve diğer tedavi seçenekleri açısından değerlendirilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Karaciğerde damar genişlemesi

Merhaba doktor bey benim sorum babamla ilgili. babamın karnında sancıları ve sırtına vuran acıları oluyor.bir çok tahlil yapıldı.çekilen emar sonucunda karaciğer de damar genişlemesi olduğunu söylediler. bunun hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. çok ciddi bir durum mu neler yapılabilir. Teşekkür ederim..

Karaciğerde damar genişlemesinden kastınız sanırım hemanjiyom olmalı. Eğer o ise hekiminizin belirleyeceği aralıklarla görüntüleme tetkikleri ile (bu ultrasonografi olabilir) takip edilecektir. Hemanjiyom zararsızdır ancak zaman içinde büyüme olursa ameliyatla alınması düşünülebilir. Gastroenteroloji ünitelerince takip edilmelisiniz. Bu arada belirttiğiniz yakınmaları hemanjiyomla açıklamak mümkün değildir.

Akciğerde su toplanması

Sayın Hocam annemin akciğerlerinde su vardı, alındı. Üniversitede bütün tetkikler ve bronkoskopi tüberkuloz kültürü, deri altı ilaç tetkikleri yapıldı. Ayakta tedavi için çeşitli ilaçlarla taburcu edildi. ilaçların bitiminde kontrole gelin denildi. Bu arada film çektirdik.tekrar su oluştuğunu söylediler. kalp yetmezliğinden oluşmadığını kalp doktoruna muayene ettirerek öğrendik. bunların dışında başka neden kaynaklanabilir. bağırsaklardan kaynaklanabilir mi? Siz ne önerirsiniz?

Akciğerin dış zarında su toplanması başlıca akciğer ve kalp hastalıklarında olur. Diğer sistemlere ait su toplanmalarında (karın, ayaklar, göz kapakları gibi) başka doku ve organlarda da sıvı birikimi olacaktır. Sorununuz bağırsaklarla ilgili gibi görülmüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanları bu duruma bir açıklık getireceklerdir. Geçmiş olsun.

Karaciğer kisti

Merhaba benım sorunum karacigerımde kıst oldugu saplandı. doktorlar bunun ıcın ılac vermedıler. bana bu senınle kardes dedıler.buna benım hangı zaman aralıklarında baktırmamızı onerırsınız bana herhangı bır rahatsızlık vermıyor .bu gıbı durumlarda amelıyat sartmıdır.

İçi sıvı dolu oluşum demek olan kist açısından gerekli tetkikler yapılmış ve bunun basit bir kist olduğu belirlenmişse belli aralıklarla yapılacak görüntüleme yöntemleri ile takipten başka yapılacak ek bir tetkik yoktur ve tedavi de gerekmez. Geçmiş olsun.

Hepatit B taşıyıcısı

İyi günler Dr.bey ben 39 yaşındayım ve geçen hafta kusma şikayeti ile gittiğim hastanede yapılan tetkikler sonucu hepatit B taşıyıcısı olduğumu öğrendim. Çocuklarım ve eşimde bu bulguya rastlanmadığı gibi çocukların aşılı olduğunu ve aşının tuttuğunu tespit ettiler. Eşim aşısız ona da aşı yapılacak . Sorum şu bu hastalıkta tedavi yolu söz konusu mu . Bir diyet yapmam gereklimi? Sizin tavsiyeleriniz neler? Şimdiden ilginize, Teşekkür ediyorum.

Hepatit B taşıyıcısı iseniz 6 ay ara ile bir Gastroenteroloji Ünitesinde düzenli olarak takip edilmelisiniz. Gereksiz tetkik ve tedavilerden kaçınabilmeniz için başka branşlara başvurmanız önerilmez. Şu anda bir hastalık söz konusu olmadığından tedavi de gerekmez. Özel bir diyet ya da bitkisel ilaç kullanmanız da son derece gereksiz ve yararsızdır. Sağlıklı olun mutlu kalın.

Bakteri ve kültür

Annem 47 yaşında uzun bir süredir ülser tedavisi görüyordu. Fakat mide ağrıları devam ediyor. Doktoru bakteri bulunduğunu söyledi. Bakteriye kültür yapılırsa ona göre bir tedavi olabileceğini söyledi. Benim öğrenmek istediğim Türkiye'de hangi kurum bu kültür testini yapıyor ve maliyeti nedir. teşekkür ederim.

Ülser tedavisinin prensipleri bellidir. Ülser ile birlikte midede mikrop da var ise onun da tedavisi gerekir. Ancak midedeki mikrop ağrıya neden olmaz. Yani ülserin iyileşmesine karşın ağrılar var ise midedeki mikrobu yok etmekle bu ağrıdan kurtulamazsınız. Ağrının başka nedenleri araştırılmalıdır. Bu nedenle (fazla maliyeti olmayan) H. Pylori kültürü gerekli olmayabilir. İlle yapılacak diyorsanız Üniversite Hastanelerinin Mikrobiyoloji Ünitelerine sormalısınız. Geçmiş olsun.

Farenjit, sigara ve kanser

Hocam ben 29 yaşındayım yaklaşık 7 senedir sigara içiyorum son bir yıldır faranjit dedikleri çok şiddetli çene boyun ağrıları çekiyorum yutma bazen normal bazen anormal nefes alırken sanki açık yara var boğazım yanıyor KBB uzmanları sürekli gittiğimde aynayla bakıp bir şeyin yok diyip geri gönderiyorlar şimdi sizden ricam doktorlar bu konuda faranjitle kanseri ayırt edip kesin olarak anlayabilir mi bir görüşte çok teşekkür ederim. Saygılarmla.

Kanserden korktuğunuz anlaşılıyor; ancak anlaşılmayan bir durum daha var o da sigaranın kansere neden olduğunu bilmenize karşın içmeye devam etmeniz ve sonra da acaba kanser miyim diye sormanız. Sağlığınızı çok önemsiyorsanız önce sigarayı bırakmalı sonra sorularınızı ilgili branş hekimlerine sormalısınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 21.02.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
11154
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.