Doktorlar

Midem bulanıyor (Sorularınızın yanıtları)

Midem bulanıyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Dışkımda kan var

Dışkımdan sonra kan geliyor. 1-2 aydır kabızlık çektiğimi hesaba kattım ve midemin kanadığına karar verdim. Midemdeki kan benim tahminlerime göre kalın bağırsağıma akıyor ve dışkımdan sonra geliyor. Durumumdan çok endişe ettiğimden böyle yazıyorum. Yani dışkımdan sonra bir kan pıhtısı geliyor içimden. Midemi sürekli rahatsız hissediyorum. 1-2 aydır kabız gibiydim, kabız olmamın nedeni aç karnına çok çay, sigara içmem. Sanırım içtiğim aşırı çay midemi bozdu ya da tahriş etti. Asitli bir şeyler içtiğimde kendimi rahatlamış hissediyorum. Sürekli asitli içecekler çekiyor canım. Bir doktora gitmek istiyorum ama korkuyorum. Hangi doktoru görmem gerektiği konusunda bana yardımcı olun. Yapı olarak zayıf bir insanım ama kendimi dünyayı taşıyacak kadar güçlü hissederdim. Daha önce ağır yük işlerinde çalışıyordum, mideme aşırı yük binmiş olma ihtimali de var mıdır acaba? 1-2 haftadır bu kan gelmeye devam ediyor. 1-2 aylık kabızlıktan sonra bu başladı. Bu kan benim ruhumu, bedenimi, her şeyimi aldı. Kendimi bitmiş bir pil gibi hissediyorum.


Dışkıda kırmızı renkli kan var ise bunun mideden geldiği düşünülemez. Çünkü mide kanamalarında asit sıvısı ile karışan kan dışkıyı siyah renge boyar. Bu nedenle mide kanamalarında zift gibi dışkı görülür. Dışkıdan sonra kırmızı kan görülüyor ise bu durum hemoroite bağlı olabilir. Kabızlık da bu yakınmalarınızı artırabilir. Ancak yine de başka nedenlerin de olabileceği düşünülerek mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Mideye aşırı yük gelme gibi bir durum olması söz konusu değil, ancak mide yakınmalarınız bu tetkikler sırasında değerlendirilecektir.

Başım ağrıyor

Bazen benim boynumdan başlayan ve kafama kadar devam eden bir ağrı geliyor. Bu durumda boynumdan yukarısında bir şişlik varmış gibi oluyor. Konuşurken ya da başımı oynatınca bir ağrı başlıyor. Konuşmamı bile etkileyecek şekilde tam değil ama hafif bir uyuşma var gibi oluyor. Başımla burnumun arasından bir akıntı olacakmış gibi hissediyorum. Hemen tansiyonumu ölçtürüyorum belki tansiyon çıkmıştır diye o anda. Ama normal çıkıyor. Nedeninin ne olduğunu anlayamadım. Genel bir muayene için hangi bölüme gideceğimi de bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.


Baş ağrıları migren ya da gerilime bağlı olabilir. Bunların araştırılması için öncelikle bir Nöroloji ve gerekirse Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız.

Sakalım çıkmıyor

20 yaşındayım, sakallarım çıkmıyor. Acaba büyük bir yan etkisi olmadan (örneğin: göğüs büyümesi) düşük dozda bir hormon tedavisiyle bir miktar da olsa sakal çıkması mümkün müdür?


Yakınmalarınız için öncelikle bir Endokrinoloji ve gerekirse Üroloji Uzmanına başvurmalısınız. Kullanılan ilaçlar göğüslerinizi büyütmez. Merak etmeyin.

Bulantı hissi

Midemde sabahları kalktığım zaman bulantı, midede tokluk, doygunluk, kazınma hissi, son dönemde de ağrı ve (normalde iştahlı biri olmama rağmen) iştahsızlık ortaya çıktı. Ne yapmalıyım? Teşhis için endoskopi şart mı?


Mide yakınmalarınız için endoskopi yapılırsa iyi olur. Ancak istemiyor iseniz kısa süreli bir tedavi verilip yakınmalarınızın geçip geçmediğine bakılabilir. İlaçla yakınmalarınız geçmez ise o zaman endoskopi yaptırırsınız. Bu nedenle bir Gastroenterologun yardımını almalısınız.

Kolonoskopi

Kolonoskopi öncesi ne yemeli?


Kalınbağırsağa bakılmak üzere yapılacak kolonoskopi öncesinde bağırsağın temizlenmesi gerekir. Bu nedenle işlemi yapacak üniteler hastalara nasıl hazırlanacağını, temizlik ilaçlarını nasıl kullanacağını ve neler yiyebileceğini belirten hazırlık formları verirler. Kolonoskopi öncesini sorduğunuza göre başvurduğunuz birimden neler yiyip yemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayaklarım yanıyor

Eşim 62 yaşında. Yıllardır ayaklarının altı yanıyor. Her türüu test yapıldı ama hiç bir sonuç alınamadı. Sigara, alkol kullanmıyor. Kılcal damarlar da temiz çıktı. Gece uykusundan uyanıyor ayak yanmasından dolayı. Ayakları hiç terlemiyor. Yeni kontrolden geçti, kan şekeri, kolesterol, hepsi iyi. Sizin bu konudaki tavsiyelerinizi bekliyorum.


Eğer tetkikleriniz normal çıkıyor ise nöropatik hastalıklar yönünden bir Nöroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

Eşimin sabahları kahvaltıdan sonra kusma, karın ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıkları oluyor. Öyle ki bal ve süt bile mide bulantısına neden oluyor. Bununla ilgili hangi bölüme gitmemiz ve ne yapmamız gerekiyor? (İki yıl önce yüz felcinden dolayı kortizon kullanmıştı onun etkisi devam ediyor olabilir mi?)

İki yıl önce kullandığınız ilacın mideye etkisi olmaz. Son zamanlarda olan bu yakınmalar için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 29.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5895
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.