Doktorlar

Mide yakınması, antibiyotik ve perhiz (Sorularınızın yanıtları)

Mide yakınması, antibiyotik ve perhiz (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Merhabalar, mide problemi yaşıyorum. Endoskopi yaptırdım sonuç KÖS gevşekliği ve eritematöz gastrit, ama ne kadar ilaç kullandıysam geçmedi. Gittiğim doktorlar değişik isimde aynı ilacı yazıyor. Perhiz yapıyorum ama geçmedi hiçbiri de antibiyotik. Sizce antibiyotik yazılmalı mıydı? Teşekkürler..

Midenizde ne gibi sorunlar yaşadığınızı yazmamışsınız. Endoskopide belirtilen durumlarda antibiyotik kullanmanız gereksizdir. Ayrıca mide hastalıklarında perhiz ile elde edilecek yarar çok sınırlıdır. Belki de mideden kaynaklandığını düşündüğünüz yakınmalarınızın nedeni başkadır ki kullandığınız mide ilaçlarından yarar görmüyorsunuz. Bulunduğunuz yerde konusuna vakıf bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sürekli ilaç yazmak yerine yakınmalarınıza yönelik tetkikler yapılmalı, sorunlarınızın kaynağına inilmeli ve çözüm bulunmalıdır. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Bağırsaklarımda gaz oluyor

Merhaba, iyi çalışmalar. Benim sağlık problemim bağırsaklarda aşırı derecede gazın olması olması. Karnımda şişlik var. Son 2 haftadır çok fazlalaştı sancısı, çok rahatsız ediyor. Doğal yöntemlerden ne yapabilirim? İlaç kullanmayı sevmiyorum.

Bağırsaklarda oluşan gaz zaman zaman çok rahatsız edici boyuta ulaşabilir. Gazı azaltacak doğal yöntemlerden önce tetkiklerinizin yapılması gerekir. Öncelikle kalınbağırsağınız gözden geçirilmelidir. Muayene edildikten sonra rutin kan tahlili, dışkı ve kalınbağırsak grafisi ve gerekirse kolonoskopi yapılmalıdır. Tetkikler sonunda sizin için nasıl bir yol izleneceği ortaya çıkar. Doğru yaklaşımda bulunulmazsa uzun yıllar sürebilen gaz yakınmalarınız ile ilgilenen tek branş Gastroenteroloji olduğundan bulunduğunuz yerdeki bu üniteye başvurmalısınız.

İlaca bağlı ishal

İyi günler. 33 yaşındayım. İki ay önce grip oldum. Antibiyotik kullandım. Bu sırada ishal başladı. Endoskopi ve kolonoskopide bir şey bulunmadı. Clostridium difficile toxin A (+) çıktı. Doktor tedavi verdi. IBS denildi fakat benim şikayetlerim geçmedi sadece bağırsak sesleri kesildi. Yemekten sonraki bulantı ve ağrılarımla uykudan uyandıran ağrılarım sürüyor. Ayrıca büyük abdeste baktığımda parçalanmamış besinler ve pis bir koku var dışkı suda hemen dağılıyor. Benim hastalığım doğru teşhis edilmiş midir?

Kullanılan bazı antibiyotiklere bağlı olarak ishal gelişmesi beklenen bir durum. Bunun tedavisinde de bir kısım ilaçlar kullanılıyor. Bağırsakta oluşan bir sorun sonrasında İBS (spastik kolon, hassas bağırsak sendromu) gelişmesi görülebilen bir durum ki sizi takip eden hekim de böyle düşünmüş. Yakınmalarınız İBS'ye uyuyorsa da geceleri ağrı ile uyanmanız altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığının ciddi olarak yeniden araştırılmasını gerektirir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesinde yeniden değerlendirilmeniz gereklidir.

Yemek borusunda takılma hissi

2 haftadır borumda sanki bir şey takılmış gibi bir his var. Sanki orada duruyormuş gibi bazen kusma istegi de uyandırıyor. Ne olabilir acaba?

Yemek borusunda yutkunma sırasında olan takılma herhangi bir nedenle oluşan yaralara (özofajit), ince zarlara (web), kötü huylu hastalıklara, motor kusurlara ve cepleşmelere (divertikül) bağlı olabilir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

Sosyal güvencem yok

Merhaba sayın hekimim, 15 gün önce midemin üst tarafında ani başlayan sancım oldu. 12 saat aralıksız devam etti, sürekli kustum hastaneye gittim ama bir sonuca varmadan kendiliğinden geçti. Şimdi yine başladı, kusma yok fakat bulantım var. Çok fazla yemek yiyemiyorum ve ağrılar gelip gidiyor Endoskopi yapılmak istendi ama ssk yok param da yok ne yapabilirim tekrar doktora gidemiyorum.

Bulantı ve kusma zaman zaman hepimizin başına gelen durumdur ki bunlar genellikle geçicidir. Eğer bu yakınmalar kendiliğinden ya da ilaçlarla geçmeyecek ya da tekrarlayacak olursa tetkiki gereklidir. Sizin yakınmalarınız da sürdüğüne göre araştırılması gerekir. Sosyal güvenceniz ve belli bir geliriniz yoksa yeşil kart alma yoluna gidebilirsiniz. Ancak herhangi bir nedenle yeşil kart da alamayacak olursanız tetkiklerinizi ücretli yaptırmak zorundasınız. Çünkü yurdumuzda halen tüm nüfusu kapsayacak sosyal güvence sistemi bulunmuyor. Tetkiklerinizi Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yaptırabilirsiniz. Burada yapılacak tetkikler hem güvenilirdir hem de fiyatları tam değerindedir. Geçmiş olsun.

Bulantım var

Midemde 2 yıldır bulantı var, özellikle yemek yedikten sonra hemen geri çıkarıyorum. 6 ay önce endoskopi oldum ve Helicobacter olduğu söylendi, antibiyotik kullandım ancak son 1-2 aydır 3-4 günde bir yediklerimi tekrar çıkarıyorum. Yemek görünce bulantı başlıyo bunun dışında yanma, kasılma gibi şikayetlerim yok. Sadece yemekten tiksindiren bir bulantı. İlginize şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Yemekten hemen sonra ortaya çıkan kusmaların midedeki mikropla bir ilgisi yok. Bu nedenle midedeki mikrobu gereksiz yere yok etmek için uygulanan tedavi doğal olarak etkisiz kalmış. Uzun süren yakınmalarınız için ayrıntılı olarak tetkik edilmeli ve organlarınıza ait bir hastalık varsa tedavi edilmelisiniz. Yapılan ayrıntılı tetkiklere karşın bir hastalık bulunamayacak olursa

Kandaki beyaz küre neden düşük çıkabilir?

Kandaki beyaz küreler savunma hücreleridir ve belli sayıda olmalıdır. Bu sayının az olması önemli bir durumdur. Ancak laboratuar hatasının olup olmadığının anlaşılması için tetkik tekrarlanmalı ve yine düşüklük varsa araştırılmalıdır. Çeşitli enfeksiyonlara veya kemik iliğini baskılayan diğer hastalıklara, kullanılan ilaçlara, yıkımının artmasına ve daha birçok nedene bağlı olarak düşüklük beklenir. Yine de hemen hepsi çok önemli hastalıklar olduğundan bir Hematoloji veya İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Safra kesesinde polip

Başımın arkasında basınç ve daralma hissi, akabinde el-ayak kesilmesi, kalp çarpıntısı hissi ile 2 gece acile gittim. ilkinde dahiliyeci hekim baktı ve karaciger ile ilgili bazı sonuçlar nedeniyle sarılık testlerini yaptırdı. Normal geldi. Ultrasonda 8 mm'lik polip ve karaciğer yağlanması tespit edildi. İkinci gidişimde kardiyolog hekim kalpte bir sorun yok dedi. Sürekli olarak şişkinlik, hazımsızlık, dışkılamada farklı kıvamlar. Bazen makatta ani sancı oluyor. Son günlerde mide ağrısı, bulantı, ishale yakın bir dışkılama oluyor. Sizce tetkiklere nereden başlamam daha doğru olur. Safra kesesindeki problem belirttiğim rahatsızlıkları yaratıyor olabilir mi?Saygılarımla


Çarpıntı ve daralma hissi olarak tarif ettiğiniz yakınmalar için başvurduğunuz acil serviste yapılan tetkiklerde rastlantı olarak karaciğerle ilgili bir sorun saptanmış bile olsa bu sizin yakınmalarınızı açıklamaz. Yakınmalarınızın karaciğer ya da sarılıkla ilgisi yok. Safra kesesinde bulunan 8 mm çapındaki polibin takip edilmesi gerekir. Bu organda saptanmış olan bir polibin 10 mm ve yukarı boyutlarda olması halinde kanser riski olduğundan operasyon önerilir. Safra kesesi polibi herhangi bir yakınmaya neden olmaz. Dışkı kıvamında değişiklik, sık dışkılama isteği ve mide yakınmaları açısından da aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı olan Gastroenterologlar tarafından tetkik edilmeye başlanmanız uygun olacaktır.

Boğazımda bir şey var

Merhaba, benim boğazımda takılma var ama başka hiçbir şikayetim yok sadece 2 hafta önce boğazımda hemen dilimin arka tarafında sanki bişi varmış gibiydi sonra geçti. Şimdi yine aynı his var sanki bişey var. Balgam gibi çıkartmaya çalışıyorum ama çıkmıyor buna bir yorum yapar mısınız? İyi günler...

Tarif ettiğiniz yerde duyulan his çoğunlukla yukardan – genizden gelen akıntılara bağlıdır. O bölgede duvara yapışık olarak bulunan sekresyonlar oldukça rahatsız edicidir. Bunun dışında bazı yaşlılarda küçük dilin sarkmasıyla buna benzer yakınmalar da görülebilir. Yakınmalarınız için bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız.

Ülseratif kolit

Bana yeni ülseratif kolit teşhisi konuldu. Kilo kaybım yok ama aksine vücudumda ve özellikle de mide ve karın kısmında şiddetli bir şişme sözkonusu. Salofalk, salazopyrin, daflon ve biteral ilaçlarını kullanıyorum acaba bu şişme ilaçların etkisi mi yoksa hastalığın kendisinden mi kaynaklanıyor?

Ülseratif kolitte bağırsaklarla ilgili olarak karında kendini gösteren bazı yakınmalar olacaktır. Bu hastalığın seyrinde şişkinlik beklenmeyen bir durum değildir. Ayrıca Ü. Kolit ile birlikte İBS (Spastik kolon, hassas bağırsak) gibi bir durum da tabloya eklenmiş olabilir. Bunun ayrımının yapılabilmesi için düzenli tedaviden sonra Ü. Kolitin baskılanmasını takiben yakınmalar sürecek olursa İBS'nin varlığı düşünülür. Takip ve tedavinizin mutlaka Gastroenteroloji Uzmanlarınca yapılması gerektiğini hatırlatırım.

Midede kaynama

İştahsızlığım var, soğuk içecek sonrasında 2 gündür yemek yiyemiyorum. Sürekli sıvı alıyorum ama hala geçmedi. Bir de midede kaynama çok oluyor. Yediklerim ağzıma gelirmiş gibi oluyor, acaba sorun nedir? Teşekkür ederim.

Midede kaynama ve rahatsızlık hissi geçici olabilir. Ancak yiteceklere biraz dikkat edilmesine karşın yakınmalarınız sürüyorsa tetkik edilmelidir. Tetkikler sonrasında mideye yönelik olarak verilecek ilaçlarla rahatlamanız beklenir. Geçmiş olsun.

Nefes aldığımda karın boşluğum sanki yara varmış gibi acıyor. En son sıcak süt içmiştim, ondan sonra oldu sanıyorum emin degilim. Tehlikeli mi? Hemen doktora gitmeli miyim?

Sıcak bir içeceğe bağlı olarak nefes almakla karın boşluğunda ağrı meydana gelmez. Anlattığınız yakınma birkaç gün içinde geçmeyecek olursa durumun açığa çıkması için bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Bebeğim karnımda öldü. Kürtaj oldum, daha sonra sürekli adetim geçikti. Daha önce hiç geçikmiyordu acaba bir problem olabilir mi?

Sorunuz branşımla ilgili değil. Bir Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.
Yayın tarihi: 26.03.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
7799
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.