Doktorlar

'Midem ağrıyor' (Sorularınızın yanıtları)

'Midem ağrıyor' (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Merhabalar, ben 27 yaşındayım. Bundan 4 ay önce sağ kasığımda ve bacağımda ağrı oldu; doktora gittim ama bir sonuç alamadım. Daha sonra gastroenterolojiye gittim. Geçen hafta bu ağrılar tekrar etti. İshal, kabızlık ve 2 kere basur kanama yaptı. Bu dönemlerde karnım şişiyor ve gaz sancısı çekiyorum; baş ağrısı, göğüs ağrı ve müthiş bir halsizlik oluyor. Bir kaç gün sürüyor; ondan sonra 15-20 gün rahatım. Arada sırada, iki günde bir gaz sancıları çekiyorum; bazen midemde ağrı oluyor ama gaz çıkarınca biraz rahatlama oluyor. Gerekli testlerim yapıldı ama bir şey çıkmadı; sadece kolon filmi kaldı. Onu da çektirmekten korkuyorum. Şu anda eurocarbon ilacı kullanıyorum. Benim hastalığım kolit falan olabilir mi? Bir de bu eurocarbon ilacını sürekli, yani her gün yemeklerden sonra içiyorum. Bu ilacı sürekli içmem bir problem yaratır mı? Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

Yakınmalarınızı genel olarak değerlendirdiğimde özellikle bağırsaklarınızda bir sorun olduğu anlaşılıyor. Bu sorun "organik" yani bizzat organlara bağlı olabileceği gibi sinirsel de olabilir. Ancak yakınmalarınızın sıkıntı ve strese bağlamak, işin kolayına kaçmak olacağından öncelikle bütün tetkiklerinizin tamamlanması gereklidir. Kolon filmi çekildiğinde sonucun normal çıkması, altta yatan organik bir hastalığın olmadığını kesinlikle bildiremeyebilir. Bu nedenle güvendiğiniz bir gastroenterologa başvurmalı (ve önerilirse ishal - karın sağ alt kadranda sancı nedeni ile) "kolonoskopi" yaptırmalısınız. Eucarbon isimli ilacın önemli bir yan etkisi yoktur, her gün içebilirsiniz; ancak yakınmalarınızı düzeltme yönünde fazla bir yarar sağlayacağını sanmıyorum. Kolit ile ilgili sorunuza gelince bu köşede kısa süre içinde yayınlanacak olan "Doktor bey, bende KOLİT var!?..." başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Merhaba, eşimin kahve bağımlılığı hakkında bilgi almak istiyorum. Eşim 43 yaşında ve 85 kilo, çalışan bir kadın. Yaklaşık 2 yıl önce pişmemiş kahve yeme alışkanlığı başladı. Her gün belirli aralıklarla bir çay kaşığı olmak üzere, günde toplam 8-10 dolu dolu çay kaşığı pişmemiş kahve yiyor. Bunun zararlarını ailece anlatmaya çalışsak da, sanırım kahve onu bağımlı hale getirdiği için bize kulak asmıyor. Zaman zaman yaptığım kontrollerde tansiyon probleminin olmadığını, ancak nabız hızının devamlı dakikada 95-100 olduğunu izlemekteyim. Ayrıca bir süre önce nefesinde koku probleminin başladığını da fark ettim. Bize bu konuda bir uzman olarak bilgi verebilir misiniz? Çiğ kahvenin insan vücudu üzerinde yapmış olduğu olumsuzlukları, bir de eşimin kendisinin okumasını istiyorum. Şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.

Eşinizin fazla miktarda kahve tükettiğini bildiriyorsunuz. Öncelikle eşinizde kansızlık olup olmadığının ya da eser element eksikliğinin bulunup bulunmadığının araştırılması gerekiyor (kahve özellikle demir, çinko, magnezyum, potasyum ve B grubu vitaminlerin emilimini bozar). Bunun dışında, aşırıya kaçmadan alınan kahve ile merkezi sinir sistemi uyarılır, adrenalin salgısı artar, kalp hızlanır kısaca insan kendini daha zinde hisseder; ancak sürekli kahve tüketimi ile karaciğerde kafein metabolizması hızlanacağından aynı etkilere ulaşabilmek için daha fazla kahve tüketilmesi gerekmeye başlar. Aşırı kahve tüketilmesi ile kemik erimesi, eklem ve kalp hastalıkları riski artar. Ağız kokusunun nedenlerine gelince; bozuk ağız hijyeni, sinüzit gibi kulak burun boğazı ilgilendiren hastalıklar, akciğer patolojileri ve mide ile ilgili sorunlardır. Bunların her birinin ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Merhabalar. FMF hastasıyım; uzun süredir colşium dispert kullanıyorum. Yalnız, ilacın muadili olan, devletin çıkardığı colşium dispert ile bir fark var mıdır? Farklı ilaç kullanmaya başladığımda başka şeyler oluyor, ağrılar artıyor; teşekkür ederim.

FMF hastalığının tedavisinde kullanılan "colchicine" etken maddeli ilaç halen 2 firma tarafından üretiliyor. Colchicum dispert draje (Dr. F. Frik) ve Kolsin draje (İ. E. Ulagay). Devletin ürettiği "colchicine" etken maddeli bir ilaç yok piyasada. Ayrıca son olarak SSK kurumunun ilaç ürettiği bir fabrika da geçtiğimiz aylarda kapatıldı. İnsanlarda, içindeki etkili madde aynı olan iki ayrı ilacın (aynı dozda) kullanılması ile aynı etkinin ortaya çıkması beklenir. Bunun dışında, gerek ilacın üretimiyle, gerekse de içindeki etken madde (veya kullanan kişinin psikolojisi) ile ilgili olarak bazı farklılıklar meydana gelebilir. Bu nedenle size iyi geldiğini düşündüğünüz ilacı kullanmaya devam etmenizi öneriyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Yayın tarihi: 24.02.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
7025
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.