Doktorlar

Midedeki mikrobun tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Midedeki mikrobun tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Hocam eşim yıllardır dönem dönemde olsa mide ağrısı çekiyordu. Şu sıralarda çok yoğunlaştığı için dr. gitti endoskopi ve biyopsi sonucunda helikobakter var dendi. Penisiline alerjisi olduğundan üçlü antibiyotik tedavi yapılamadı bunun yerine üç çeşit antibiyotik tedavisi uyguladılar bu 3 hafta sürdü.Her hafta yapılan dışkı tahlilinde pozitif çıktı. Dr. biraz ara verelim dedi ara verdik şimdi ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz.TEŞEKKÜRLER

Eşinize üçlü antibiyotik tedavisi uygulanmış. H. pylori tedavisinin sonucunu takip etmek amacıyla yapılan dışkı tetkiki genellikle tedaviden 1 ay sonra yapılır. Yazınızdan tedavi sırasında veya hemen ardından 3 kez tetkik yapıldığı gibi bir anlam çıkıyor. Eğer böyle ise yapılan tetkiklerin doğru bilgi vermesi mümkün değil. Doğrulara ulaşabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanızı öneririm.

Doğru olmayan ilaç tedavisi

Merhaba Nevzat bey benim sorunum 8 - 9 aydır mide ağrıları çekiyorum midemde şişkinlik ve iştahsızlık oluyor. Bir çok defa doktora gittim Aynı ilaçları verdiler gastrit var dediler kullandıgım ilaçlar fayda etmedi ! Bundan 1 ay önce endoskopi yaptırdım. SONUÇ: HİATAL YETMEZLİK + GASTRİT çıktı. Dokturum bana midedeki mikrop için üçlü bir ilaç verdi 5 gündür kullanıyorum. Midemdeki gazın bağırsaklara indiğini hissediyorum ve bu durum çok kötü ağrılar yapıyor sizce bu ilaç faydalı olur mu? İlk defa kullanıyorum. Sizin bu durum hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı hocam? İyi çalışmalar ve şimdiden teşekkürler.

Söyleyeceğim var; üçlü tedaviyi boşuna alıyorsunuz. Kullandığınız ilaç yakınmalarınızı düzeltmez. Çünkü yok edilmek istenen midedeki mikrop şişkinlik, gaz, iştahsızlık ve sancı gibi yakınmalara neden olmaz. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız gereksiz tedavilerden kurtulmuş olacaksınız. Geçmiş olsun.


*Dalak sorunu büyüyor kansızlık hocam. Lütfen ayrıntılarınızı söyleyin, arz ederim.

*İyi günler hocam kızım 16 ocakta bağırsak ameliyatı oldu daha düzelmedi, Şişli Etfal'de yatıyor ne yapmam gerekir? Lütfen bir iyi doktor öneriniz teşekkürler şimdiden.

Yazdıklarınızdan bir şey anlamak mümkün değil. Dalak sorunu (?) büyüyor ve kansızlık. Veya bağırsak ameliyatı oldu iyileşmedi. Bu kadar kısa bir bilgi ile ne söylenebilir ki? Tanımadığınız birini tarif etmek için size '1 70 boyunda, erkek' deseler bundan ne anlarsınız? Sorularınızı eksiksiz yazarak sormalısınız.

Dalak büyümesi ve.

Sayın hocam eşimin gaz sancıları vardı 4 ay önce doktora gittik. Usg de dalak boyu 13.8mm, endoskopide özofagus varisi 1. evre, karaciğer fonksiyonları normal. hepatit yok. Bu sonuçlardan sonra doktorumuz gaz sancıları için ıbs teşhisi koydu. Verdiği ilaçların faydasını gördük. Dalak büyümesi ve özofagus varisleri karaciğerle ilişkilidir diye 1 ay sonra usg ve kan testleri tekrarlandı. Karaciğer fonksiyonları yine normal çıktı. Eşimde öksürük başladı 2.5 aydır geçmedi. reflü olabileceği söylendi . 15 gündür reflü tedavisi görüyoruz ama öksürük geçmiyor size sorum endoskopi öksürük yapar mı? Karaciğerle ilgili olabilir mi? Reflü ise öksürük ne zaman kesilir? Son olarak karaciğerle ilgili rutin kontroller yaptırmalı mıyız? Teşekkürler saygılar.

Eşinizin dalağı büyük ve özofagus varisleri (portal hipertansiyon) var, bu durumda karaciğer veya karaciğer çevresi damarlarda sorun var demektir. Dalağı büyük olan ve varisleri saptanan birinde bir ay sonra tetkiklerin tekrarlanması ile bir sonuca ulaşmak mümkün değildir. Beklemeden bu duruma yönelik tüm tetkiklerin başlanması gerekir. Karaciğerle ilgili rutin kontroller yaptırmalı mıyız diye sorduğunuza göre halen bu duruma yönelik hiçbir ilerleme kaydedilmemiş demektir. Öksürük ve reflü gibi göreceli olarak basit sorunları ön plana çıkarmanız diğer hastalıkla ilgili bilgilendirilmediğinizi gösteriyor. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız portal hipertansiyon ile birlikte diğer yakınmalarınız araştırılacaktır. Geçmiş olsun.

Gaitada kan

*Merhaba ben 13 yaşındayım ishalim arada sırada dışkıma kan geliyor bunun sebebi nedir? Teşekkürler.

*Gaita testi yaptırdım ve bakteri çıkması sonucunda nidazol isminde bir ilaç verildi. İlacı kullanıyorum 1 haftadır. Ancak geçende gaitadan kan geldi ve az miktarda değildi. Çok endişeleniyorum nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Bağırsağınızın endoskopik olarak incelenmesi gerekir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve rektosigmoidoskopi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

Yumurta yiyemiyorum

Hocam benim şikayetim yumurta veya yumurtalı her hangi bir besinin dokunması karnımda çok kuvvetli ağrı oluşması ağrılar o kadar kuvvetli oluyor ki iki büklüm oluyorum ve uzun süreli oluyor sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Ne yapa bilirim? 30 yaşında bir erkeğim boy 172 kilom da 65 teşekkür ederim.

Yumurta safra kesesinin kasılmasına neden olan bir besin maddesidir. Yumurta yemekle ağrılarınız oluyor ise bu organa yönelik tetkikler yapılamalıdır. Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Kan testinde hanımımın kanında plt 942 çıktı ne anlama geliyor lütfen bilgi verirmisiniz saygılar..

Kanamayı önleyici trombosit (Plt) sayısı fazla. Bir Hematoloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karın ağrısı

Hocam öncelikle bu yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederim. Eşim 26 yaşında 1 çocuk annesi. Rahatsızlığı şiddetli KARIN AĞRISI. Gitmediğimiz doktor kalmadı hocam. Kan ve idrar testlerde SEDİMANTASYON 60 ÇIKTI. Bu değer çok yüksek olduğundan 2 adet hap yazıldı. Biraz ağrılar kesildi tekrardan 2 ay aralıkla geliyor yaklaşık 1 hafta sürüyor ağrılar. Ağrıların mideye vurduğunu çok acı çektiğini söylüyor eşim. Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam çalışma hayatınızda başarılar.

Karında ağrıya neden olan çok sayıda hastalık vardır. Bütün bunların araştırılması gerekir. Ailevi Akdeniz ateşi, safra kesesi hastalıkları, bağırsak patolojileri başta olmak üzere tüm organ, doku, sistem ve hastalıklar gözden geçirilmelidir. Size bu köşeden yardımcı olmak mümkün değil. Hastanın yakınmaları dinlenmeli, muayene edilmeli, tetkikleri değerlendirilmeli ve bir sonuca ulaşılmalıdır. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

İyi geceler Nevzat hocam. Ben 25 yaşında bir gencim. Yaklaşık 1 aydır karnımın alt bölümünde göbek bölümünde şiddetli ağrılar yaşıyorum. Eğilemiyorum veya dik duramıyorum. Bu yüzden sırtıma da büyük ağrılar giriyor. Bu ağrılar dönemimde tuvalete de çıkamıyorum, gaz dahi olmuyor. Ne zaman ki gaz açığa çıkıyor o zaman bir rahatlama oluyor. Bazı çevreler göbek fıtığı olabileceğini söylüyor. Sizin engin bilginizden faydalanmak istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Göbek fıtığı anlattığınız yakınmalara neden olmaz. Çevrenizde size akıl verenler şimdiye kadar kaç göbek fıtığı hastası takip ve tedavi ettiler merak etmiyor değilim. Yakınmalarınız için Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Bağırsakta yırtılma

Mide kısmında başlayan ve kasıklara kadar giren aşırı şiddetli kramplarım oluyor. Uzun süredir devam eden kabızlık ve karın ağrısı çekiyorum kolonoskopi çekildi bağırsakta yırtılma diye söylendi ameliyat dedi doktor ama kabızlık ilaç kullanmama rağmen bitmiyor. Canım çok yanıyor. Lütfen beni bilgilendirin çünkü doktorum beni bu konuda hiç aydınlatmadı saygılar!!!

Kabızlık, karında sancı ve yırtılma yakınmanız varmış. Bu yakınmalarınızın değerlendirileceği ünite Gastroenterolojidir. Yakınmalarınızın ayrıntısını bilmeden, muayene etmeden ve tetkiklerinizi görmeden bir fikir ileri sürmek mümkün değildir. Geçmiş olsun.

Endoskopi

Hocam, ben yıllardır mide ekşimesi, yanma vb şikayetlerden yakınıyordum. Şikayetlerim artarak devam etti. İlaç kullanırken çok rahatım, ama bıraktığım gün yanmalar başlıyor. Genel Cerrahide endoskopi yaptırmıştım, pangastrit+özofajit+hiatal herni teşhisi konmuştu. Daha sonra Gastroenteorolog bir doktora gittim, endoskopi yapmadı ama 2 ay xxxxx kullan dedi. Onlar da bitti. Endoskopi yapalım dendi. Sizce ikinci endoskopinin faydası olur mu? Ömür boyu ilaç kullanmam gerekiyor mu. Teşekkürler.

Endoskopinizin bir Gastroenterolog tarafından yapılmış olması gerekir. Ameliyat olmayacağınıza göre cerrahide de işiniz olmayacaktır doğal olarak. Endoskopi ile midenizin son durumu görülmeli ve tedaviniz planlanmalıdır. Tedaviniz uzun süreli olacaktır ve ilaçlarınızı ne kadar süre ve ne dozda kullanacağınıza gastroenterologunuz karar verecektir. Geçmiş olsun.

Mide, idrar ve kilo

Doktor bey benim sorunum cok farklı midem aşırı derecede gaz ve aşırı derecede idrar üretiyor bu sorun bir türlü geçmiyor belki 20 defa doktora gittim farklı farklı ilaçlar kullandım hep aynı bu tedaviyi iyileştirmek için size başvurdum bana yardımcı olursanız size minnettar olurum bu tedaviyi istememin en büyük nedeni kilo aldırıcı ilaçlar kullanıp eski performansıma kavusmak istiyorum cunku su an ilaçlar işe yaramıyıyor cevabınızı bekliyorum tesekkürler ederim doktor bey.

Yazdıklarınızdan bir anlam çıkarmak mümkün değil. Mideniz gaz yapıyor ve idrar üretiyor(?). İlaçlar iyi gelmemiş. Kilo almak istiyorsunuz. Birbiri ile ilgisi olmayan bazı bilgilerle size yardımcı olmak mümkün değil. Gittiğiniz hekimlere yakınmalarınızı ayrıntılı ve doğru biçimde anlatmalısınız. Mide gaz yapmaz. Mide hastalıklarının idrarla bir ilgisi yoktur. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Hepatit B ve biyopsi

Nevzat bey. 4 aydır kan tahlilleri yaptırıyorum. ve tahlillerde hepatit B olduğunu söyledi doktorum. AST 38 ALT 52. virüs kopya sayısı 6.066.000. karaciğer biyopsisi yapacağız denildi. Nasıl bir tedavi görmem gerekiyor? Teşekkürler.

Sizi takip eden ünite Gastroenteroloji olmalıdır. Sizi muayene eden ve diğer tetkiklerinizi de gören hekim bir Gastroenteroloji Uzmanı ise ve biyopsi önerdiyse yaptırmalısınız. Aksi halde bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Karaciğerinizin durumuna göre tedaviye başlanıp başlanmayacağına karar verilecektir.

Hepatit ve beslenme

19 yıılık hepatit b hastasıyım. 7 yıldır aktif taşıyıcıyım şu anda tedavi olarak tenofovir ve entecavir kullanıyorum Beslenme konusunda bana ne önerilerde bulunursunuz??

Yazdıklarınızı düzeltelim. 19 yıl önce Hepatit B virüsü olduğu saptanmış. Önceleri taşıyıcı iken son 7 yıldır Kronik Hepatit B hastasısınız. Kronik B hepatitinde özel bir beslenme önerilmez. Karaciğere dokunan bir besin maddesi olmadığı gibi (tedavi açısından) yararlı bir besin maddesi de yoktur. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 12.03.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
64131
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.