Doktorlar

Midemdeki sorunlardan bıktım! (Sorularınızın yanıtları)

Midemdeki sorunlardan bıktım! (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Midem yanıyor

7 yıl önce mide ağrısı ve yanmadan dolayı doktora gittim, gastrit teşhisi koydu. Gastrosidin hapı verdi. Önceleri iyi geliyordu ama artık pek fayda etmiyor. Midemde yanma çok oluyor, kramp giriyor, sanki canım çekiliyor. Sizce nedendir? Saygılar.


Yakınmalarınız nedeni ile gittiğiniz hekim tarafından gastrit tanısı konulmuş; ancak 7 yıl oldukça uzun bir süre. Bu nedenle yakınmalarınızın yeniden değerlendirilmesi gerekir. Midenizin son durumunun anlaşılabilmesi için size yakın bir sağlık kuruluşunda Gastroenteroloji Uzmanlarınca endoskopi yapılmasının yararlı olacağı kanısındayım. Midenin koşulları değerlendirildikten sonra yapılacak tedavi ile rahatlayacağınızı düşünüyorum. Sağlıklı günler...

Ağzımda acı tat var

Midemde yanmalar oluyor ve ağız kısmımda acı tat hissediyorum. Bir de ufak aptes yaparken koku oluyor ve yedikten yarım saat sonra acıkıyorum ve yemek yemezsem midem ağrımaya başlıyor. Lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim.


Midenizdeki yanmalar midenizdeki asidin fazla olabileceğini düşündürüyor. Yemek yedikten kısa süre sonra acıkma da şeker hastalığı gibi sistemik bir durum nedeni ile ortaya çıkabilirse de genellikle ülserin ve asit fazlalığının bir belirtisidir. Normalde yemek borusu ile mide arasında bulunan kapağın çalışmasının bozulması ile midedeki asidik materyal yemek borusuna kaçabilir (reflü). Bu da ağızda acı tat duygusuna yol açabilir.

Ayrıca idrardaki kötü koku uzun süren açlık sonrasında, idrar yolu enfeksiyonlarında ve şeker hastalığı gibi durumlarda olabilir. Bu nedenle (aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan) Gastroenteroloji Uzmanları, size yardımcı olabilirler. Güvendiğiniz bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmanız önerilir. Sağlıkla kalın.

Midem ekşiyor

Doktor bey midemde yanma, ekşime ve aşırı derecede gaz yani geğirme oluşuyordu. Yapılan tetkikler ve endoskopi sonucunda gastrit ve reflü olduğu ve bakteri bulunduğu tespit edildi. Helikobacter pylori olarak belirlendi. Helipak ve lanzedin ıle tedavi edilmek istendi fakat çok etkili bir tedavi olmadı. Siz neler önerirsiniz? Tekrar bir endoskopi yaptırmam gerekir mi? Teşekkür ederim.


Gastrit ve reflüde midede bulunan mikrobu genellikle yok etmiyoruz. Sayfamızda bulacağınız "Helicobacter pylori" başlıklı yazımı okur iseniz orada kimlerin midesindeki mikrobun yok edilmesi gerektiğini ayrıntıları ile açıkladım. Sorununuz doğrudan bu mikroba ait olmadığından yakınmalarınızın tedaviye fazla cevap vermemesi beklenmeyen bir durum değil elbette. Güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurunuz. O size gerekenleri yapacaktır. Sağlıcakla kalın.

Midem huzursuz

Ne zaman yemek yesem midemde bir rahatsızlık oluyor. Biraz geç vakitte yemek yesem sabah kalktığımda midem bulanıyor ve ağrım oluyor. Sol tarafta boşluğumda bir ağrı oluştu. 3-4 gün öncede küçük tuvaletimi yaparken sancı ve yanma oldu, birkaç gün sürdü. Ağrı kesici içtim ve geçti. Şimdi de boşluğumda ağrı var.


Anlaşıldığı kadarıyla mideniz biraz huzursuz. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmeniz ve o gerek görür ise endoskopi yaptırmanızda yarar olacağı kanısındayım. İdrar yaparken yanma, sızlama ve sancı üriner sistem (idrar yollarına ait) enfeksiyonunu düşündürüyor. Bu nedenle yakınmalarınız geçmiş gibi olsa bile (aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan) Gastroenterologa başvurmanız halinde hem mide hem de idrar yolları ile ilgili tüm sorunlarınız çözümlenecektir. Sağlıklı olun, mutu kalın.

Makattan kanama

Kabızlığım var ve tuvalete gittiğimde az bir miktarda kan geliyor. Ayaklarımda halsizlik var, yorgunluk var. Sürekli baş ağrısı ve erken yorulmalar var.


Kabızlık hallerinde aşırı ıkınmaya bağlı olarak bağırsağın son kısmında olan hemoroitlerden kanama olabilir; ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başka hastalıkların da makattan kanamaya yol açabileceğidir. Yani yıllarca hemoroit kanaması olan bir hastada günün birinde hemoroite bağlı olmayan bir kanama meydana gelebilir. Fakat hastalar bunu yıllardır süren hemoroit kanamaları zannedebilirler ki bu da büyük bir hatadır. Bu nedenle makattan olan kanamalarda dikkatli olunmalı ve makul aralıklarla bağırsağın son kısmını kontrol ettirmelisiniz. Yorgunluk ve halsizlik için ayrıntılı biçimde taranmanız gereklidir. Bu nedenle kanama ve halsizlik yakınmalarınız için İç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmenizde yarar görüyorum. Sağlıklı günler diliyorum.

Midem bulanıyor

Merhaba Nevzat Bey, ben 9 aylık evliyim. Benim sorunum midemin bulanması. 3-4 gündür midem feci şekilde bulanıyor. Hamile miyim diye test yaptım ama sonuç negatif çıktı. İstifra da edemiyorum, sadece midem bulanıyor. Sizce nedeni nedir. Şimdiden sorumu cevaplayacağınız için teşekkür ederim.


Genellikle kusmanın da eşlik ettiği bulantının oldukça fazla nedeni vardır. Yalnızca bulantınız olduğunu yazıyorsunuz ki bu organlara bağlı hastalıklarda olabileceği gibi sinirsel de olabilir. Sıkıntı ve strese bağlı olanların ayırt edilebilmesi için organlara ait olabilecek tüm hastalıkların taranması gerekir. Bulantı genel olarak mide ve bağırsak hastalıklarında, virüsler, bakteriler ve parazitlere bağlı hastalıklarda (her türlü enfeksiyonlar ve bu arada idrar yolları iltihabı), merkezi sinir sitemi - beyin ve kalp damar sistemi hastalıklarında, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak, endokrinolojik ve metabolik hastalıklarda (şeker hastalığı,üremi, paratiroit hastalıkları, adrenal yetersizlik gibi), kulak ve gözü ilgilendiren durumlarda ve gebelikte ortaya çıkabilir (ki siz bunun için test yaptırmışınız). Bu nedenle hem İç Hastalıkları hem de mide yönünden size yakın bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurursanız size yardımcı olunacaktır. Sağlıklı günler.

Memede kütle

Ben yaklaşık 1 hafta önce memede oluşan bir ağrı için genel cerraha gittim. Bana 1 cm kütle olduğu ve biyopsi yapılması gerektiğini söylendi ama ben yaptırmadım ve 2 ayrı doktora yine gittim. Birinde aynı sonuç diğerinde hiçbir sorun olmadığı çıktı. Şimdi kafam çok karışık, hangisi doğru, hangisi yanlış bana yol gösterin. Ne yapmam gerek... Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.


Göğüste olan kütleler önemli olabilir. Bu nedenle memede bir kütle saptandığında başta mamografi ve ultrasonografi olmak üzere gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Bu tetkikler sonunda kesin karara varılamaz ise daha ileri tetkiklere gidilmelidir. Hastalığınız ile ilgili elinizdeki sonuçları görmeden kesin bir fikir yürütmek elbette olanaksız. Ancak iki ayrı hekim biyopsi önermiş ise bunun da göz ardı edilmesi de biraz zor. Bu nedenle güvendiğiniz bir hekimin takibine girerek önerileri doğrultusunda hareket etmeniz uygun olur kanısındayım. Geçmiş olsun.

Mide delinmesi

Merhabalar ben 1 sene önce mide ameliyatı geçirdim. Hastalığım mide delinmesi. Ameliyat başarılı geçti; fakat geçen haftadan beri yine midem ağrıyor. Zararlı hiçbir şey yemedim. Bu ağrıya da bir anlam veremiyorum. Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Şimdiden size çok teşekkürler.


Bir yıl önce önemli bir mide sorununuz olmuş. Bundan sonra takip edilip edilmediğinizi bilmiyorum; ancak daha önce geçirdiğiniz operasyonu göz önüne aldığımda mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız (ve yakınmalarınızın kaynağının mide olduğu düşünülürse endoskopi yaptırmanız) gerekiyor. Gastroenteroloji Uzmanları sorununuzu çözeceklerdir. İhmal etmeyin lütfen. Sağlıklı günler diliyorum.

Nevzat Aksoy

İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 07.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
16763
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.