Doktorlar

Nefes alınca göğüste batma (Sorularınızın yanıtları)

Nefes alınca göğüste batma (Sorularınızın yanıtları)

Nefes alırken özellikle adet dönemlerinde sürekli bir ağrı ve saplantı gibi acılar oluyor...

Merhabalar, benim göğsümde nefes alırken özellikle adet dönemlerinde sürekli bir ağrı ve saplantı gibi acılar oluyor. Bu ağrı ve acılar klimaların çalıştığı yerlerde daha da çok oluyor. 5 yıl önce zatürre başlangıcı teşhisiyle göğüs hastanesinde 10 günlük bir tedavi gördüm. Ama o gün bu gündür bu ağrılar hala bitmedi, röntgen çektirdiğimde bir şey çıkmıyor, kan tahlillerim düşük çıkıyor. Sizlerden yorum bekliyorum. Emeğinize sağlık.

Daha önce geçirmiş olduğunuz akciğer sorunu nedeni ile akciğer ilke onu çevreleyen dış zarda yapışıklıklar oluşmuş olabilir. Bu durumda zaman zaman özellikle nefes alma sırasında iğne ya da bıçak saplanır tarzda ağrılar olabilir. Yapılan tetkiklerde bir sorun çıkmaması bu durumu akla getirir. Bunun dışında kan tahlillerinizde nelerin düşük çıktığını yazmamışsınız. Sanırım bu açılardan bir İç hastalıkları uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır.

Göğüste şişlik ve ağrı

Sayın hocam sol göğüs bölgem de şişilk ve ağrı var. Göğüs ve kalp uzmanlarına gittim, bir şey yok dediler 6 yıldır kemik erimesi ilaçları, kas gevşetici ve ağrı kesiciler kullandım ayrıca 3 gün süre ile 3 - 4 kaşık zencefil kullandım. Uzun süreli ilaçlar ve zencefil (çok yakıcı) nedeni ile göğsümde şişlik ve borusunda herhangi bir yara olabilir mi ? Saygılarımla....

Göğüste sol yanda bir şişlik varsa sanırım bu şişlik için bir şeyler denmiş olmalı. Bir şey yok denmişse sanırım bu durum anatomik normal bir varyasyon olarak düşünülmüştür. Kullandığınız ilaçlar veya bitkiler yemek borunuzda tahriş yapmış bile olsa bu şişliğe neden olmaz. Eğer yutma ile ilgili bir sorununuz varsa o zaman endoskop ile yemek borunuza bakılmalıdır. Geçmiş olsun.

Siroz

Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum kız arkadaşımın babasına siroz teşhisi konmuş sanırım söylenene göre de ilerlemiş düzeyde. Bunun tedavisi var mı? Tam bir bilgiye ulaşamıyorum karaciğer naklinin yapılamayacağı söylenmiş. Bize yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim. Cevabınızı acilen bekliyorum. Tekrar teşekkürler.

Siroz çeşitli nedenlere bağlı olarak karaciğerin fonksiyonlarını büyük ölçüde kaybetmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Siroz oluştuktan sonra geriye dönüş olmayacağından kesin etkili tek tedavi karaciğer naklidir ki bu da ne yazık ki öyle kolay bir işlem değildir. Hastaya nakil ile ilgili üniteden nakil olamayacağı söylenmişse doğrudur. Yapılacak iş hekim gözetiminde takibinin ve ortaya çıkan yakınmaların tedavisinin yapılmasıdır. Geçmiş olsun.

Hocam makatımdan kan geldi neden olur? Saygılar.

Makattan olan kanamalar genellikle hemoroitlere bağlıdır; ancak bağırsakta polip (et beni), ülserler ve kanserler de aynı yakınmaya neden olacağından bu durumun araştırılması gerekir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesince değerlendirilmeniz ve bağırsağınızın son kısmına endoskopik olarak baktırmanız gerekir. Geçmiş olsun.

Mide ağrısı

Şiddetli mide ağrısı iki gündür ağrıyor bastırınca acıyor hafif bir mide bulantısı var sebep ne olabilir. Teşekkürler.

Bazen kısa süreli mide ağrıları hepimizin başına gelen bir durumdur. Bu içtiğimiz bir ilacın veya yediğimiz bir besinin dokunması gibi genellikle geçici bir durum olabilir; ancak yakınmalarınızın uzun sürmesi halinde bu durumun araştırılması gerekir. Sizdeki uzun süren ve süreceğe benzeyen bu durum için muayene olmalısınız.

Baş ağrısı

Merhabalar baş ağrısı aşırı derecede halsizlik kabızlık göz kararması vücudumun kendinden geçmesi aniden vücut boşalması var ne yapmalıyım?

Peş peşe yazdığınız bu yakınmalarda aklımıza kan basıncı ile ilgili bir sorun başta olmak üzere birçok durum geliyor. Doğaldır ki bütün bunların araştırılması için bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Annemin plt oranı 114 dür.bu oran üzerinde beni bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler.

Annenizin yakınmalarını, niçin bu tetkik veya tetkiklerin istendiğini ve çıkan sonuçlara göre bunu isteyen hekimin ne söylediğini belirtmemişsiniz. Plt değeri en çok kan ve karaciğer hastalıklarında azalırsa da altta yatabilecek olan patolojilerin araştırılması gerekir. İç Hastalıkları Uzmanları size yardımcı olacaklardır.

İdrar yolu iltihabı

Merhaba hocam idrar yolu iltihabından korunmak için ne çeşit yemek ve sebze yemek gerekir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

İdrar yolu iltihabını önleyici bir perhiz yoktur. Özellikle bayanlarda organlarına yakınlığı nedeniyle daha sık görülen idrar yolu iltihapları için genel sağlık kurallarına uymak gerekli ve yeterlidir.

Kasıkta ağrı

Sırtımda sol kaburga başlangıcımda sol kasığıma doğru bağlantılı bir ağrı var. Bazen büyük aptesimi yaparken bazen de idrara çıktığımda daha çok fazlalaşıyor sebebi ne olabilir?

Anlattığınız biçimde olan Kasık ve karın ağrılarında kalınbağırsak ve idrar yolları ile ilgili hastalıklar akla gelir. Tarif ettiğiniz yakınmalar her iki organda görülebilen spazmlara bağlı olabilir. Bu nedenle aynı zamanda İç hastalıkları Uzmanı da olan gastroenteroloji Uzmanlarına başvuracak olursanız sorununuz çözümlenecektir.

Karında şişlik

Karnımda sürekli şişlik mide bulantısı ve ellerimde de şişlik görülüyor. tahlil yaptırdım bir sonuç bulunamadı ne yapabilirim soruma yanıt verirseniz sevinirim.

Karında şişlik ve bulantı nedeni ile bir Gastroenteroloji Ünitesinde araştırıldınız ve bir şey bulunmadı ise bu durum spastik kolon olabilir ki bunun size söylenmiş olması beklenir. Ellerde şişlik ise ayrı bir durumdur ve Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanları bu konu ile ilgileneceklerdir.

Midede ağrı

Hocam iyi çalışmalar benim problemim göğüs altımın mideme doğru olan kısmında ağrılar var. Dahiliye ve gastroenteroloji dr göründüm bana çeşitli mide ilaçları yazdılar. Çünkü aynı zamanda midemde ve sırt kısmımda ağrılar vardı. Ultrosona da girdim dalak büyümesi var dediler. Boyutları 131 mm çıktı. Verilen tüm ilaçları düzgün şekilde kullanıyorum fakat göğüs altımdaki ağrı devam ediyor. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Kullandığınız mide ilaçlarına karşın ağrılarınız sürüyorsa yakınmalarınızın kaynağı büyük olasılıkla mide değildir. Kalınbağırsak, pankreas, safra kesesi gibi diğer organlar da akla gelmeli ve bu nedenle daha geniş kapsamlı olarak araştırılmalısınız. Ayrıca dalak büyüklüğü de gözden geçirilmelidir. İlgili hekimlere yeniden başvurmalı ve ilaçlara karşın yakınmalarınızın sürdüğünü belirtmelisiniz. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 18.07.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
28156
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.