Doktorlar

Midemdeki şişkinlik beni rahatsız ediyor(Sorularınızın yanıtları)

Midemdeki şişkinlik beni rahatsız ediyor(Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Hepatit ve dalak

Soru: hocam ben 14 yasındayım kronik hepatit B. 1,5 seneden beri tedavi görüyorum hocam dalağımı nasıl korumalıyım nelere dikkat etmem lazım? Teşekkürler.

Yanıt: "Dalağını koruma fikri nasıl oluştu bilemiyorum; ancak hepatit B ile ilgili durum tedavi edilmez ve hastalık siroza ilerlerse dalak bu duruma bağlı olarak büyüyebilir. Dalağın büyümesi önemli değildir. Önemli olan karaciğerdir. Bu nedenle takip ve tedavinin düzenli olarak bir Gastroenteroloji Ünitesinde yapılması gereklidir. Geçmiş olsun

Sorun: Şişkinlik

Soru: Merhaba, benim midem 10 gündür aşırı derecede şiş. Doktor 2 ilaç verdi kullanıp tekrar gitmemi istedi, tahlil veya endoskopi önermedi. Ancak ilaçlar günlerdir hiç işe yaramıyor neredeyse bitecekler. Midem sürekli aşırı yemişim gibi şiş ve ağır. Midemin içinde koca bir taş var gibi. Bu arada büyük abdestimin rengi de koyulaştı. Fikir verirseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yanıt: Mide yakınmalarınız için verilen ilaçlar etki etmediğine göre tetkiklerinizin yapılması gerekir. Endoskopi yapılması faydalı olacaktır. Gaita renginin koyu olması önemli değildir. Geçmiş olsun.

Sorun: Gastrit

Soru: Endoskopi raporumda ERİTEMATÖZ PANGASTRİT saptandı. Hocam eğer mümkünse raporu açıklayabilir misiniz? Ayrıca neler yemem lazım. (Tedavi olarak HE....K 14 blister verildi.) Saygılarımla.

Yanıt: Midedeki asit fazlalığına bağlı olarak gastrit oluşmuş. Gastrit için üçlü tedavi paketi yerine öncelikle tek bir ilaç kullanılması daha uygun olabilirdi. Ayrıca gastrit için özel bir diyete gerek yoktur. Geçmiş olsun.

Sorun: Sırta vuran ağrı

Soru: İyi günler doktor bey 22 yaşındayım ve 7 yıldır mide hizamdan başlayıp sağ tarafa doğru devam eden ve sırtımın ortasına kadar giden ağrım var. Endoskopi yapıldı fakat hiçbir şey yok denildi.

Mide ağrısı gibi değil daha çok sağ tarafımda şiddetli bir ağrı oluyor ancak serumla geçiyor. Serumu genelde mide kokteyli denilen bir karışım olarak veriyorlar etkili de oluyor. Gittiğim doktorlardan bazıları mide değil kullandığın ilaçları bırak diyor ama sonuç alamıyorum. Bazıları mide bu, devam et diyor kullandığım ilaçların bir faydası olmadı 7 yıldır. Lütfen yardımcı olun.

Yanıt: Midede değil da karın sağ üst kadranda sırta vuran ağrı tarif ediyorsunuz. Üstelik endoskopinizde anlamlı bir hastalık bulunmamış. Dolayısıyla mide için verilen ilaçların yararlı olması beklenmez.

Mide kokteyli dediğiniz her ne ise içinde bulunan ağrı kesiciler etkili olmuş olması düşünülür. Yer olarak düşünüldüğünde safra kesesi, böbrek başta olmak üzere o bölgedeki organ ve dokuların hastalıkları araştırılmalıdır. Güvendiğiniz bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Sorun: Anti HCV pozitifliği

Soru: Gebelik öncesi tedavi için hastaneye gittim.kan tahlillerimde ANTİ HCV POZİTİF(+) çıktı ne yapmalıyım. Doktor 1 ay sonra bir daha gel dedi tekrar kan tahlili yapacakmış. Detaylı bilgi verebilir misiniz?

Yanıt: Anti-HCV pozitif ise 2 olasılık vardır ya hepatit C virüsü ile karşılaşmış ve onu almışsınızdır. Ya da hiç karşılaşmamış olmanıza karşın test yalancı olarak pozitif çıkmıştır. Bu gibi hastaların HCV-RNA'sına bakmak gerekir.

Sonuçta HCV RNA da pozitif gelirse o zaman Hepatit C virüsü bedende vardır ve takibiniz mutlaka karaciğer hastalıkları yönünden uzmanlaşmış olan Gastroenterohepatologlar tarafından yapılmalıdır. Eğer HCV RNA negatif gelir ise o zaman da 2 olasılık vardır. Ya virüsle hiç karşılaşmamışsınızdır ya da virüsü almış ancak sonra bağışıklık kazanmışsınızdır. Bu son 2 durumda sorun yoktur. Bir ay sonra gel ifadesi uygun değildir. Bir Gastroentereoloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 26.10.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
37406
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.