Doktorlar

Midede yorgunluk( Sorularınızın cevapları)

Midede yorgunluk( Sorularınızın cevapları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Midede yorgunluk

Soru: merhaba doktor bey bende bir süre ince mide kısmımda kasılmalar oldu sanki bir kumaşı buruşturup tekrar düzelmek gibi.

Doktora gittim ultrasonlarım çekildi, midede aşırı derecede yorgunluk ve gaz olduğu söylendi çeşitli ilaçlar verildi. Bu şikayetlerim olalı 15 gün, doktora gideli bir hafta oldu. İlaçlarımı düzenli olarak alıyorum bu şikayetlerim ne kadar sürede geçer?

Alternatif tıp olarak adlandırılan bitkisel ürünlerine bu şikayetlerim için kullanmam zararlımıdır.

Yanıt: Bir haftadır ilaç kullanmanız rağmen soru sorduğunuza göre yakınmalarınız geçmemiş demektir. Ultrason ile mide hastalıkları saptanmaz. Bunun için endoskopi yaptırmalısınız. Eğer yanlış yazmamışsanız midede yorgunluk diye bir durum söz konusu olmaz. Bitkisel ürünleri kullanabilmeniz için önce neyinizin olduğunun bilinmesi gerekir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

--------------------


Sorun: İshal

Soru: Sorunum antibiyotik kullandıktan sonra ya da içtiğim sudan ishal olmamdan sonra başladı. 2-3 gün ishal oldum ve ondan sonra hep dışkılama ihtiyacı duyuyorum ve çıkıyorum da günde 5-6 kere.

Akıntı gibi sarı ve arada kanlı akıntı oldu. Şimdi ara ara tekrar oluyor ama kanlı değil dışkılama ile birlikte oluyor ishal olacakmışım gibi bir kaç saniye sıkıştırıyor ve hemen tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Geceleri olmuyor.

10 gün sonra dondurulmuş embriyo transferim var bir engel teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler.

Yanıt: Önceleri kanlı ve bugünlerde kansız ama mukuslu dışkılamanız var. Bu durum bağırsak hastalıklarında olabileceği gibi İBS denilen strese bağlı durumlarda da olabilir. Ayırt edebilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesinde bağırsağınıza endoskopla baktırmanız gerekebilir. Yakınmalarınız embriyo nakline doğrudan engel oluşturmaz, geçmiş olsun.

---------------

Sorun: Yutarken takılma hissi

Soru: merhaba, borumda 2 ay önce 1mm'lik polip oldu. Şimdi yemekten sonra 2 saat takıntı hissi duyuyorum su içiyorum geçmiyor. Acilen bir cevap verir misiniz?

Yanıt: Yemek borusundaki 1 mm çaplı polip anlattığınız yakınmalara neden olmaz. Daha önce endoskopi yaptırdığınız hekime başvurmalısınız. Hekiminizin bir Gastroenteroloji Uzmanı olması gerekir. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 22.03.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
12397
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.