Doktorlar

Midem yanıyor (Sorularınızın yanıtları)

Midem yanıyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Midem yanıyor

Midemde yanma oluyor. Hangi ilacı önerirsiniz?


Midenizdeki yanma için herhangi bir eczaneye giderseniz size mutlaka bir ilaç vereceklerdir. Ancak bir hastanın yakınmalarının dinlenmesi, muayene edilmesi ve gerekli tetkiklerinin yapılmasından sonra gerekli ilaçlar önerilebilir. Lütfen önce bir hekime başvurarak gerekli tetkiklerinizi yaptırınız.

Midem ağrıyor

Sıkıntılı olduğum zamanlarda veya geceleri mide ağrısıyla uykumdan uyanıyorum. Az bir şeyler yiyince veya su içince geçiyor. Nedeni nedir?

Geceleri mide ağrısı ile uyanma yakınması aklımıza onikiparmakbağırsağı (duodenum) ülserini getiriyor. Ancak kesin nedenin saptanabilmesi için endoskopi yaptırmanızda yarar var. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için endoskopinizin ve gerekiyor ise tedavinizin bulunduğunuz yerdeki bir Gastroenterohepatolog tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

Vajinal duş

Vajinal duş ne demek onu çok merak ediyorum. Açıklarsanız sevinirim.


Vajinal duş, organlarındaki akıntı ve kötü koku gibi durumların giderilmesi amacıyla çeşitli içerikteki sıvılarla yapılan uygulamaya denir. Ancak ister kötü kokulu akıntı ister her hangi bir hastalıktan korunma gibi bir amaçla olsun bu yöntem fazla etkili değildir. İlişki sonrasında yapılarak doğum kontrolü sağlamada da etkisizdir. Yakınmalar var ise bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurulmalı ve hekimin bu yönde bir önerisi var ise bu duşları kullanmalısınız.

Yumurtalıkta kist

Ben 24 yaşındayım ve bir çocuk annesiyim. 1 ay önce ultrasona girdiğimde 2 yumurtalığımda kist olduğunu öğrendim. 2 cm olduğu söylendi ama bana bir tedavi vermediler. Kendiliğinden geçebilir, eğer büyürse alınır dediler. Ben başka çocuk da istiyorum ve çok erken yaşta yumurtalıklarımı kaybetmek istemiyorum. Ne yapmam gerek? En iyi tedavi ne olabilir?


Kist, içi sıvı dolu oluşum demektir ve yumurtalıklarda ortaya çıkanlar bazen kendi kendine kaybolabilirler. Size söylenenler doğrudur. Kist az sayıda olur ise ve gerekli takiplerinizi yaptırırsanız çocuğunuzun olması açısından fazla sorun yaşamazsınız.

15 senedir mide ağrısı çekiyorum. Ülserim var. İlaç tedavisi uygulanıyor. Ciddi bir diyet listesi ve kesin tedavi yöntemi arıyorum.

Ülseriniz var ise, midenizde mikrop (H. pylori) olup olmadığına bakılmalı ve varsa yok edilmelidir. Ülser hastalığında artık diyet önermiyoruz. Tüm yiyecekleri yiyebilirsiniz. Ancak bu sırada dokunduğunu saptadığınız bir besin maddesi var ise bunu diyetinizden kaldırırsınız. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenterologun yardımını almalısınız.

Mide kanaması geçirdim, Antralgastrit teşhisi konuldu. Meteospazmyl 20 kullandım, daha sonra rahmim alındı. Şu anda sol elimde şiddetli titreme yaşıyorum. Tedavi edilemedim. Doktorlar bir ilaç yazmıyorlar. Ne yapmalıyım?

Antral gastritte kanama olmaz. Kanamada veya gastritte Meteospasmyl tedavisinin yeri yoktur. Rahminiz niçin alındı belli değil. Sol elde titreme için neler yapıldığı ve niçin ilaç yazılmadığı anlaşılmıyor. Özetle anlattıklarınız birbiriyle bağlantılı durumlar değil. Bir İç Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanına başvurursanız sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

Benim bu aralar çikolata yedikçe midem ağrımaya başladı. Üstelik kola da fazla içiyorum. Midemden garip sesler geliyor. Bunun nedenini merak ediyorum.

Çikolata safra kesesini en çok kastıran yiyeceklerin başında gelir. Safra kesenizin çalışmasında bir aksama olabilir. Safra kesesi veya mide ile ilgili olarak bir Gastroenterolog tarafından araştırılmanızı öneririm. Bu araştırma sırasında mide yakınmalarınız da değerlendirilecektir.

Ben 13 yaşındayken yüksek dozda ilaç kullanmış bir bayanım. (Faverin ve ismini hatırlamadığım bir antibiyotik, toplam 10.000 mg.) İlaçları aldıktan 8 saat sonra midem yıkandı ancak hepsi kana karışmıştı. Şu an yaşım 22. Bu yüksek dozdaki kullanımdan sonra birtakım mide problemlerim oldu ama ailem tarafından üzerine düşülmedi. Mesela yiyemiyordum, midem küçülmüş gibiydi. Şu anki şikayetim hazımsızlık. Yemek yedikten sonra çok fazla olmasa da midemde rahatsızlık hissediyorum. Asitli şeyler içemiyorum. Hemen yanma yapıyor. Bu problemler çok şiddetli olmadığı için doktora gitmedim şimdiye kadar. Sizce mideme baktırmam gerekir mi? Yüksek dozda ilaç kullanımının mideye ne gibi zararları vardır? Yaş ilerledikçe büyük problemler çıkartabilir mi? Ne gibi bir beslenme şekli tavsiye edersiniz? Teşekkür ediyorum.

Daha önce kullandığınız ilaçların mide üzerine olan etkisi artık tümüyle geçmiştir. Belki o dönemde ülser açılmış ve iyileşirken bir darlık yapmış olabilir. Yine de bugünlerdeki yakınmalarınızın geçmişte içtiğiniz ilaçlara bağlı olma olasılığı azdır. Midenizin endoskopik olarak değerlendirilmesi yararlı olacaktır. İlerde mideniz ile ilgili büyük sorunların ortaya çıkma olasılığı yoktur. Ayrıca özel bir beslenme biçimi önermeyi de gereksiz görüyorum. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için endoskopinizin ve tedavinizin bir Gastroenterolog tarafından yapılmasına özen gösteriniz.

Adet olmadan bir hafta öncesinden sancılarım başlıyor ve ilk iki gün dayanılmaz sancı çekiyorum. Bir ay çok adet olurken bir ay daha az oluyorum bu normal midir?

Tüm yazdıklarınız normal sayılan durumlardır. Ancak tüm kadınlar gibi yılda bir kez rutin olarak Kadın Hastalıkları Uzmanınca görülmenizde yarar vardır. Sorularınızı bu rutin muayeneler döneminde ilgili hekime sorabilirsiniz.

Ben kilomdan şikayetçiyim. 15 yaşındayım ve çok kiloluyum. Rejim yapamıyorum ve çok üzülüp stresleniyorum. Ben nasıl zayıflayacağım?

Aşırı kilolu bir kişinin önce dahili olarak tetkik edilmesi gereklidir. Gerekli tetkiklerden sonra nasıl bir yönteminin uygulanacağına karar verilir. Bir yandan üzülüp bir yandan da rejim yapamıyorsanız psikolojik destek almanızda yarar olabilir.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 27.04.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5036
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.