Doktorlar

Midede mikrop

Midede mikrop

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy ekolay.net/Saglik sayfasında cevaplıyor

Uygunsuz tedavi

Soru: merhabalar; ben mide ağrısının böbreklerime oradan da sırtıma vurması nedeniyle doktora gittim yapılan bütün tahliller sonucunda c-14 testi sonucunda midemde helikobakter pilori mikrobu bulundu. Doktorum tedavi için h.pak ve l..sor adında ilaçlar verdi ancak eczacı bu h.pak adlı ilacın aynı tedavide etkili olduğunu l..sora gerek olmadığını söyledi ama ben doktorum verdim diye aldım ve kullanmaya başlıcam sizce hangisi doğru teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim


L..sor asit azaltıcı bir ilaçtır. H.pak'ın içinde 3 ilaç bulunur ve bir tanesi zaten o gruptandır. Dolayısıyla eczacınız doğru söylemiştir. H.pak ile L..sor'un aynı reçetede yazılmış olması uygun değildir. Bu uygunsuzluğa bakarak midenizdeki Helicobacter'in yok edilmesi kararının da yerinde olmadığı düşünülebilir. Önerim; doğru hekim, doğru tanı, doğru tedavi'dir. Kısacası bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

-----------------


AÖS yetersizliği ve cerrahi

Soru: iyi günler doktor bey,22 yaşındayım ve mide hakkında bazı problemlerim var.sabahları uyandığımda ağzımda garip bir tatla uyanıyorum.çok sık mide bulantım oluyor.ve ara ara acı su geliyor ağzıma. Bugün endoskopi yaptırdım. AÖS yetersizliği yazıyor. Doktor cerrahi müdahale yapılabilir ama endoskopi doktoru gerek görmemiş dedi ve p...onex isimli ilacı verdi. Sizin yorumunuzu da almak isterim. teşekkür ederim şimdiden..Kolay gelsin

AÖS yetersizliğinde ameliyat kesinlikle gerekmez. Doğru hekim, doğru tanı, doğru tedavi üçlüsünden şaşmamak gerekir. Gereksiz tetkik, tedavi ve işlemlerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.


---------------------


Midede mikrop

1- Merhaba hocam benim 3 yıldır midem bulanıyor ve ara sıra şişme oluyor, birde acı su gelme gibi şikayetlerim var. Çok doktor gezdim hiç bir teşhis koyulmadı. En son 1 hafta önce fakülte hastanesine gittim ve üre nefes testi yapıldı midemde mikrop teşhisi konuldu. Nasıl oluşuyor bu hastalık beni aydınlatır mısınız? Bu konuda ve neler yapabilirim? Teşekkür ederim.

2- Merhabalar... üre nefes testi sonucum 690 (+) sanırım midemde mikrop varmış. Bunun sonuçları nedir, neden kaynaklanır, bilgilendirebilir misiniz?


Midedeki mikrop nedeni ile şişme ve ağza acı su gelme gibi yakınmalar olmaz. Bu nedenle yakınmalarınızın doğru değerlendirilmesi gerekir. Üre nefes testi ile Helicobacter mikrobunun bulunduğunu belirtiyorsunuz. Çevreden gelen bu mikrop insanların %80'ninde bulunuyor.
Bazı mide hastalıklarında Helicobacter pylori isimli mikrobu yok ediyoruz.

Bunlar:
1) Mide veya onikiparmakbağırsağında ülser
2) Birinci derece yakınlarında mide kanseri
3) Atrofik gastrit
4) Maltoma
5) Mide kanseri nedeni ile operasyon geçirenler olarak özetlenebilir.
Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun..


------------------

Üçlü tedavi

Soru: İki defa endoskopi oldum. ilkindeki teşhis.Lesgevşekliği ve Eroziv antral gastrit.patalojideheliko bakteri bulundu. ilaç olarak l..pen, t..anic ve p..cet verildi ve 8gün kullandım.ağrılarım hala geçmedi. 2.endoskopideki patalojide heliko görülmedi ama agrılarım azalmadı. En iyi üçlü ilaç tedavisini yazar mısınız? T..anic yerine ne kullanmalıydım. Teşekkürler.


En iyi üçlü tedavi gerekli ise en iyidir. Sizde üçlü tedaviden önce yapılması gerekenlerin olduğu kanısındayım. Bir gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gereksiz arayışlara son vermelisiniz. Geçmiş olsun.

-------------

Çölyak hastalığı

Soru: ben 43 yaşında boy 174 kilo 51 zayıfım. Tahlillerimde endomiysum seviyesi yüksek çıktı çölyak olabilirsin dendi daha sonra endoskopi kolonoskopi yaptırdım gastrit teşhisi ve ince bağırsakta kızarmalar gözüktü tam teşhis için gastroenterolojiye başvurmam söylendi üç senedir mısır ekmeği yiyorum arada bir beyaz ekmek yiyorum şu an bağırsaklarımda sorun yok ama kilo alamıyorum cevabınızı bekliyorum hayırlı çalışmalar


'Çölyak olabilirsin' diye bir yaklaşım yoktur. Gerekli işlemler yapılmalı ve çölyak olup olmadığınız belirlenmelidir. Çölyak iseniz hiç buğday (yani beyaz ekmek) yememeniz gerekir. Arada beyaz ekmek yiyorsanız mısır ekmeğini 3 yıldır boşa yiyorsunuz demektir. Önce tanı konulmalı sonra gerekenler yapılmalıdır. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurunuz.Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 08.10.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
5755
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.